Ranking najlepszych pianek do nurkowania – 2024

Pianka to kombinezon wykorzystywany do uprawiania sportów wodnych. Przykładowe dyscypliny, w których zawodnicy wykorzystują właściwości skafandrów to żeglarstwo, windsurfing, pływanie w wodach otwartych, narty wodne, a także różne rodzaje nurkowania (z akwalungiem, snorkeling, freediving). Jest ona obok maski do nurkowania podstawowym elementem każdego nurka. W zależności od sportu pianki różnią się parametrami. W tym artykule przedstawimy wam, czym charakteryzuje się dobra pianka do nurkowania, oraz na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru.

Ranking najlepszych pianek do nurkowania na Lipiec 2024

Porównanie polecanych pianek do nurkowania przez eksperta

★ ★ ★
1
miejsce

Pianka do nurkowania SEAC Feel

SEAC Feel to lekka i elastyczna pianka do nurkowania, zaprojektowana z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu i swobody ruchów. Jest idealna dla nurków, którzy szukają wygodnej i funkcjonalnej pianki, która nie ogranicza ruchów pod wodą. Wykonana z wysokiej jakości materiałów, zapewnia dobrą ochronę termiczną i jest odporna na uszkodzenia. Prosty, ale elegancki design sprawia, że jest to popularny wybór wśród entuzjastów sportów wodnych.

Specyfikacja
Marka: Seac
Model: Feel
Kolor: czarny
Rozmiar: XXL
Grubość: 3 mm
Płeć: męski
Rodzaj: długi
Materiał: pianka neoprenowa
Zamek: Tak, z tyłu
Temperatura użytkowa: powyżej 20°C
Zalety
wysokiej jakości wykonanie
inne rozmiary do wyboru
zamek błyskawiczny z tyłu pianki
nie krępuje ruchów podczas pływania
ultra-elastyczna pianka, która dopasowuje się do ciała
Wady
cena mogłaby być nieco niższa
★ ★
2
miejsce

Pianka do nurkowania BLUESEVENTY Fusion

BLUESEVENTY Fusion Wetsuit to zaawansowana pianka do nurkowania, stworzona dla osób, które oczekują najlepszej wydajności i ochrony. Wykonana z innowacyjnych materiałów, oferuje wyjątkową hydrodynamikę, minimalizując opór w wodzie i zwiększając prędkość pływania. Pianka ta jest wyborem dla sportowców i zaawansowanych nurków, którzy potrzebują profesjonalnego sprzętu do osiągania najlepszych wyników.

Specyfikacja
Marka: Blueseventy
Model: Fusion
Kolor: czarny
Rozmiar: S, M, L
Grubość: 3, 4, 5 mm
Płeć: damski
Rodzaj: długa
Materiał: pianka neoprenowa Yamamoto 39 Cell
Zamek: Tak, z tyłu
Temperatura użytkowa: od 12,5°C
Zalety
nie ogranicza ruchów
technologia Quick Exit
pianka Yamamoto 39 Cell
dopasowuje się do ciała
solidny zamek błyskawiczny z tyłu
minimalna temperatura wody 12,5 stopni
panele o różnej grubości, dzięki czemu pianka jest lekka i zapewnia ciepło
Wady
nieco wysoka cena
3
miejsce

Pianka do nurkowania MARES 412456

Pianka do nurkowania MARES 412456 to wysokiej jakości wybór dla nurków, którzy cenią sobie komfort i ochronę podczas zanurzeń. Wykonana z elastycznego neoprenu, zapewnia doskonałą swobodę ruchów oraz optymalną termoizolację. Pianka ta jest idealna dla nurków w różnych warunkach wodnych, oferując zarówno trwałość, jak i wygodę. Jej ergonomiczny design i strategicznie rozmieszczone panele zapewniają maksymalne dopasowanie i wygodę, co czyni ją idealnym wyborem dla profesjonalistów i amatorów nurkowania.

Specyfikacja
Marka: Mares
Model: Steamer Manta
Kolor: czarno-niebieski
Rozmiar: S lub M
Grubość: 2,2 mm
Płeć: męska
Rodzaj: długa
Materiał: pianka neoprenowa
Zamek: Tak, z tyłu
Temperatura użytkowa: 12-17°C
Zalety
zamek na plecach
dopasowuje się do ciała
pianka całoroczna długa
zapięcie typu Back-Zip
dobry stosunek ceny do jakości
Wady
gubość 2,2 mm
raczej nie sprawdzi się do wielogodzinnego nurkowania
4
miejsce

Pianka do nurkowania ONEILL Reactor

ONEILL Reactor to wszechstronna pianka do nurkowania, która łączy w sobie styl, komfort i funkcjonalność. Jest idealna dla osób, które szukają niezawodnej i wygodnej pianki do różnorodnych aktywności wodnych. Wykonana z elastycznego neoprenu, zapewnia swobodę ruchów i dobrą ochronę termiczną. Pianka ONEILL Reactor jest doskonałym wyborem dla nurków rekreacyjnych i sportowców, którzy chcą cieszyć się wodą w pełni komfortu.

Specyfikacja
Marka: Oneill
Model: Reactor
Kolor: czarny
Rozmiar: od S do XXXXL
Grubość: 3 mm
Płeć: uniwersalna
Rodzaj: długa
Materiał: pianka neoprenowa
Zamek: Tak, na plecach
Temperatura użytkowa: powyżej 20°C
Zalety
kieszonka na klucze
kołnierz Super Seal Neck
płaskie szwy, które nie obcierają
dobry stosunek ceny do jakości
zamek zlokalizowany na plecach
dobrze dopasowuje się do ciała
szycie techniką Flatlock construction
Wady
temperatura użytkowa powyżej 20°C
5
miejsce

Pianka do nurkowania CRESSI-SUB Apnea

CRESSI-SUB Apnea to specjalistyczna pianka do nurkowania, zaprojektowana z myślą o nurkowaniu na wstrzymanym oddechu i freedivingu. Jej elastyczna konstrukcja zapewnia wyjątkową swobodę ruchów, co jest kluczowe w tej dyscyplinie sportu. Pianka ta oferuje doskonałą ochronę termiczną, jednocześnie pozwalając na głębokie zanurzenia. Jest to idealny wybór dla nurków, którzy cenią sobie innowacyjność i wysoką jakość wykonania.

Specyfikacja
Marka: Cressi-Sub
Model: Apnea
Kolor: czarny
Rozmiar: S, M, L, XL, XXL
Grubość: 3,5 mm
Płeć: męska
Rodzaj: długa
Materiał: pianka neoprenowa
Zamek: Nie
Temperatura użytkowa: brak informacji
Zalety
dostępne inne grubości
wzmocnienie na mostku
uniwersalne zastosowanie
warstwa podkładowa BlackLite
dobry stosunek ceny do jakości
łatwość zakładania i zdejmowania
wykonana z wysokiej jakości materiału
dostępna w wielu rozmiarach do wyboru
Wady
system zapinania pianki
brak suwaka z tyłu pianki

Jaką piankę do nurkowania kupić?

Skafander musi być dopasowany do temperatury wody, w jakiej będzie używany. Należy dobrać grubość oraz typ budowy. Skafander powinno się dopasować do aktywności, jaka będzie w nim wykonywana. Pianka do nauki pływania nie musi być tak ciepła, jak ta używana podczas głębokich nurkowań z akwalungiem. Każdy skafander należy przymierzyć przed zakupem. Dobra pianka do nurkowania musi dość ciasno przylegać do ciała, ale nie krępować ruchów. Zobacz, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu najlepszej pianki do nurkowania!

Jaki rodzaj pianki do nurkowania wybrać?

Jest wiele typów pianek. Stosuje się różne podziały, na przykład ze względu na działanie, materiał, czy budowę.

Ze względu na materiał:

  • Single Lined – pianki neoprenowe, w środku wyłożone jerseyem lub nylonem. Są cieplejsze od DL. Trudniej się je zakłada i zdejmuje, łatwiej uszkodzić skafander.
  • Double Lined – pianki zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz mają jersey lub nylon. To rozwiązanie zapewnia wygodniejsze ubieranie i większą trwałość skafandra. Pianka DL trochę gorzej izoluje użytkownika od niskiej temperatury wody.

Podział ze względu na działanie:

  • Półsuche – pianki, które mocno ograniczają wymianę wody pomiędzy skafandrem i ciałem. Kombinezony mają dodatkowo podklejone szwy, doszczelnione zamki i wykonane są z dość grubej warstwy neoprenu. Ten typ pianek nadaje się do nurkowania w zimnych wodach, ponieważ doskonale izoluje termicznie od zimnego środowiska.
  • Mokre – szybciej wypełniają się wodą od półsuchych, zdecydowana większość pianek zalicza się do tej grupy.

Podział ze względu na budowę:

  • Długie – skafandry z długimi nogawkami i rękawami. Najlepsza pianka do nurkowania w polskich wodach, ponieważ zakrywając dużą powierzchnię ciała, dobrze izolują termicznie.
  • Krótkie – skafandry z krótkimi nogawkami i rękawami. Zazwyczaj neopren w piance nie jest gruby. Takie skafandry nadają się do używania w cieplejszych wodach.
  • Short Arm – pianki z krótkim rękawem i długimi nogawkami.
  • Long Arm – pianki z długim rękawem i krótkimi nogawkami.
  • Pianki dwuczęściowe – coraz rzadziej używane, oddzielnie zakłada się „dół” i „górę”.

Jak dopasować rozmiar pianki?

Skafandry produkowane są w bardzo różnych rozmiarach. Zarówno pianki do nurkowania dla dzieciaka, jak i dla dorosłego są dostępne w sklepach. Żeby skafander dobrze spełniał swoje funkcje, musi być dopasowany. Zbyt ciasna pianka ogranicza ruchy użytkownika, tym samym powodując szybkie zmęczenie. Za duży skafander nie będzie utrzymywał komfortu termicznego. Wybór jest istotny podobnie jak w przypadku, gdy wybieramy płetwy do nurkowania. Rozmiar musi być dobrany tak, by użytkowanie było komfortowe.

Zwróć uwagę na typ!

To, czy wybierzemy długą, czy krótką piankę, przede wszystkim zależy od temperatury wody, w której będzie używany skafander. Do zimnych zbiorników zaleca się zakrycie jak największej powierzchni ciała. Z drugiej strony, gdy pianka ma być używana w ciepłym morzu, to używanie ciepłego skafandra okaże się bardzo męczące oraz wyczerpujące. Nie istnieje uniwersalny model, który będzie równie dobry w wodach o wysokiej i niskiej temperaturze.

Pianka do nurkowania 3, 5 czy 7 mm – jak dopasować grubość?

Grubość neoprenu jest bardzo ważnym parametrem, świadczącym o właściwościach termoizolacyjnych pianki. Im więcej milimetrów ma pianka, tym mniej ciepła będziemy tracić. Grubości wahają się od 3 mm do aż 7 mm. Pianka z 3 mm neoprenem nadaje się do używania tylko w wodach o temperaturze około 25 stopni Celsiusza.

Skafander o grubości 5 mm będzie odpowiedni do pływania w środowisku 15-25 stopni Celsiusza.
Najgrubsze skafandry są wykonane z neoprenu o grubości 7 mm. To pianki do nurkowania w zimnej wodzie o temperaturze 10- 15 stopni Celsiusza. Taka grubość zapewnia jeszcze swobodę ruchów, równocześnie dobrze izolując organizm. Osoby nurkujące w jeszcze zimniejszych wodach, korzystają z dodatkowych ocieplaczy neoprenowych.

Dlaczego warto kupić piankę do nurkowania

Głównym zadaniem pianek jest utrzymanie komfortu cieplnego osoby będącej w środowisku wodnym. Skafandry są wykonane z neoprenu. Materiał ten jest zupełnie nieprzepuszczalny dla powietrza i cieczy. Człowiek, który ubrał odpowiednio dopasowaną piankę, jest w stanie wytrzymać znacznie dłużej w wodzie. Stosowanie skafandrów zapobiega szybkiemu wystąpieniu objawów hipotermii. Podczas pływania, pod warstwą neoprenu znajduje się woda. Mimo że sam materiał jest nieprzepuszczalny, to ciecz wlewa się poprzez otwory (na ręce, stopy i głowę). Dobrze dopasowany skafander ogranicza wymianę wody wewnętrznej. Dzięki temu ciecz ogrzewa się od ciała osoby korzystającej z pianki, a ciepło organizmu nie ucieka aż tak szybko. Oprócz utrzymywania komfortu termicznego skafandry zapewniają delikatną wyporność użytkownikom. Dodania pływalność przydaje się w wielu sportach i podnosi bezpieczeństwo osoby korzystającej z pianki. Skafander może też stanowić ochronę przed przypadkowymi zranieniami, rozcięciami oraz otarciami, podobnie jak buty do wody.

Podsumowanie

Najczęściej zadawane pytania o pianki do nurkowania – FAQ

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz