Ranking najlepszych komputerów nurkowych – 2024

Nurkowanie to dyscyplina, ale także hobby, które staje się coraz popularniejsze. Wiele osób coraz chętniej wybiera się na kursy dla nurków, ale też rekreacyjnie wyjeżdża na sesje nurkowe. Jaki komputer nurkowy wybrać? Czym jest? W tym artykule dowiecie się jak wybrać dobry komputer do nurkowania, oraz na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Ranking najlepszych komputerów nurkowych – 2024

Polecane modele komputerów nurkowych przez eksperta

★ ★ ★
1
miejsce

Komputer nurkowy SHEARWATER Peregrine

SHEARWATER Peregrine to zaawansowany komputer nurkowy, który łączy w sobie nowoczesną technologię i intuicyjną obsługę. Jest idealny dla nurków rekreacyjnych i technicznych, oferując szeroki zakres funkcji, w tym zarządzanie gazem, planowanie nurkowań i szczegółowe logi. Jego jasny, kolorowy wyświetlacz jest łatwy do odczytania w różnych warunkach podwodnych, a długi czas pracy baterii zapewnia niezawodność podczas długich nurkowań. Peregrine jest wyborem dla nurków, którzy cenią sobie precyzję, niezawodność i zaawansowane możliwości.

Specyfikacja
Marka: Shearwater
Model: Peregrine
Typ akumulatora: akumulator litowo-jonowy
Czas pracy na jednym ładowaniu: 30 h
Maksymalna głębokość: 120 m
Materiał paska: silikon
Zalety
4 tryby pracy
alerty wibracyjne
komputer dekompresyjny
aktualizacja oprogramowania
obudowa z polimeru balistycznego
bezprzewodowe przesyłanie danych
przyciski wykonane ze stali nierdzewnej
Wady
nieco wysoka cena
★ ★
2
miejsce

Komputer nurkowy MARES Puck Pro

MARES Puck Pro to popularny komputer nurkowy, który łączy w sobie funkcjonalność i przystępną cenę. Jest idealny dla rekreacyjnych nurków, oferując łatwą obsługę i czytelny wyświetlacz. Komputer ten zapewnia podstawowe funkcje, takie jak monitorowanie czasu nurkowania, głębokości i dekompresji. Jego trwała konstrukcja i niezawodność sprawiają, że Puck Pro jest często wybierany przez nurków na całym świecie.

Specyfikacja
Marka: Mares
Model: Puck Pro
Typ akumulatora: wymienne baterie CR 2450
Czas pracy na jednym ładowaniu: zależne od baterii
Maksymalna głębokość: 150 m
Zalety
prosty interfejs
przełączanie gazu
tryb głębokościomierza
wyświetlacz segmentowy
pojemny logbooka 36 godz
ekran ze szkła hartowanego
aktualizacje oprogramowania
alarmy dźwiękowe i wzrokowe
częstotliwości próbkowania profilu 5 s
Wady
brak
3
miejsce

Komputer nurkowy AQUALUNG I100

AQUALUNG I100 to kompaktowy i łatwy w obsłudze komputer nurkowy, idealny dla początkujących nurków. Oferuje podstawowe funkcje, takie jak monitorowanie czasu i głębokości nurkowania, a także tryb nitroksowy. Jego prosta konstrukcja i przystępna cena czynią go doskonałym wyborem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem. I100 jest niezawodny i zapewnia wszystkie niezbędne informacje do bezpiecznego nurkowania.

Specyfikacja
Marka: Aqualung
Model: I100
Typ akumulatora: wymienne baterie
Maksymalna głębokość: 100m
Zalety
4 tryby pracy
algorytm Z+
wskaźnik naładowania baterii
nawigacja przez jeden przycisk
zachowanie ustawień podczas zmiany baterii
opcja ustawienia mieszanki Nitrox od 21-100 % O2
możliwość wyboru nurkowania w wodzie morskiej lub słodkiej
Wady
maksymalna głębokość 100 m
4
miejsce

Komputer nurkowy SALVIMAR One Freediving Watch Plus

SALVIMAR Freediving Watch Plus to specjalistyczny komputer nurkowy zaprojektowany z myślą o freedivingu i łowiectwie podwodnym. Oferuje funkcje takie jak pomiar głębokości, czasu nurkowania i powierzchniowego czasu odzysku. Jego kompaktowy i wytrzymały design sprawia, że jest idealny do użytku w ekstremalnych warunkach. Ten model jest doskonałym wyborem dla nurków, którzy potrzebują niezawodnego i łatwego w obsłudze urządzenia do monitorowania swoich nurkowań.

Specyfikacja
Marka: Salvimar
Model: One Freediving Watch Plus
Typ akumulatora: wymienne baterie CR2032
Maksymalna głębokość: 100 m
Materiał paska: gumowy, odporny na promienie UV
Zalety
3 tryby pracy
wiele wbudowanych funkcji
dobry stosunek ceny do jakości
pasek odporny na promienie UV
zegarek, freediving, gauge w jednym
5 programów dedykowanych do nurkowania
Wady
gumowy pasek
obudowa z tworzywa
5
miejsce

Komputer nurkowy MARES Quad

MARES Quad to wszechstronny komputer nurkowy, który oferuje duży, czytelny wyświetlacz i intuicyjną obsługę. Jest idealny dla nurków na każdym poziomie zaawansowania, od początkujących po zaawansowanych. Oferuje funkcje takie jak zarządzanie wieloma gazami, tryb nitroksowy i log nurkowy. Jego ergonomiczny design i możliwość personalizacji ustawień sprawiają, że jest to popularny wybór wśród nurków szukających niezawodnego i łatwego w użyciu komputera nurkowego.

Specyfikacja
Marka: Mares
Model: Quad
Typ akumulatora: CR2450
Maksymalna głębokość: 150 m
Zalety
przełączanie gazu
alarm runway deco
funkcja wielogazowa
obsługa przez 4 przyciski
wiele wbudowanych funkcji
przejrzysty wyświetlacz segmentowy
funkcja „lustrzanych” przycisków podczas nurkowania
Wady
brak

Jaki komputer do nurkowania kupić?

Nie wiesz jaki komputer nurkowy wybrać? Poniżej prezentujemy zwięzły poradnik zakupowy, w którym wskazujemy najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę w trakcie wyboru. Przeczytaj jak wybrać dobry komputer nurkowy! Podpowiadamy!

Najważniejsze cechy i parametry

Podczas zakupu naszego pierwszego, lub następnego komputera do nurkowania powinniśmy zawsze zwracać uwagę na cechy znaczące i parametry. Doświadczeni płetwonurkowie z reguły patrzą na takie rzeczy jak rozmiar, mający szczególne znaczenie w nurkowaniu głębinowym, gdzie częściej używane są większe, bardziej czytelne modele. Wraz z rozmiarem ważna jest także kwestia podświetlenia naszego urządzenia, które w niesprzyjających warunkach bez odpowiednich sygnałów świetlnych może utrudnić nurkowanie, a nawet zagrozić naszemu zdrowiu. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na funkcje, jakie posiadają poszczególne komputery do nurkowania, większość urządzeń posiada na swoim stanie trzy główne tryby:

  • Tryb planowania – to w nim określamy profil naszego nurkowania, a także sprawdzamy zaplanowany przez system plan, mający pomóc nam w schodzeniu, na coraz głębsze partie wód.
  • Tryb nurkowania – odpowiada za mierzenie czasu do rozpoczęcia dekompresji, a także ustalanie bezpiecznych przystanków. Tryb nurkowania odpowiada za mierzenie głębokości, czasu, obliczanie zmian ciśnienia w naszym organizmie, a także funkcje ostrzegawcze podczas szybkiego tempa wynurzania, lub nieodpowiedniego stanu czynnika oddechowego.
  • Tryb historii nurkowania – tryb, który z pewnością zainteresuje płetwonurków zaciekawionych profilowaniem wykonanych przez siebie nurkowań.

Dzięki rozpatrzeniu najważniejszych cech komputerów nurkowych oraz parametrów technicznych jesteśmy w stanie wybrać odpowiedni do naszych potrzeb komputer najwyższej klasy.

Nurkowe, nitroksowe czy wielogazowe – jaki komputer kupić?

Komputer do nurkowania dzielony jest na trzy modele, różniące się od siebie użytymi nowinkami technologicznymi mogą być używane zmiennie, zależnie od warunków, w których będziemy się przemieszczać podczas nurkowania. Następujące modele komputerów nurkowych to:

  1. Komputery nurkowe – najstarsze modele komputerów nurkowych, stworzone wyłącznie z myślą o stosowaniu powietrza bez jakichkolwiek mieszanin, coraz rzadziej używane odchodzą w zapomnienie ze względu na brak zaawansowanych nowinek technologicznych, coraz bardziej oczekiwanych przez płetwonurków.
  2. Komputery nitroksowe – najczęściej używany na świecie model komputera do nurkowania. Nazwa modelu pochodzi od posiadanej przez wszystkie obecnie produkowane modele przełączenia pracy z powietrza na nitrox. Jest to gaz, który wzbogacony jest o tlen w proporcjach wyższych niż 21%. Komputery nitroksowe umożliwiają pracę z zawartością tlenu do niemal 40%.
  3. Komputery wielogazowe – jedne z obecnie najdroższych modeli komputerów na rynku. Są to najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym modele, cechujące się możliwością stosowania wielu mieszanek gazowych podczas nurkowania. Od zwyczajnego powietrza, po wzbogacony w 99% nitrox, aż po trimiks. Komputery te są używane w nurkowaniu na głębokości większej niż 40 metrów.

Jakiej marki komputer do nurkowania wybrać?

Decydując się na zakup wspomagającego nurkowanie przyrządu, powinniśmy zainteresować się obecnymi na rynku ofertami. Dobry komputer do nurkowania to elastyczne pojęcie, ponieważ to od nas zależy jakich funkcji głównie potrzebujemy do skutecznego użytkowania komputera do nurkowania.
Mnogość opcji, jakie posiadają nawet najprostsze komputery do nurkowania dla początkujących, pozwalają na ustalenie odpowiedniej do naszych potrzeb wielkości urządzenia, koloru, oraz ilości posiadanych funkcji i ułatwień w postaci przejrzystych wyświetlaczy czy specyfikacji i parametrów.

Jednymi z obecnie najpopularniejszych modeli są komputery tworzone przez marki Suunto i Garmin. Komputer do nurkowania Suunto to produkt stworzony do użytku przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z nurkowaniem. Duże ekrany, wielofunkcyjność, a także szereg dodatków jak kompas i wyspecjalizowane mierniki to gratka dla osób pragnących wykorzystać swoje umiejętności w jak najlepszy sposób. Z drugiej strony jednak komputer do nurkowania Garmin jak np. sztandarowy model Descent Mk1 to idealny produkt dla zaawansowanych płetwonurków. Konkretna liczba trybów nurkowania, wbudowany kolorowy wyświetlacz i nawigacja GPS posłużą każdemu podwodnemu podróżnikowi. W przypadku komputera nurkowego dobrze przejrzeć także jakie zegarki sportowe dostępne są na rynku i co one nam oferują.

Komputer nurkowy – czym jest?

Osobisty komputer do nurkowania jest jednym z najświeższych i najciekawszych produktów wspomagających bezpieczne uprawianie ciekawego sportu jakim jest płetwonurkowanie. Komputer nurkowy to nic innego jak przenośne urządzenie mierzące najważniejsze parametry podczas nurkowania. Dla zaawansowanych płetwonurków bardzo ważne jest to jaki czas pozostają pod wodą oraz na jaką głębokość mogą schodzić ze swoimi ograniczonymi zapasami gazów w butlach. Komputer nurkowy wspomaga dzięki temu odpowiednie poinformowanie płetwonurka o stopniu nasycenia jego organizmu gazami podtrzymującymi funkcje życiowe.

Komputery nurkowe tworzone są zazwyczaj w dwóch rodzajach modeli, jeden w postaci zegarka mocowanego na przedramieniu, drugi zaś zastępujący konsolę, obecną przy wężu wysokiego ciśnienia. Dzięki swoim atutom, komputery do nurkowania stały się jednymi z najpopularniejszych obecnie dodatków do uprawiania podwodnych sportów.

Pierwszy komputer do nurkowania

Wybierając swój pierwszy komputer do nurkowania, warto przeprowadzić analizę swoich umiejętności, środowiska, w którym mamy zamiar się poruszać, a także tego jak powinien naprawdę działać dobry komputer do nurkowania, który zapewni nam najlepsze atuty i bezawaryjność.

Dobry komputer do nurkowania tak naprawdę jest kwestią sporną, w przeciwieństwie do pytań jak: najlepsza pianka do nurkowania. Komputer nurkowy pozwala każdemu nurkowi znaleźć swój wymarzony model, cechujący i charakteryzujący się tym, czego dany nurek potrzebuje. Komputer do nurkowania to jedno z najbardziej funkcjonalnych i pomocnych urządzeń podczas nurkowań, dlatego warto zastanowić się nad zakupem tego ciekawego urządzenia.

Podsumowanie

Najczęściej zadawane pytania o komputery nurkowe — FAQ

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz