Jak nauczyć dziecko pływać?

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają zabawę w wodzie. Jest to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu. Warto uczyć dzieci pływania od najmłodszych lat, bo wtedy przychodzi to najłatwiej. Jak nauczyć dziecko pływać? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, a my postaramy się opowiedzieć na co najbardziej zwrócić uwagę.

Od czego zacząć naukę pływania z dzieckiem?

Początek nauki zawsze jest najtrudniejszy, bo to pierwsza styczność z wodą w większym zbiorniku niż domowa kąpiel. Wielu opiekunów ma problem z tym jak przełamać strach przed wodą u dziecka i jest to normalna rzecz. Istotne jest, by przyzwyczaić dziecko do moczenia głowy, a bywa to problematyczne nawet podczas mycia głowy. Warto polewać w domu głowę dziecka, by przyzwyczaiło się do tego.

Na początku warto zabierać dziecko na basen w celu zabawy, nie koniecznie by uczyło się pływać. Im więcej będzie zabawy, tym bardziej dziecko zachęci się do przebywania w wodzie, a co za tym idzie prościej będzie nauczyć je pływać.

Kiedy najlepiej zacząć uczyć pływania dziecka?

Na to nie ma złotej recepty. Wszystko zależy od podejścia dziecka, oraz tego jak podchodzi do sprawy przebywania w wodzie. Za najbardziej optymalny wiek uważa się 4-5 lat. Wtedy dziecko powoli może zacząć się uczyć pływać, bo w większości będzie to zabawa. Na początku dzieci oswajają się z wodą w płytszych basenach, zabawiając się różnego rodzaju dmuchanymi zabawkami. Prawdziwa nauka pływania, to wiek gimnazjalny, gdzie faktycznie nauka pływania to trening stricte szkolący konkretne style pływackie.

Wyposaż dziecko w najpotrzebniejszy sprzęt pływacki

Pierwsze wizyty na basenie, to zawsze duży stres dla dziecka, dlatego warto zaopatrzyć się w kilka istotnych rzeczy, które pomogą mu w oswojeniu się z wodą i samym miejscem jakim jest basen. Warto kupić dziecku dobre okularki do pływania  Woda na basenach jest chlorowana i zawiera różnego rodzaju środki chemiczne, które mogą podrażnić oczy i bywa to bardzo nieprzyjemne.
W celu wypracowania odpowiedniej równowagi na wodzie, stosuje się trening z deską, więc warto by dziecko ją miało. Pozwala to na wypracowanie odpowiedniej koordynacji pomiędzy pracą nóg i rąk. Każdy trener zaleca naukę pływania z deską, bo jest to jeden z najszybszych sposobów nauki. Sprawdź ranking desek do pływania.

Dodatkowo można kupić rękawki, oraz makarony, które pozwolą na lepsze utrzymywanie się na wodzie przy pierwszych wizytach na basenie. Wybierając się na basen, należy pamiętać, że większość z nich wymaga używania czepka Pomaga to utrzymanie wody na hali w czystości prze dłuższy czas. Dodatkowo zapobiegniemy uszkadzaniu włosów dziecka przez chlorowaną wodę.

O czym warto pamiętać?

Bardzo istotne jest, żeby nie zmuszać dziecka do uczęszczania na basen. Nic na siłę, dziecko musi samo polubić wizyty na basenie i zadecydować o tym, czy faktycznie chce się nauczyć pływać. Nie możemy nalegać, bo to może tylko zniechęcić je do jakichkolwiek treningów.
Zadbajmy o to, by dziecko zawsze znajdowało się w zasięgu naszego widzenia. Nie wolno spuszczać dziecka z oczu podczas jakichkolwiek zabaw, czy nauki pływania.

Jeżeli nie mamy czasu, by uczęszczać z dzieckiem na basen, warto znaleźć szkołę pływania. Odpowiedni kurs pływania, gdzie profesjonalni, posiadający odpowiednie kwalifikacje trenerzy zaopiekują się naszymi pociechami, to bardzo dobry wybór.

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz