Pokarm dla rybek – Ranking TOP 5 w 2024 roku

Każdy kto interesuje się akwarystyką i ma w domu rybki, wie jak ważny jest pokarm dla rybek. Tak jak ważny jest jego rodzaj, jak i samo jego regularne podawanie. Zastanawiacie się jaki pokarm dla rybek kupić? W tym artykule przedstawimy wam czym charakteryzuje się dobry pokarm dla rybek i na co zwracać uwagę podczas jego wyboru.

Najlepszy pokarm dla rybek – Ranking TOP 5 na Maj 2024

Porównanie polecanych pokarmów dla rybek przez eksperta

★ ★ ★
1
miejsce

Pokarm dla rybek TROPICAL Super Spirulina Forte 36%

TROPICAL Super Spirulina Forte to pokarm wysoko nasyceny spiruliną, który stanowi doskonałe źródło białka i naturalnych barwników dla ryb roślinożernych. Zawartość 36% spiruliny pomaga w intensyfikacji kolorów, wzmacnia odporność oraz wspiera trawienie.

Specyfikacja
Marka: TROPICAL
Model: Super Spirulina Forte 36%
Pojemność: 200 g
Skład: glony (Spirulina platensis min. 36%), roślinne ekstrakty białkowe, produkty pochodzenia roślinnego, ryby i produkty rybne, zboża, mięczaki i skorupiaki, drożdże, oleje i tłuszcze, materiały paszowe pochodzenia mineralnego (w tym zeolit 1%).
Zalety
dobry stosunek ceny do jakości
dobry skład karmy
duże pudełko
szczelne opakowanie
wydajne
Wady
brak
★ ★
2
miejsce

Pokarm dla rybek GLOPEX MIX Basic Eigelb I Vegetal

GLOPEX MIX Basic to mieszanka pokarmowa zawierająca zarówno składniki zwierzęce (Eigelb – żółtko jaja) jak i roślinne, co czyni go idealnym wyborem dla różnorodnych gatunków ryb. Ten zbalansowany pokarm jest łatwo przyswajalny i wspiera ogólne zdrowie ryb.

Specyfikacja
Marka: GLOPEX
Model: MIX Basic Eigelb I Vegetal
Pojemność: 600 g
Skład: 1. Opakowanie: Produkty zbożowe i rybne, roślinny koncentrat białkowy, hemoglobina zwierzęca, drożdże paszowe, olej rybi, minerały i dodatki witaminowe. 2. Opakowanie: Produkty zbożowe i rybne, roślinny koncentrat białkowy, hemoglobina zwierzęca, drożdże paszowe, olej rybi, proszek jajeczny,lecytyna, astaxantyna, minerały i dodatki paszowe dopuszczone w UE.3. Opakowanie: produkty zbożowe, roślinny koncentrat białkowy, drożdże paszowe, olej roślinny, minerały i dodatki witaminowe.
Zalety
warto swojej ceny
duża ilość
aż 3 rodzaje karmy dla rybek pakowane w oddzielne opakowania
bardzo dobrze zapakowany
Wady
brak
3
miejsce

Pokarm dla rybek TROPICAL Soft line America

TROPICAL Soft line America to specjalistyczny pokarm miękki dla ryb z amerykańskich rzek i jezior. Dostosowany do potrzeb ryb takich jak cichlidy czy pielęgnice, zawiera odpowiednie składniki odżywcze, które zapewniają zdrowy rozwój, intensywność kolorów i energię.

Specyfikacja
Marka: TROPICAL
Model: Soft line America
Pojemność: 140 g
Skład: ryby i produkty rybne (mączka ze śledzi), mięczaki i skorupiaki (w tym mączka z kryla 8%, mączka z kalanusa 1,7%), owady (mączka z larw owadów 5%), roślinne ekstrakty białkowe, glony, produkty pochodzenia roślinnego (w tym czosnek 4,5%, ekstrakt z czerwonej papryki 3 800 mg/kg), owoce, zboża, drożdże (w tym Beta-1,3/1,6-Glukan 1 000 mg/kg), oleje i tłuszcze, materiały paszowe pochodzenia mineralnego.
Zalety
bardzo chętnie zjadane przez większość rybek
wysokiej jakości pożywienie
dobry skład
wiele pozytywnych opinii wśród użytkowników
Wady
pojedyncze granulki mogą być zbyt duże dla wybranych gatunków ryb
4
miejsce

Pokarm dla rybek HIKARI Fancy Guppy

HIKARI Fancy Guppy to specjalistyczny pokarm przeznaczony dla gupików, który jest wzbogacony o składniki wspierające zdrowie, wigor oraz intensywność barw tych ryb. Pokarm został zaprojektowany tak, aby zaspokoić wysokie wymagania energetyczne gupików, jednocześnie zapewniając łatwość w jedzeniu i trawieniu.

Specyfikacja
Marka: HIKARI
Model: Fancy Guppy
Pojemność: 22 g
Skład: brak informacji
Zalety
bardzo chętnie zjadana przez większość rybek
ryby bardzo szybko rosną na tej karmie
sprawdzi się idealnie dla małych rybek
bardzo ładnie wybarwia
Wady
brak informacji o dokładnych proporcjach składników w składzie
5
miejsce

Pokarm dla rybek TETRA Min Flakes

TETRA Min Flakes to klasyczny pokarm w płatkach, przeznaczony dla wszystkich rodzajów ryb ozdobnych. Jego łatwostrawna formuła wspiera zdrowie ryb, zapewniając wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a także wzmacnia ich naturalne kolory.

Specyfikacja
Marka: TETRA
Model: Min Flakes
Pojemność: 52 g
Skład: glony, zboże, roślinne ekstrakty białkowe, drożdże, mięczaki i skorupiaki, oleje i tłuszcze, glony, dodatki pochodzenia roślinnego, mleko i produkty mleczne, cukier, składniki mineralne, lecytyna, kwas cytrynowy, L-karnityna.
Zalety
bardzo dobry pokarm dla rybek polecany przez wielu użytkowników
sprawdzi się dla mniejszych i większych rybek
posiada strukturę, którą można łatwo pokruszyć
Wady
granulki mogłyby wolniej opadać

Pokarm dla rybek

Karmienie rybek jest jedną z najważniejszych form opieki nad nimi. Odpowiedź na pytanie, jaki pokarm dla rybek kupić, nie jest jednoznaczna. Zależy od kilku czynników: tego, jakiego ryby są gatunku i jaka jest ich liczba oraz jakiej wielkości jest akwarium dla rybek. Logiczne zatem, że takie dostosowane do potrzeb ryb żywienie jest bardzo zróżnicowane.

Jaka ilość pokarmu dla rybek akwariowych? W każdym akwarium odpowiednia ilość pokarmu jest inna. Oto, jak znaleźć złoty środek i podawać nie za dużo i nie za mało pożywienia.

Nie za dużo

Większość początkujących akwarystów karmi swoje rybki zbyt obficie. Czy jesteś jednym z nich i zawsze wolisz, by żadna ryba nie była głodna? Czy karmisz za często, bo lubisz obserwować żerujące rybki? To nie jest dobry pomysł. Skąd wiadomo, że karmisz za dużo? Ryby mogą być wyraźnie za grube, a to nigdy nie jest zdrowe dla zwierząt. Jeśli po pięciu minutach od nasypania pokarmu dla rybek nadal pływa on w wodzie- to również znaczy, że jest go za dużo. Wyjątkiem są tabletki opadające na dno i przeznaczone dla ryb przy nim żerujących. Występowanie w akwarium glonów i ślimaków także może wskazywać na przesadę w karmieniu. W tym przypadku dzieje się tak dlatego, że zbyt duża ilość pokarmu opada i tam pozostaje. Najlepiej obserwować żerowanie ryb i stopniowo zmniejszać ilość podawanego pożywienia krok po kroku.

Nie za mało

Oczywiście nikt nie namawia do głodzenia ryb, ale zdarza się to dużo rzadziej, niż można przypuszczać. Głównie dlatego, że część ryb, zwłaszcza roślinożernych, żywi się nie tylko tym, co dostarcza im hodowca. Jedzą także glony i części roślin. Skąd wiadomo, że ryby dostają za mało pokarmu? Świadczy o tym to, że ryby walczą o pożywienie w trakcie karmienia. Po rybach może być także po prostu widać, kiedy są za chude. Należy wtedy karmić obficiej i obserwować, jak ryby przybierają na wadze.

W sam raz

O „złotym środku” można mówić, kiedy wszystkie ryby otrzymują wystarczającą ilość pokarmu raz dziennie, ale nie są przekarmiane. Posiłek trwa 1-2 minut, krótszy prawdopodobnie nie wystarczy. Ryby jedzą natychmiast to, co otrzymują. W czasie karmienia lepiej dosypywać kolejne porcje, by zbyt dużo jedzenia nie opadało na dno. Jeśli w akwarium jest dużo ryb dennych, karm je specjalnymi tabletkami. Jeśli na dnie jest dużo płatków, prawdopodobnie wrzucasz ich zbyt dużo.

Jak często?

Zasadniczo rybki karmi się raz dziennie każdego dnia, częściej tylko w akwariach hodowlanych. Karmienie jest zawsze pewnego rodzaju obciążeniem dla wody, dlatego nigdy nie należy karmić ryb dla zabawy. W wyjątkowych przypadkach, choćby w czasie wakacji, ryby mogą być karmione rzadziej.

Post

Regularny post to nie tylko nie problem- jest wręcz zalecany. Nawet w naturalnym środowisku ryby nie mają stałego dostępu do pożywienia i zdarzają się okresy, kiedy są go pozbawione. U niektórych gatunków czasowe ograniczenie żywienia, a potem jego przywrócenie jest czynnikiem stymulującym rozród. Można stosować tą metodę tylko wtedy, gdy jest się profesjonalistą i gdy z postem poradzą sobie wszystkie żyjące w akwarium zwierzęta. Dobrą metodą jest stosowanie głodówki raz w tygodniu (pod warunkiem, że w akwarium są tylko dorosłe ryby). Ogranicza to zanieczyszczenie wody i wzrost glonów.

Jaki pokarm dla rybek kupić?

Z powodu zdrowia i bogatej kolorystyki ryby akwariowe potrzebują pokarmu bogatego w witaminy. Forma pokarmu zależy w dużej mierze od strefy akwarium, w której ryby bytują. Na przykład sumy pożywiają się przy dnie, inne ryby w górnej części zbiornika lub przy powierzchni. Pod tym kątem powstały specjalne pokarmy dla ryb w postaci płatków, tabletek i granulek.

Pokarm dla rybek akwariowych – rodzaje

Płatki i tabletki

Płatki przeznaczone są dla rybek żerujących przy powierzchni i w górnej części akwarium. Ponieważ tylko niewielka ich ilość (przy prawidłowym dawkowaniu) opada na dno, dla ryb przydennych potrzebny jest inny pokarm: opadające na dno tabletki, które powoli się rozpuszczają i umożliwiają skubanie.

Pokarm dla rybek w granulkach

Najbardziej uniwersalne są granulki: opadają wolno, zatem pożywią się nim zarówno rybki przypowierzchniowe, jak i te żerujące w dolnej części. Poza tym dają dobrą możliwość obserwacji ryb przy jedzeniu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokarmu dla rybek w granulkach. Różnią się one szybkością rozpuszczania i opadania w wodzie, mają także dość trwałą strukturę, trzeba więc dobierać ich wielkość i inne właściwości do konkretnych gatunków rybek.

Pokarmy suszone, mrożone i żywe

Innym rodzajem pożywienia są pokarmy liofilizowane, czyli suszone. To zazwyczaj całe bądź w kawałkach larwy komara, krewetki, kryl. Są doskonałym uzupełnieniem żywienia ryb mięsożernych, należy jednak pamiętać, że raczej pływają po powierzchni wody, nadają się więc dla ryb przypowierzchniowych. Dla mięsożerców dobre są też pokarmy mrożone: drobne bezkręgowce jak rurecznik, larwy owadów, ale także siekane mięso. Trzeba je jednak odpowiednio przechowywać, a przed podaniem przepłukać i obowiązkowo dobrze rozmrozić. W sklepach specjalistycznych dostępny jest także pokarm żywy, chętnie spożywany przez ryby. To rozwielitki, oczlik, larwy owadów, wazonkowce, a nawet małe rybki. Przez wielu akwarystów żywy pokarm uznawany jest za podstawę żywienia ryb i warunek powodzenia hodowli.

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz