Wyprawka dla kota – co kupić kotu?

Spodziewasz się u siebie w domu nowego domownika, jakim będzie kot? Pojawienie się w domu nowego pupila wymaga odpowiedniego przygotowania. Wiele osób to bagatelizuje, ale tak naprawdę trzeba solidnie się przygotować i kupić kilka niezbędnych rzeczy. Przygotowaliśmy listę i po krótce opisaliśmy najpotrzebniejsze pozycje, jakie pojawić się muszą w kociej wyprawce.

Jak skompletować wyprawkę dla kota?

Każdy, kto ma kota, wie, że prędzej czy później niektóre rzeczy będziemy musieli kupić, czy tego chcemy, czy nie. Pierwsze dni kota w nowym domu będą dla niego z pewnością stresujące i trudne, dlatego warto być przygotowanym i pomóc mu przetrwać te ciężkie chwile. Warto rozplanować sobie, gdzie kot będzie miał najpotrzebniejsze rzeczy takie jak kuweta, drapak czy legowisko.

Warto odpowiednio wcześniej się do tego przygotować, by w momencie gdy kotek znajdzie się już w domu wszystko było na miejscu. Stopniowo trzeba kota z wszystkimi nowymi rzeczami poznać – tutaj potrzebna jest cierpliwość i opanowanie.

Kuweta dla kota

Jak dobrze wiemy, koty załatwiają swoje potrzeby w kuwecie. Jest to nieodłączny element wyprawki dla naszego pupila. W sklepach znajdziemy całą masę produktów, małe i duże, oraz narożne. Wiele osób decyduje się też na kuwetę krytą – wszystko zależy od nas, ile chcemy przeznaczyć na nią oraz ile miejsca mamy w… no właśnie. Gdzie postawić kuwetę? Najczęstsze miejsce, gdzie stawia się kuwetę to łazienka. Może być to każde inne dogodne dla nas i kota miejsce, ale należy pamiętać, że musi być ona w miejscu łatwo dla kota dostępnym. Nie powinna stać ona zaraz obok misek z jedzeniem.

Do kuwety powinniśmy dobrać też odpowiedni żwirek. Jest to rzecz obowiązkowa, wybierać też jest w czym. Na rynku znajdziemy żwirki betonitowe, drewniane, czy też silikonowe. Wszystkie są dla kota dobre, ale różnią się tym jak często będziemy musieli go wymieniać i czy będzie pochłaniał zapach. Pochylmy się również nad tym, by wybrać jeden żwirek i przyzwyczaić do niego kota jak najszybciej.

Drapak dla kota – jaki wybrać i gdzie go postawić?

Kolejnym ważnym elementem w jaki musimy się zaopatrzyć jest drapak dla kota. Jest to coś, co kot może mieć, lecz nie jest to konieczne, albo po prostu nie będzie mu się to podobało. Drapaki znajdziemy w postaci już małych deseczek, narożników na ścianę, bądź wysokich pod sam sufit budowli. Wszystko zależy od tego, czy nasz kot ma wolę drapania i jak bardzo niszczy meble. Nie jest łatwo kota nauczyć drapać drapaka, ale konsekwentnie trzeba do tego dążyć, by postarać mu się to wpoić już od najmłodszych lat.

Postawmy drapak w miejscu, gdzie kot dużo przebywa. Warto zrobić to w pokoju gdzie najczęściej śpi, albo po prostu w przedpokoju. Zachęci go to do drapania, czy też spania na nim. Posiadają one często różnego rodzaju budki, hamaki i tunele, gdzie kot będzie mógł się zarówno bawić jak i odpocząć.

Legowisko dla kota – czy warto je kupować?

To zależy. Warto spróbować, bo koszt nie jest wielki, a może się okazać, że kotek się do tego przekona. Kto już ma kota, wie, że potrafią one spać dosłownie wszędzie, więc legowisko może okazać się zbędne. Różnych legowisk jest cała masa, od małych poduszek, aż po budki. Jeżeli widzimy, że nasz kot lubi wchodzić w zamknięte, małe kąty, lub pudełka, to znak, że może mu się taka budka spodobać.

Transporter – czy jest potrzebny?

Zdecydowanie tak. To rzecz jaką każdy właściciel kota powinien posiadać. Transporter dla kota może się przydać przy wizycie u weterynarza, czy też przy podróży. Nie wolno przewozić kotów w samochodzie „luzem” – grozi to poważnym wypadkiem, gdyby nasz mruczek wpadł nam pod pedały. Podobnie w komunikacji miejskiej – dla jego bezpieczeństwa i naszego spokoju taki transporter jest wymagany.

Warto trzymać go w miejscu dostępnym dla naszego pupila, by się z nim zaznajomił, łatwiej wtedy będzie go do niego wsadzić w wypadku wyjazdu, lub wizyty u weterynarza. Do środka możemy wsadzić jakieś posłanie, lub po prostu coś miękkiego, by kotu kojarzyło się to z czymś przyjemnym.

Zabawki dla kota – jakie wybrać?

Przede wszystkim, warto kotu kupić zabawki. Nie muszą być to rzeczy drogie i wymyślne. Te czworonogi potrafią się bawić wszystkim. Warto zadbać o to, by były to zabawki edukacyjne, które kształcą naszego pupila i kształtują pewne zachowania, oraz wzorce. Warto angażować się w zabawę z kotem, przez kupowanie zabawek takich jak wędka, czy piłeczka. Będzie to dla nas dodatkowa rozrywka, ale przede wszystkim polepszy to więź z naszym mruczkiem.

Pozostałe akcesoria dla kotów

Poprzez pozostałe mamy na myśli takie, które mogą chwilę poczekać. Będą to głównie akcesoria służące do pielęgnacji kota – tego nie musimy kupować od razu, ale warto je mieć. Mowa tu o obcinaczu do pazurów, oraz szczotce. Wybór obcinacza jest dosyć prosty, działają one na takiej samej zasadzie, jedyne co musimy wiedzieć, to jak poprawnie obciąć kotu pazurki. Powinno obcinać się je pod kątem, oraz uważać na jego ukrwioną część, by nie zranić kota.

Szczotka to także raczej prosty wybór, no chyba, że zdecydujemy się na jakąś szczotkę elektryczną, ale może wystąpić problem, że kot będzie się jej bał. Najlepsza jest szczotka druciana, bądź furminator. Bardzo dobrze wyczesują one podszerstek, co zapobiega zaleganiu sierści na naszych meblach i ubraniach. Jest to także korzystne dla kota, ponieważ nie będą powstawać u niego kołtuny.

Jeżeli chcemy, by nasz kot wyglądał ładniej, możemy kupić mu obrożę ozdobną, ale tutaj tak samo – kot może nie chcieć w niej chodzić. Nie kosztuje ona dużo, więc warto spróbować. Jeśli mamy zamiar wychodzić z naszym kotem na spacery, smycz musi być do tego odpowiednio dostosowana.

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz