Ranking najlepszych automatów oddechowych – 2024

Nurkowanie to dyscyplina, w której potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Oczywiście, nie każdy jest profesjonalnym nurkiem i często wystarczają tylko płetwy do pływania. W przypadku, gdy decydujemy się zejść pod wodę głębiej, potrzebny będzie nam coraz to bardziej zaawansowany sprzęt. Jaki automat oddechowy do nurkowania wybrać? W tym materiale dowiecie się jaki jest najlepszy automat oddechowy do nurkowania, oraz na co zwrócić uwagę podczas jego wybierania. Zapraszamy do lektury!

Ranking najlepszych automatów oddechowych – Lipiec 2024

Polecane modele automatów oddechowych w 2024 roku

★ ★ ★
1
miejsce

Automat oddechowy do nurkowania TECLINE R4 Tec En250A

TECLINE R4 Tec En250A to profesjonalny automat oddechowy, zaprojektowany z myślą o najwyższych standardach wydajności i bezpieczeństwa. Jego solidna konstrukcja i zaawansowane funkcje sprawiają, że jest idealny dla nurków technicznych i profesjonalistów. Automat ten oferuje stabilne oddychanie na różnych głębokościach i w różnych warunkach, co czyni go niezawodnym wyborem dla wymagających nurków.

Specyfikacja
Marka: Tecline
Model: R4 TEC INT - EN250A INT
Budowa: I stopień
Liczba wyjść HP: 2
Liczba wyjść LP/MP: 4
Regulacja efektu Venturiego: Nie
Typ wejścia: INT
Zalety
cold kit na zimne wody
sprawdzi się do butli stage
dedykowany na zimne wody
zgodny z normami EN250A
Wady
brak
★ ★
2
miejsce

Automat oddechowy do nurkowania AQUALUNG Legend 3 Din + Octopus

AQUALUNG Legend 3 Din z dodatkowym Octopusem to zaawansowany zestaw automatów oddechowych, zaprojektowany dla wymagających nurków. Oferuje wyjątkową wydajność i niezawodność w różnych warunkach nurkowych, w tym w zimnej wodzie. Jego ergonomiczna konstrukcja zapewnia komfort i łatwość oddychania na różnych głębokościach. Dodatkowy Octopus stanowi bezpieczne rozwiązanie awaryjne, co czyni ten zestaw idealnym dla nurków technicznych i rekreacyjnych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i jakość.

Specyfikacja
Marka: Aqualung
Model: Legend 3 MBS Din + Octopus Legend 3 DIN
Budowa: II stopień + octopus
Liczba wyjść HP: 2
Liczba wyjść LP/MP: 4
Regulacja efektu Venturiego: Tak
Typ wejścia: DIN
Zalety
technologia ACD
różnorodne funkcje
możliwość dokonania indywidualnych ustawień
Wady
cena mogłaby być nieco niższa
3
miejsce

Automat oddechowy do nurkowania TECLINE V1 Ice Tec1 En250A

TECLINE V1 Ice Tec1 En250A to wysokiej klasy automat oddechowy, przeznaczony do użytku w ekstremalnych warunkach, w tym w nurkowaniach podlodowych. Jego wytrzymała konstrukcja i zaawansowane technologie zapewniają stabilne i wygodne oddychanie nawet w bardzo zimnej wodzie. Jest to doskonały wybór dla nurków technicznych i eksploracyjnych, którzy potrzebują niezawodnego sprzętu w najtrudniejszych warunkach.

Specyfikacja
Marka: Tecline
Model: V1 Ice Tec1 En250A
Budowa: I i II stopień
Liczba wyjść HP: 2
Liczba wyjść LP/MP: 4
Regulacja efektu Venturiego: Tak
Typ wejścia: DIN
Zalety
zestaw automatów
polecany do nurkowań podlodowych
certyfikowany zgodnie z normą EN250A
budowa pozwala idealnie ułożyć węże z konfiguracji z pojedynczą butlą
Wady
brak
4
miejsce

Automat oddechowy do nurkowania MARES Ultra Adj 82X

MARES Ultra Adj 82X to innowacyjny automat oddechowy, który łączy w sobie nowoczesne technologie i wygodę użytkowania. Jego regulowany drugi stopień pozwala na dostosowanie wysiłku oddychania, co jest szczególnie przydatne w różnych warunkach nurkowych. Wytrzymała i niezawodna konstrukcja sprawia, że jest to idealny wybór dla nurków rekreacyjnych i zaawansowanych, którzy szukają wysokiej jakości i wszechstronności.

Specyfikacja
Marka: Mares
Model: ULTRA ADJ 82X DIN
Budowa: I i II stopień
Liczba wyjść HP: 2
Liczba wyjść LP/MP: 4
Regulacja efektu Venturiego: Tak
Typ wejścia: DIN
Zalety
nieduża waga
obrotowa głowica
zapewnia maksymalny komfort oddychania
I stopień wykończony „perłową” powierzchnią
II stopień kompensowany za pomocą systemu PAD
Wady
cena mogłaby być nieco niższa
5
miejsce

Automat oddechowy do nurkowania MARES Dual Adj 52X

MARES Dual Adj 52X to wszechstronny automat oddechowy, który łączy w sobie lekkość, wygodę i wydajność. Jego regulowany drugi stopień pozwala na łatwe dostosowanie wysiłku oddychania, co jest idealne dla nurków rekreacyjnych i zaawansowanych. Wytrzymała konstrukcja i niezawodność sprawiają, że jest to popularny wybór wśród nurków, którzy szukają wysokiej jakości sprzętu w przystępnej cenie.

Specyfikacja
Marka: Mares
Model: Dual Adj 52X
Budowa: I i II stopień
Liczba wyjść HP: 2
Liczba wyjść LP/MP: 3
Regulacja efektu Venturiego: Tak
Typ wejścia: DIN
Zalety
nieduża waga
zapewnia łatwość oddychania
I stopień wyposażony w system AST
technologia membranowa z systemem DFC
Wady
brak

Jaki automat oddechowy wybrać?

Za każdym razem gdy przychodzi okazja, aby kupić niebanalny sprzęt, przychodzą również pytania typu: Jaki? Gdzie? Za ile? Istnieje wiele rodzajów aparatów do nurkowania, każdy ma swoje charakterystyczne cechy, wady jak i zalety. Na polskim rynku można znaleźć całą masę modeli w bardzo różnych cenach. Należy pamiętać, że produkt powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb kupującego i to według nich należy wybrać ten najbardziej odpowiedni. Ceny w tym przypadku bywają różne, jeśli nie stać nas na wymarzony sprzęt, należałoby nieco improwizować. W przypadku gdy wybieramy komputer nurkowy, także spotkamy się z rozbieżnością cen. Poniżej zostało wymienionych kilka ważnych punktów związanych z wyborem odpowiedniego aparatu oddechowego dla siebie.

Automat oddechowy a jego przeznaczenie

Przeznaczenie to jeden z najważniejszych punktów, które należy omówić. Jeśli nie planujemy zapuszczać się na głębokość poniżej trzydziestu metrów, to spokojnie wystarczy nam tańszy automat tłokowy z niższej półki, może być taki bez odciążenia na pierwszym i drugim stopniu. Taki automat sprawdzi się w ciepłych wodach, które nie są bardzo zaniedbane i zanieczyszczone.

Na zimne czy ciepłe wody – jaki automat oddechowy do nurkowania wybrać?

Automat oddechowy na zimne wody — będzie najlepszy taki, który posiada dobre zabezpieczenie komory wodnej pierwszego stopnia przed zamarzaniem. Istnieje możliwość zamontowania takowego, jednak lepiej byłoby, aby aparat był już w niego zaopatrzony.

Zwróć uwagę na wymagania techniczne automatu!

Wymagania techniczne — muszą być w pełni spełnione. Przed użyciem musimy mieć pewność, że wszystko jest na swoim miejscu i będzie działało, tak jak powinno. W szczególności gdy wybieramy się na głębokie wody, będziemy musieli dokonać przeglądu naszego aparatu oddechowego do nurkowania, czy wszystko jest w nim w porządku. Urządzenie to jest dosyć złożone i ciężko byłoby opisać wszystkie jego części wraz z dokładnymi instrukcjami ich działania, lecz (jeśli nie jest się dostatecznie zorientowanym) można zapytać się specjalisty o stan swojego aparatu, ewentualnie zaczerpnąć informacji z obeznanych stron internetowych.

Ile kosztuje automat oddechowy do nurkowania?

Tak jak już było to wcześniej powiedziane, automat do nurkowania wcale nie musi być kosmicznie drogi, żeby był dobry, lecz cena często nadąża za jakością danego modelu. Cena zależy również od rodzaju aparatu, te przystosowane bardziej do samej rekreacji kosztują mniej, zaś te do tak zwanych „zadań specjalnych” czyli wyczynów dość ekstremalnych (typu schodzenie na bardzo dużą głębokość) będą kosztowały nieco więcej. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju potrzebujemy. Taką przykładową niską ceną jest tysiąc pięćset złotych, natomiast te powyżej trzech tysięcy zaliczają się już do bardzo drogich.
Na pytanie tani, czy drogi? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wiele zależności się ze sobą łączy. Jeśli nie posiadamy wiele pieniędzy, a chcemy kupić aparat do „zadań specjalnych” to jesteśmy w dość kiepskiej sytuacji i nie pozostaje nic innego jak poczekać i odłożyć więcej pieniędzy.

Automat oddechowy do nurkowania — czym jest i do czego służy?

Czy to dla sportu, zabawy lub pracy nurkowanie w każdym przypadku jest bardzo ciekawym doświadczeniem. To niesamowite móc zanurzyć się w podwodnym świecie i obserwować każdy jego szczegół. Aby móc nurkować w sposób profesjonalny, potrzebujemy do tego odpowiedniego sprzętu, który nam na to pozwoli. Natomiast najważniejszą częścią całego wyposażenia nurka jest aparat oddechowy, bez którego pod wodą nie dałoby się oddychać. Automat oddechowy to urządzenie pneumatyczne, którego zadaniem jest podawanie czynnika oddechowego pod ciśnieniem, co nadzwyczaj prosto mówiąc, tak aby wszyscy na pewno zrozumieli: pozwala nam oddychać (we współpracy z butlą tlenową).

Podsumowanie

  • Automat oddechowy do nurkowania powinien być przede wszystkim niezawodny, potrzebujemy, aby był użyteczny w każdej sytuacji i nie zawiódł naszych oczekiwań.
  • W przypadku wyboru niezawodnego urządzenia mogą pomóc nam znajomi, którzy również nurkują i robią to już trochę dłużej.
  • Ważna jest żywotność, bo co z tego, że kupimy aparat do nurkowania w niskiej cenie, jeśli będzie działał nieprawidłowo, lub w ogóle za którymś razem przestanie działać. Dlatego ważne jest, aby kupować z zaufanych i pewnych źródeł, które nie zaoferują nam typowej tandety.
  • Wytrzymałość to kolejna ważna cecha, jeśli nurkowanie jest naszą prawdziwą pasją, to będziemy robić to przez długie lata, więc z racji, że automat oddechowy nie należy do tanich, potrzebujemy, aby działał prawidłowo przed długi czas.
  • Przed zakupem takiego automatu należy poczytać opinie na temat upatrzonego przez nas modelu i sprawdzić, czy spełnia on podane powyżej cechy.
  • Przykładowo: dobrej jakości jest aparat oddechowy do nurkowania aqualung. Został wyprodukowany przez znaną markę, godną uwagi w czasie zaopatrywania się w sprzęt do nurkowania.
  • Nie wiesz jaki aparat oddechowy do nurkowania kupić? Zobacz nasz ranking najlepszych automatów oddechowych na Lipiec 2024, w którym zestawiamy polecane modele w konkurencyjnej cenie online!

Najczęściej zadawane pytania o automaty oddechowe — FAQ

Jaki automat oddechowy wybrać?

Najpierw musimy wziąć pod uwagę sposób, w jaki chcemy nurkować i dobrać do niego odpowiedni rodzaj aparatu nurkowego, następnie należy znaleźć upatrzony aparat w dobrej cenie. Z tym że przy wyborze dopasowanego do naszych potrzeb aparatu trzeba kierować się różnymi czynnikami i radami, które zostały wymienione w tymże artykule, lub różną wiedzą w każdej innej postaci. Dobry automat do nurkowania to taki, który pędzie w pełni podchodził pod nasze zapotrzebowanie.

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz