Spis treści:
Pływanie uważane jest za jeden z najzdrowszych sportów, ze względu na to, że pozwala naszym stawom, a przede wszystkim kręgosłupowi się odciążyć. Jest to świetna forma relaksu po ciężkim dniu. Sport ten wybierany jest przez wielu, ze względu na to, że bardzo dobrze kształtuje sylwetkę i często pozwala zrzucić zbędne kilogramy, ze względu na opór jaki stawia nam woda podczas pływania. Jak nauczyć się pływać? W artykule postaramy przybliżyć się Wam kilka porad, które z pewnością pomogą na szybką i skuteczną naukę pływania.
Jak szybko nauczyć się pływać?
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które w dzieciństwie nie nauczyły się pływać. Jest to najlepszy czas na naukę, ale nic straconego. Przed przystąpieniem do nauki, oraz w trakcie niej należy pamiętać o kilku bardzo istotnych rzeczach.
Lęk przed wodą – bariera psychiczna
Wiele osób zadaje sobie pytanie jak przezwyciężyć lęk przed wodą? Bardzo dużo osób nie może przemóc się przed faktem znalezienia się w jakimkolwiek większym zbiorniku z wodą, nie mówiąc już o zbiornikach otwartych. Kluczowym elementem jest to, by stopniowo zwiększać głębokość z jaką mamy do czynienia i oswoić się z wodą, oraz przyzwyczaić się do niej. Należy pamiętać, żeby nie lekceważyć wody i podchodzić do niej z pełnym szacunkiem!
Zaopatrzenie się w najpotrzebniejszy sprzęt
Wiele osób na początku swojej przygody decyduje się na kupno okularów pływackich. Jest to bardzo dobry krok, ponieważ chlorowana woda podrażnia oczy i jakiekolwiek zachlapanie się nią jest po prostu nieprzyjemnie i może szybko zniechęcić nas do ponownej wizyty na basenie.
Dodatkowo, można zaopatrzyć się w klips na nos. Jest to bardzo przydatne dla początkujących, którzy nie potrafią jeszcze koordynować oddechem tak, aby woda nie wlewała się do nosa. Zdania na jego temat są podzielone; w większości zaawansowani pływacy oraz profesjonaliści go nie używają. Chlorowana woda może podrażniać nos, a sama klamerka spisuje się za to świetnie w nurkowaniu.
Wybierając się na basen, należy mieć świadomość, że coraz więcej pływalni uważa czepek za obowiązkowy. Jest to dobry krok, ponieważ dzięki temu woda jest czystsza, a dodatkowo dbamy o to, by nie narażać włosów na chlor i inne związki chemiczne jakie się w niej znajdują.
Prawidłowy oddech
Jest to kluczowy element, jaki musimy obrać za priorytet, żeby stawiać kolejne kroki w naszej pływackiej przygodzie. Z początku na pewno nieraz, nie dwa napijemy się wody i zdarzyło się to każdej osobie, która stawiała pierwsze kroki w pływactwie. Staraj się brać jak największe wdechy nad powierzchnią wody, a powoli i spokojnie wypuszczaj ją pod wodą, aż do kolejnego zaczerpnięcia powietrza.
Samodzielna nauka pływania
Jest to dobry sposób, aczkolwiek przez wiele osób nie decyduje się na niego, ze względu lęku o którym już wspomnieliśmy. Wybierając się pierwszy raz na basen, warto zaopatrzyć się w deskę do nauki pływania bo to pomoże nam utrzymać równowagę na wodzie. Dzięki niej możemy zarówno ćwiczyć pracę nóg ( trzymając deskę rękami ), oraz rąk ( wsadzając deskę między nogi, na wysokości uda ).
Kurs pływania
Sposób ten jest zdecydowanie bardziej popularny i przynoszący większe korzyści dla nas samych. Pod okiem specjalisty, będziemy szkolić kolejno najważniejsze elementy takie jak utrzymywanie się na wodzie, oddech, aż po nurkowanie. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami. Dla wielu jest to dodatkowa motywacja, ponieważ zapisując się na zajęcia mają świadomość, że jest to coś zorganizowanego.
Najłatwiejszy styl pływacki
Ciężko stwierdzić jaki jest najłatwiejszy styl pływacki. To wszystko zależy od osoby, oraz jej podejścia do całej sytuacji, niemniej jednak w większości przypadków, pierwszym stylem z jakim będziemy mieli styczność, jest styl klasyczny, potocznie zwany żabką. Jest to styl, który pozwoli nam wypracować odpowiednią koordynację pracy rąk i nóg, oraz nabrać pewności siebie. Drugim stylem, który można spotkać najczęściej jest kraul. Jest znacznie szybszy i dynamiczniejszy.
O czym pamiętać podczas pływania?
Początkujący pływacy powinni trenować wyłącznie na basenach zamkniętych, gdzie jest ratownik, bądź wybierać się na mniejsze, strzeżone kąpieliska. Niezależnie od tego, jak dobrze umiemy pływać, nie powinniśmy pływać samemu po dużych, otwartych zbiornikach. Jest to bardzo niebezpieczne, ze względu na panujące tam wiry i zmieniające się warunki atmosferyczne. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po alkoholu, lub innych używkach, gdyż stwarzamy tym niebezpieczeństwo innym osobom znajdującym się na kąpielisku.