Pływanie podczas ciąży to wspaniałe przygotowanie do porodu. Jest to świetna forma aktywności fizycznej, która bez obaw może być uprawiana przez kobiety będące w ciąży. Przyszłe mamy powinny z tego korzystać, bo niesie to wiele korzyści dla jej ciała, a także dla dziecka.
Spis treści:
Czy pływanie w ciąży jest bezpieczne?
To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam, ale odpowiedź jest jednoznaczna – oczywiście, że można. Pływanie jest uważane za najzdrowszą formę aktywności fizycznej nie tylko na schorzenia kręgosłupa i narządów ruchu, ale także dla kobiet ciężarnych. Jest to sport, w którym nie obciążamy stawów i czujemy się lżejsi – to ogromny plus dla zmęczonej kobiety. Bez problemu może przyjść na basen i zrelaksować się po ciężkim dniu. Jest to sport nieurazowy, więc nie ma powodu do żadnych obaw.
Kiedy pływać?
Tutaj nie ma złotego środka, trzeba bezwzględnie skonsultować pomysł pływania ze swoim lekarzem i zasięgnąć go o poradę i zapytać, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Praktycznie im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. W pierwszych miesiącach ciąży dla przyszłych mam bardzo korzystne będzie rozwinięcie mięśni grzbietu, ze względu na to, że właśnie plecy będą cierpieć najbardziej ze względu na dodatkowy ciężar obciążający go.
Wiele kobiet bardzo pozytywnie wypowiada się na temat przebywania w wodzie, ponieważ chłód wody bardzo skutecznie neutralizuje mdłości, które mogą występować w pierwszym trymestrze.
Jak pływać będąc w ciąży?
Jaki styl pływacki będzie dobry? Tutaj przede wszystkim wystrzegać się powinno stylów takich jak motylkowy. Jest on bardzo intensywny i gwałtowne uderzenia dolnej części brzucha i klatki piersiowej mogą wpłynąć niekorzystnie na rozwój dziecka. Pływanie stylem klasycznym będzie na pewno dobre, podobnie jak styl grzbietowy.
Jeżeli nie mamy takich umiejętności pływackich, albo szybko się męczymy, to warto wyposażyć się w deskę do pływania, pozwoli ona na łagodniejszy i mniej intensywny trening. Bardzo fajnym pomysłem mogą być także zajęcia prowadzone przez instruktorów, takie jak gimnastyka, lub aerobik. Pod okiem trenera, będziemy wykonywać szereg ćwiczeń, które na pewno wpłyną korzystnie na nasze samopoczucie.
Gdzie pływać w ciąży – na basenie czy otwartym akwenie?
Tutaj zdecydowanie polecane są baseny. Nie warto pływać w zbiornikach wodnych, o których do końca nie wiemy wszystkiego, ponieważ mogą znajdować się tam różne drobnoustroje, które doprowadzą do infekcji, bądź podrażnienia skóry, co także może odbić się niekorzystnie na kobiecie w ciąży. Warto wybrać się na basen, gdzie woda jest poddawana systematycznej wymianie.
Jakie zalety ma pływanie w ciąży?
No i wreszcie, możemy powiedzieć sobie o zaletach, jakie niesie pływanie, przebywanie, oraz wszelkiego rodzaju ćwiczenia w wodzie, podczas ciąży. Zalet jest wiele, ale do najważniejszych można na pewno zaliczyć:
- Nawet najmniejszy wysiłek na basenie, czy chociażby leżenie na wodzie pozwoli na rozluźnienie naszych mięśni, oraz odciążenie kręgosłupa,
- Poprzez pływanie ćwiczymy nasze mięśnie, oraz poprawiamy sylwetkę i wytrzymałość,
- Rozluźnienie spowoduje poprawę humoru, a to kluczowa sprawa, by czuć się nie tylko dobrze fizycznie, ale na duchu,
- Pływanie sprzyja obracaniu się dziecka główką w dół, podczas trzeciego trymestru,
- Aktywność fizyczna pomoże nam utrzymać odpowiednią masę ciała,
Przeciwwskazania – kiedy unikać wizyty na basenie?
Przede wszystkim, konsultacja z ginekologiem to podstawa, taka konsultacja jest ważna przed podjęciem decyzji o pływaniu. Najczęstszymi sytuacjami, które powodują, że nie kobieta nie może pozwolić sobie na pływanie, są:
- Krwawienie podczas ciąży,
- Wszelkiego rodzaju infekcje,
- Ciąża wysokiego ryzyka – zagrożenie poronieniem, lub przedwczesnym porodem,
- Odpływanie płynu owodniowego,
- Problemy rozwojowe płodu
Na co warto zwrócić uwagę?
Istotne jest, by zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas takiego wyjścia na basen, czy też plażę. Niezbędne będą dobre klapki. Trzeba chronić dziecko, przed jakimkolwiek uderzeniem, a tym bardziej upadkiem, więc będą one niezbędne. Jaki strój kąpielowy wybrać? Tutaj jest pełna dowolność, ale ze względów wygody na pewno lepszy będzie strój dwuczęściowy, bądź też dłuższa góra, zakrywająca brzuch, ale należy pamiętać, by zbytnio się nie opinała i uciskała.
Warto wspomnieć o tym, że nie wolno wchodzić do wody zbyt gorącej, czyli takiej, której temperatura sięga więcej niż 35 stopni, bo sprzyja ona rozwoju zarazków i może niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka.