Pływanie to jeden z lepszych sposobów na rekreację, która jest korzystna dla naszego układu mięśniowo-szkieletowego. Najbardziej popularny styl klasyczny – pływanie tym stylem zwanym potocznie żabką jest najczęściej spotykaną techniką pływacką, który ma wiele zalet dla naszego ciała. W tym artykule dowiecie się jakie zalety niesie pływanie żabką oraz jaka jest poprawna technika pływania stylem klasycznym.
Spis treści:
Pływanie – styl klasyczny potocznie zwany żabką
Pływanie żabką to styl klasyczny, który nazwany został ze względu na ruchy, które wykonane podczas pływania przypominają ruchy żaby. Na pierwszy rzut oka styl ten może wydać się bardzo prostym, jednak to tylko złudzenie. W istocie styl ten nie należy do najtrudniejszych, jednak wymagana jest tutaj odpowiednia synchronizacja ruchu rąk oraz nóg. Już od początku warto trenować odpowiednią ich synchronizację, gdyż nauka złych nawyków może w przyszłości utrudnić poprawne opanowanie tego stylu, który niesie wiele zalet dla naszego ciała.
Główną siłą napędową są tutaj nogi. Można powiedzieć, że trzy czwarte siły stanowią właśnie nogi, a ich uzupełnieniem są ręce. Od razu nasuwa się wniosek, że warto przyłożyć się do odpowiedniego przygotowania naszych kończyn dolnych, właśnie w celu osiągania dużej prędkości. To nie znaczy jednak, że można zapomnieć o rękach – są one równie ważne.
Jak wygląda technika pływania żabką?
Technika pływania żabką to proces długi, jednak nie tak skomplikowany. Po prostu wymaga to długiej praktyki, by w pełni opanować pływanie żabką. W pierwszej fazie nasze ciało powinno znajdować się w pozycji horyzontalnej na tafli wody.
Praca nóg polega na wykonywaniu obunożnych wykopów, które poprzedzone są przyciąganiem pięt do pośladków i jednoczesnym zginaniem kolan. Stopy kierujemy do zewnątrz, a ruch nóg powinien skierowany być do zewnątrz.
Ręce wyciągnięte do przodu w początkowej fazie powinny znajdować się blisko siebie. Zagarnianie powinno rozpoczynać się od rozszerzania ramion i zagarniania wody okrężnymi ruchami. Zmiana ruchu następuje w momencie gdy dłonie znajdą się na wysokości linii barków – w tym momencie zginamy łokcie i łączymy ręce pod wodą (najlepiej w pozycji „modlitewnej”).
Oddychanie to bardzo ważny proces tego stylu. Wdech powietrza następuje zaraz przed opuszczeniem głowy do wody. Jak najdłuższy wydech następuje po zanurzeniu głowy pod wodę.
Zalety i wady
Pływanie stylem klasycznym niesie za sobą szereg zalet, które są bardzo korzystne dla naszego ciała i układu szkieletowo-kostnego. Można zaliczyć do nich:
- Usprawnienie pracy mięśni nóg i rąk,
- Poprawienie metabolizmu naszego organizmu,
- Ujędrnienie ciała,
- Bardzo efektowne spalanie tkanki tłuszczowej,
- Dotlenienie organizmu.
Ile kalorii spala pływanie żabką?
Mimo że żabka nie jest stylem, który wygląda na bardzo wymagający, w praktyce bardzo angażuje on nasze ciało do wysiłku. Spowodowane jest to wymaganą dużą synchronizacją i siłą, która potrzebna jest do napędzenia naszego ciała.
Podczas pływania żabką spalić można około 500 kcal podczas godzinnego treningu. To bardzo duża ilość. Dodatkowo warto wspomnieć, że wysiłek fizyczny w wodzie jest dużo bardziej męczący niż sporty takie jak bieganie, ze względu na opór, jaki stawia naszemu ciału woda.
Jakie mięśnie pracują podczas pływania żabką?
Tak naprawdę każde. Żabka jest stylem, który angażuje całe ciało w pewnym stopniu. Niemniej jednak najbardziej zaangażowane będą nasze nogi, które stanowią główny element napędzający nasze ciało w tym stylu. Oczywiście, zaangażowanie rąk: barków i przedramion jest także zauważalne, więc to dwie duże grupy mięśni, które angażuje ten styl pływacki.