Najlepszy filtr do akwarium – Ranking 2025

Wyposażenie naszego akwarium w filtr do wody, to jeden z najważniejszych elementów, jakie musimy rozważyć. Odpowiada on za utrzymanie wody w czystości i jest niezbędny, by cały ekosystem w akwarium funkcjonował poprawnie. Jaki filtr do akwarium kupić? To pytanie nie jest jednoznaczne, bo filtrów jest co najmniej kilka. Postaraliśmy się zgromadzić wszystkie istotne informacje na ten temat, aby pozwolić wybrać Wam najlepszy filtr do akwarium.

Ranking najlepszych filtrów do akwarium Marzec 2025

Porównanie filtrów do akwarium przez eksperta

★ ★ ★
1
miejsce

Filtr do akwarium AQUAEL Turbo Filter 500

AQUAEL Turbo Filter 500 to kompaktowy, ale mocny filtr wewnętrzny przeznaczony do akwariów o pojemności do 150 litrów. Zapewnia doskonałą filtrację mechaniczną i biologiczną, co pomaga utrzymać zdrowe środowisko dla ryb i roślin wodnych.

Specyfikacja
Model: AQUAEL Turbo Filter 500
Typ: gąbkowy
Wymiary 70x76x239 mm
Akwariów do 150 l
Zużycie energii 4,4 W
Wydajność 500 l/h
Minimalna wydajność: 1 l/h
Zalety
dobry stosunek ceny do jakości
przyssawki dobrze utrzymują urządzenie przy akwarium
cicha praca urządzenia
możliwość regulacji przepływu
tryb z bąbelkami
Wady
w zależności od modelu może wydobywać drgania, w trakcie pracy
★ ★
2
miejsce

Filtr do akwarium TETRA EX 700 Plus

TETRA EX 700 Plus to zaawansowany filtr zewnętrzny, który jest przeznaczony do akwariów do 250 litrów. Zapewnia kompleksową filtrację dzięki wieloetapowemu systemowi, który eliminuje zanieczyszczenia mechaniczne, biologiczne i chemiczne, zapewniając zdrowe środowisko dla ryb i roślin.

Specyfikacja
Model: Tetra Ex 700 Plus
Moc I Wydajność: 7,5W/1040L/H
Wielkość Wkładu/Filtra/Kosze: 4,9L/-L/3Szt
Wielkość: Do Akwarium 100-200L
Rozmiar: 21,2X21,2X39,2Cm, 12/16 Fi
Zalety
bardzo cichy
wydajny
wykonany z solidnych materiałów
łatwa obsługa
Wady
nieco sztywne węże utrudniające montaż
3
miejsce

Filtr do akwarium AQUAEL Ultramax 2000

Filtr AQUAEL Ultramax 2000 to zaawansowany technologicznie filtr zewnętrzny, który zapewnia wyjątkową klarowność wody w dużych akwariach. Jego wieloetapowy system filtracji mechanicznej, biologicznej i chemicznej gwarantuje skuteczne oczyszczanie i utrzymanie idealnej jakości wody.

Specyfikacja
Model: Aquael Ultramax 2000
Nr art.: 120666
Maks. wydajność: 2 000 l/h
Maks. podnoszenie: 1,8 m
Moc: 17 W
Do akwarium o pojemności: 400-700 l
Długość węży: 2 x 1,5 m
Średnica węży: 19/25 mm (wewn./zewn.)
Pojemność kubła: 16 l
Liczba koszy na wkłady: 5
Pojemność pojedynczego kosza: 1,9 l
Wymiary z zaworami (szer. / gł. /wys.): 27 / 29 / 51 cm
Napięcie znamionowe: 220-240 V / 50 Hz
Długość kabla zasilającego: 1,15 m
Klasa ochronności: IPX8
Regulacja wydajności: tak
Regulacja kierunku wylotu wody: tak
Deszczownica w zestawie: tak
Maks. długość deszczownicy: 37 cm
Kompletny zestaw, gotowy do podłączenia: tak
Wbudowany prefiltr: tak
System automatycznego zalewania: tak
Media mechaniczne w zestawie: tak
Media biologiczne w zestawie: tak
System automatycznego zalewania: tak
Media mechaniczne w zestawie: tak
Media biologiczne w zestawie: tak
Zalety
cicha praca
nieduże zużycie prądu
wydajny
efektywnie filtruje wodę
bardzo duża pojemność
duży przepływ
wysoka jakość wykonania
Wady
brak
4
miejsce

Filtr do akwarium AQUAEL Pat Mini 400

AQUAEL Pat Mini 400 to kompaktowy filtr do akwarium, który zapewnia efektywne oczyszczanie wody, idealne dla małych zbiorników. Filtr jest łatwy w montażu i obsłudze, a jego cicha praca nie zakłóca życia akwariowych mieszkańców. Wieloetapowy system filtracji mechanicznej, chemicznej i biologicznej zapewnia czystą i zdrową wodę, co jest kluczowe dla dobrostanu ryb i roślin wodnych.

Specyfikacja
Marka: AQUAEL
Model: Pat Mini 400
Wymiary: 3,8 x 5,3 x 14 cm
Pojemność akwarium: 10 - 120 l
Moc: 4,0
Wydajność: 400 l
Regulacja kierunku wylotu wody: Tak
Regulacja wydajności: Tak
Kompletny zestaw (plug&enjoy): Tak
Zalety
niezwykle cicho pracuje
wydajne działanie
bardzo precyzyjnie oczyszcza wodę w akwarium
kompaktowy rozmiar
funkcjonalność
regulacja strumienia wody
regulacja napowietrzania
Wady
brak
5
miejsce

Filtr do akwarium JBL CristalProfi e702 Greenline

JBL CristalProfi e702 Greenline to wydajny filtr zewnętrzny, który charakteryzuje się niskim zużyciem energii i cichą pracą. Idealny do akwariów o średniej wielkości, oferuje doskonałą filtrację na wszystkich poziomach, zapewniając czystość i przejrzystość wody.

Specyfikacja
Model: JBL CristalProfi e702 Greenline
Wielkość akwarium: 60-200 l
Moc: 9W
Wydajność: 700 l/h
Objętość filtra: 6,1 l
Deszczownia: tak
Ilość koszy: 3
Media filtracyjne: w zestawie
Prefiltr: 100% większy niż w e701
Wymiary z zaworami: 180 x 210 x 350 mm
Zalety
model zewnętrzny
zapewnia cichą pracę
wydajny filtr
wygodny w czyszczeniu
lekki
posiada wydajna pompę
Wady
trudno go odpowietrzyć
wydajność spada wraz z użytkowaniem
nieco wysoka cena
6
miejsce

Filtr do akwarium JINGYE JY-400F

Filtr JINGYE JY-400F to ekonomiczny wybór dla mniejszych akwariów. Oferuje skuteczną filtrację dzięki prostemu, ale efektywnemu designowi. Jest łatwy w obsłudze i konserwacji, co czyni go idealnym dla początkujących akwarystów.

Specyfikacja
Model: JINGYE JY-400F
Moc pompy: 4W
Wydajność: 400l/h
Wymiary: 7x4x14cm
Typ: Gąbkowy
Zalety
niska cena
świetnie sprawdzi się do małego akwarium
estetycznie wykonany
dobry stosunek ceny do jakości
Wady
nie sprawdzi się do dużego akwarium
nieco głośny

Filtr do akwarium – jak działa?

Filtr, jak sama nazwa wskazuje, służy do filtrowania wody, a więc oczyszczania jej z wszystkich niepożądanych związków i substancji, przez co woda jest utrzymywana w czystości. Działanie filtra sprawia, że woda jest przejrzysta i nie zawiera szkodliwych dla żyjących w nim organizmów czynników.

Używanie filtra w akwarium jest obowiązkowe, bowiem bez niego woda po jakimś czasie przybierze mętnego koloru i osadu, oraz nieprzyjemnego zapachu, co w końcu sprawi, że nasze rybki i roślinki zdechną. Warto pamiętać o tym, że filtr także potrzebuje pomocy. Chodzi tutaj o wymienianie wody. Nie jest konieczne by wymieniać zawsze całe akwarium, chociaż też jest to co jakiś czas wskazane, ale o dolanie około jednej trzeciej objętości czystej wody, raz na dwa tygodnie.

Filtrowanie przebiegać może w oparciu o metody takie jak:

  • Filtrowanie chemiczne – poprzez użycie w filtrze konstrukcji zawierającej węgiel aktywny, który pochłania nieprzyjemne zapachy oraz, zbędne związki chemiczne, które mogłyby zaszkodzić organizmom w akwarium,
  • Filtrowanie biologiczne – w tym filtrze znajdują się bakterie, które odpowiadają za proces nitryfikacji, który jest jakże istotny w procesie zakładania i poprawnego funkcjonowania akwarium; pochłaniane są szkodliwe związki chemiczne, które powstają w akwarium,
  • Filtrowanie mechaniczne – najprostsze, filtr pochłania drobinki pyłów i pozostałości po przemianie materii i osadza je na specjalnej membranie, którą musimy wymieniać.

Czyszczenie filtra

Wiele osób, które w akwarystyce jest nowe, zadaje sobie pytanie jak czyścić filtr? Filtr czyścimy tylko za pomocą wody. Wystarczy wyjąć go z akwarium i przepłukać, poczekać chwilę by wyschnął i założyć go z powrotem. Pamiętajmy o tym, że woda bez filtra nie podlega żadnej filtracji i nie możemy zostawiać jej samej sobie. Nie czyśćmy filtra żadnymi środkami chemicznymi, bo potem one dostaną się do naszego akwarium, a jest to odwrotne temu co dzięki filtrowi chcemy osiągnąć.

Jak często czyścić filtr?

To zależy od nas, ale warto postępować według zasady – im częściej tym lepiej, ale najbardziej optymalnym wyborem będzie czyszczenie go raz na miesiąc. Zależne jest to też od tego jakie zalecenia daje producent filtra na opakowaniu, oraz od tego jak duże akwarium mamy. Im większe akwarium, tym więcej do przefiltrowania ma nasz filtr. Warto go odpowiednio dobrać, by był on na tyle wydajny, by dał radę filtrować całą objętość wody. Istotne jest, by filtr wyposażyć w dobrą uszczelkę.

Jaki filtr do jakiego akwarium?

Tutaj musimy polegać stricte na tym, jak duże jest nasze akwarium. Nie możemy zamontować zbyt małego filtra do dużego akwarium, ponieważ nie zda to egzaminu i po prostu filtr nie będzie radził sobie z taką objętością wody. Jedną z zasad jest dobór filtra na takiej zasadzie, aby był on w stanie przepuścić przez siebie całą objętość akwarium półtora do dwóch razy w ciągu godziny. Będzie to najbardziej optymalne wyjście, dzięki któremu zapewnimy naszym rybkom i roślinom czystą i przejrzystą wodę.

Wybierając filtr zwracajmy uwagę na jego wydajność (mierzona w litrach na godzinę), która jest podawana przez producenta. Na tej podstawie wyliczmy z prostych wzorów jaką objętość ma nasze akwarium i będziemy w stanie bez problemu poradzić sobie z doborem odpowiedniego filtra w kilka chwil.

Filtr wewnętrzny

Jest to chyba najbardziej popularny filtr, ze względu na swoją prostotę i metodę działania. Wybierany do małych i średnich domowych akwariów, skutecznie spisujący się w tych warunkach. Montowany zazwyczaj na przyssawce dołączanej przez producenta w zestawie. Jest w stanie przeprowadzić wszystkie trzy wspomniane wcześniej metody filtracji. Do jego zalet z pewnością należy niska cena i małe zapotrzebowanie na energie, jednak minusem jest konieczność wydzielenia dla niego przestrzeni wewnątrz akwarium, co może być kłopotliwe w bardzo małych akwariach.

Filtr zewnętrzny

To rodzaj filtra, który montujemy poza szybą akwarium. Posiada zazwyczaj kilka przegród i warstw odpowiadających za filtrację wody. Zależenie od tego jakie wkłady tam są zastosowane, taki rodzaj filtracji przeprowadza filtr. W obudowie znajduje się silniczek, dzięki któremu woda jest zarówno zasysana jak i wypuszczana z powrotem do akwarium. Są to filtry bardzo wydajne, do których mamy łatwy dostęp i jest to bez wątpienia duży plus. Do zalet tego filtra można zaliczyć również to, że czyszczenie będzie dużo prostsze i nie zajmuje on przestrzeni w środku akwarium. Niestety, pobiera on więcej energii i na ogół jest to droższy wybór niż filtr wewnętrzny. Często wyposażone są w deszczownicę, co pomaga napowietrzyć wodę w prosty sposób.

Filtr kaskadowy

Jest to specjalny rodzaj filtra zewnętrznego, który również montujemy na zewnętrznej ściance akwarium. Nie ma tutaj konieczności posiadania wężyków i tego typu połączeń, jest jedynie rurka, za pomocą której woda jest zasysana do środka pojemnika. W pojemniku znajdują się media filtracyjne, dzięki którym woda jest filtrowana. Jest to alternatywa dla filtrów zewnętrznych o charakterze kubełkowym. Do plusów zaliczyć można na pewno niższą cenę, oraz brak konieczności zajmowania miejsca w akwarium. Można czyścić go rzadziej niż filtry wewnętrzne. Minusem będzie brak możliwości zastosowania ich w akwarium, które posiada dedykowaną pokrywę, ponieważ w tym wypadku nie mamy możliwości włożenia rurki do wody. Jedynym wyjściem jest w przypadku stosowania pokrywy wycięcie jej części na rzecz rurki.

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz