Pływanie kraulem

Pływanie kraulem to aktywność wybierana przez pływaków praktycznie najczęściej. Kraul jest jednym z czterech podstawowych stylów pływackich. To za sprawą tego, że technika nie jest zbyt skomplikowana, a styl niesie wiele zalet i korzyści dla naszego organizmu. W tym artykule dowiecie się wszystkiego pływaniu kraulem — technice, nauce pływania oraz zaletom płynącym z pływania tym stylem.

Jak wygląda technika pływania kraulem?

Technika pływania kraulem sprowadza się do zsynchronizowanej pracy rąk i nóg, jednak nie jest ona tak trudna jak w przypadku stylu klasycznego, który wymaga zdecydowanie więcej poświęcenia, jeżeli chodzi o koordynację ruchów kończyn dolnych i górnych.

Technika pływania kraulem opiera się na pozycji leżącej twarzą do tafli wody, jak najbardziej wyprostowanym. Palce dłoni oraz stóp powinny być jak najbardziej ściągnięte i złączone. Nogi nieprzerwanie wykonują kopnięcia. Ruchy rękami wybierają wodę naprzemiennie — raz lewa ręka, raz prawa. Dzięki czemu następuje odepchnięcie. Ręka wykonuje ruch pod wodą, a powraca poprzez wynurzenie jej z wody i ruch ponad głową. Głowa powinna być cały czas zwrócona w kierunku dna basenu lub zbiornika, w którym pływamy. Wynurzenie głowy następuje tylko w przypadku zaczerpnięcia powietrza, poprzez skierowanie jej w bok, w kierunki ręki wykonującej aktualnie ruch ponad taflą wody.

Technika pływania kraulem opiera się na równomiernej pracy jednakowo rąk oraz nóg. W przypadku tego stylu ręce odpowiadają z główną siłę napędową. Nogi zaś odpowiadają za to, by nasze ciało pozostawało w równowadze.

Pływanie kraulem a oddychanie

Oddychanie to kluczowy element każdego stylu pływackiego. Bardzo istotne jest odpowiednie łączenie go i synchronizacja z ruchem naszych rąk i nóg. O tyle, o ile w przypadku nóg w kraulu nieprzerwanie pracują, nie jest to problem, o tyle w przypadku rąk ważna jest odpowiednia koordynacja.

Oddechy możemy wykonywać w zależności od stopnia naszego zaawansowania. Im dłużej jesteśmy w stanie wytrzymać pod wodą, tym rzadziej będziemy wynurzać głowę, by nabrać tlenu. Bardzo ważne jest trzymanie głowy w jednej linii z naszym kręgosłupem. Często popełniany jest błąd, w którym osoba wynurza głowę, podnosząc ją. Oddech w pływaniu kraulem odbywa się poprzez przechylenie głowy w kierunku wynurzonej ręki, tak by jak najmniejsza jej powierzchnia była ponad wodą.

Jakie są efekty i zalety?

Tak jak w przypadku każdego stylu pływackiego, kraul niesie masę różnych zalet dla naszego organizmu. Zaliczyć można do nich:

  • poprawienie naszej sylwetki i wyrzeźbienie jej,
  • wzrost masy mięśniowej dolnych i górnych kończyn,
  • dotlenienie organizmu,
  • poprawienie metabolizmu,
  • wysiłek, który spala dużą ilość kalorii.

To tylko kilka z zalet, które warto wymienić podczas gdy mówimy o zaletach, jakie niesie pływanie kraulem. Jest ich wiele więcej, warto spróbować i przekonać się, jak pływanie korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

Ile kalorii spala pływanie kraulem?

Bez wątpienia, kraul jest stylem pływackim, który potrafi zmęczyć. Dzięki temu styl ten pozwala na znaczną redukcję tkanki tłuszczowej. Podczas godziny pływania kraulem jesteśmy w stanie spalić nawet do 800 kcal. To bardzo dużo. Ponadto styl ten angażuje praktycznie całe nasze ciało, dzięki czemu podnosimy metabolizm. Jest to świetny styl pływacki dla osób, które chcą zrzucić parę kilogramów, a także wzmocnić swoje ciało.

Jakie mięśnie pracują podczas pływania kraulem?

Pływanie kraulem angażuje bardzo mocno zarówno nogi jak i ręce. Nogi cały czas wykonują kopnięcia w wodzie, dzięki którym nasze ciała zachowuje równowagę. Ręce są główną siłą napędową w kraulu, więc to głównie na nich spoczywa odpowiedzialność prędkości i tego jak poruszamy się w basenie.

Generalnie rzecz ujmując oprócz tych dwóch grup mięśni, kraul angażuje mięśnie proste i skośne brzucha, mięsień pośladkowy, mięśnie szyi oraz mięśnie lędźwiowe. Jak widać, jest to cała grupa mięśni, która intensywnie pracuje podczas tego stylu pływackiego.

Jak nauczyć się pływać kraulem?

Nauka pływania kraulem powinna zacząć się od pływania z wyciągniętymi rękami, które trzymają deskę. Da nam to możliwość wytrenowania odpowiednio mocnych ruchów nóg, by zapewniały nam część siły napędowej, a także stabilność. Podobnie w przypadku rąk. Nauka odpowiednich ruchów rękami powinna odbywać się z deską, którą trzymamy nogami. W tym przypadku są one nieruchome, a ruchy rąk pozwalają nam się poruszać. Warto pierwszych kilka treningów odbyć z osobą, która jest zaawansowana i przekaże nam celne wskazówki, dzięki którym od początku nabierzemy dobrych nawyków i szybko opanujemy sztukę pływania kraulem.

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz