Jaki ponton kupić? Ranking pontonów na Maj 2024

Coraz cieplejsza pogoda, zawsze przyciąga wiele osób i zachęca je do spędzenia tego czasu aktywnie. Jednym z ciekawszych pomysłów jest spędzenie czasu nad wodą, gdzie ponton spisze się doskonale. Da nam możliwość ciekawej wyprawy i pozwoli poznać miejsca, w których nas jeszcze nie było. Jaki ponton wybrać? Przygotowaliśmy kilka porad, które z pewnością pomogą Wam kupić najlepszy ponton.

Ranking pontonów na Maj 2024 – sprawdź i wybierz!

Miejsce Zdjęcie Nazwa produktu Ocena Najniższa cena
1 miejsce Ponton KOLIBRI KM-330PP 10/10 Najniższa cena
2 miejsce Ponton INTEX Seahawk 3 9.8/10 Najniższa cena
3 miejsce Ponton KOLIBRI KM-360D 9.7/10 Najniższa cena
4 miejsce Ponton INTEX Excursion 4 9.6/10 Najniższa cena
5 miejsce Ponton BESTWAY Ranger Elite X3 9.5/10 Najniższa cena

Najlepsze pontony wg eksperta z RankingowyNinja.pl

★ ★ ★
1
miejsce

Ponton KOLIBRI KM-330PP

Ponton KOLIBRI KM-330PP to wytrzymała i funkcjonalna jednostka, idealna dla miłośników wędkarstwa. Wykonany z wysokiej jakości, odpornego na przetarcia i uszkodzenia PVC, zapewnia bezpieczeństwo i stabilność na wodzie. Ten model jest wyposażony w wygodne siedzenia, które zwiększają komfort podczas długich godzin spędzanych na łowieniu. KM-330PP oferuje wystarczająco dużo miejsca dla dwóch osób wraz z wyposażeniem wędkarskim, co czyni go idealnym wyborem dla wędkarzy szukających niezawodnego i przestronnego pontonu.

Specyfikacja
Marka: Kolibri
Model: KM-330PP
Wymiar: 330 x 160 cm
Kolor: Zielony
Rodzaj podłogi: Pełna
Materiał podłogi: Drewno
Maksymalna ilość osób: 4
Możliwość montażu silnika: Tak
Wiosła: Tak w zestawie
Obciążenie: 450 kg
Uchwyty na wiosła: 2
Zalety
rączki transportowe
wysoka jakość wykonania
pełna podłoga wodoodporna
system do zabezpieczenia wioseł
możliwość zamontowania silnika
przegroda na burtach łodzi
możliwość montażu silnika
przystosowany na 4 osoby
Wady
cena mogłaby być nieco niższa
★ ★
2
miejsce

Ponton INTEX Seahawk 3

INTEX Seahawk 3 to przestronny i stabilny ponton, zaprojektowany z myślą o komforcie i bezpieczeństwie podczas wędkowania. Może pomieścić do trzech osób, co czyni go świetnym wyborem dla rodzinnych wypraw wędkarskich lub grup przyjaciół. Wykonany z wytrzymałego materiału, wyposażony jest w uchwyty na wędki i wygodne siedzenia. Jego lekka konstrukcja ułatwia transport i szybkie przygotowanie do spływu, a dodatkowe akcesoria, takie jak pompka i wiosła, zwiększają jego funkcjonalność.

Specyfikacja
Marka: Intex
Model: Seahawk 3
Wymiar: 295 x 137 cm
Kolor: Zielony
Rodzaj podłogi: Rypu VIB
Materiał podłogi: Rworzywo sztuczne
Maksymalna ilość osób: 3
Możliwość montażu silnika: Tak
Wiosła: Tak w zestawie
Obciążenie: 360 kg
Uchwyty na wiosła: 4
Zalety
torba na drobiazgi
2 uchwyty na wędki
4 uchwyty na wiosła
3 niezależne komory
rozkładane wiosła aluminiowe
możliwość montażu silnika
bardzo dobry stosunek ceny do jakości
wykonany z wytrzymałego materiału PVC
Wady
podłoga z tworzywa sztucznego
3
miejsce

Ponton KOLIBRI KM-360D

KOLIBRI KM-360D to wyjątkowo wytrzymały ponton, zaprojektowany z myślą o wymagających wędkarzach. Jego solidna konstrukcja z wysokiej jakości PVC zapewnia trwałość i odporność na trudne warunki. Ten model jest przestronny i może pomieścić do czterech osób, co czyni go idealnym dla grupowych wypraw wędkarskich. KM-360D oferuje stabilność i bezpieczeństwo na wodzie, a jego wyposażenie, w tym wygodne siedzenia i uchwyty na wędki, zwiększa komfort użytkowania.

Specyfikacja
Marka: Kolibri
Model: KM-360D
Wymiar: 360 x 160 cm
Kolor: Szary
Rodzaj podłogi: Pełna
Materiał podłogi: Aluminiowa
Maksymalna ilość osób: 5
Możliwość montażu silnika: Tak
Wiosła: Tak, aluminiowe
Obciążenie: 632 kg
Uchwyty na wiosła: 2
Zalety
linka asekuracyjna
przystosowany na 5 osób
możliwość montażu silnika
aluminiowe wiosła w zestawie
mocna konstrukcja z trwałymi szwami
duże maksymalne obciążenie 625 kg
bardzo dobry stosunek ceny do jakości
Wady
nieco wysoka cena
4
miejsce

Ponton INTEX Excursion 4

INTEX Excursion 4 to duży i komfortowy ponton, przeznaczony dla rodzin i grup przyjaciół ceniących sobie wędkowanie. Może pomieścić do czterech osób, oferując przy tym dużo miejsca na sprzęt wędkarski. Wykonany z trwałego materiału, wyposażony jest w liczne udogodnienia, takie jak uchwyty na wędki, wygodne siedzenia i wbudowane poduszki. Jego przestronność i stabilność czynią go doskonałym wyborem dla tych, którzy planują dłuższe wyprawy wędkarskie i cenią sobie komfort na wodzie.

Specyfikacja
"Marka: Intex
Model: Excursion 4
Wymiar: 315 x 165 cn
Kolor: Szary
Rodzaj podłogi: Pełna, dmuchana
Materiał podłogi: Tworzywo sztuczne
Maksymalna ilość osób: 4
Możliwość montażu silnika: Tak
Wiosła: Tak, aluminiowe
Obciążenie: 500 kg
Uchwyty na wiosła: 4
Zalety
uchwyty na wędki
4 uchwyty na wiosła
pompka w zestawie
przystosowany dla 4 osób
możliwość montażu silnika
posiada siedzenia z oparciem
3 niezależne komory powietrzne
rozkładane wiosła wykonane z aluminium
Wady
brak
5
miejsce

Ponton BESTWAY Ranger Elite X3

BESTWAY Ranger Elite X3 to solidny i niezawodny ponton, idealny dla entuzjastów wędkarstwa. Jego konstrukcja zapewnia wysoką stabilność i bezpieczeństwo na wodzie, a przestronne wnętrze oferuje komfortowe warunki dla trzech osób. Wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak uchwyty na wędki i wygodne siedzenia, ten ponton jest doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie wygodę i funkcjonalność podczas wędkowania. Wytrzymały materiał gwarantuje długotrwałe użytkowanie, a łatwość montażu i demontażu sprawia, że jest to praktyczny wybór dla każdego wędkarza.

Specyfikacja
Marka: Bestway
Model: Ranger Elite
Wymiar: 295 x 130 cm
Kolor: Szary
Rodzaj podłogi: Dmuchana
Materiał podłogi: Tworzywo sztuczne
Maksymalna ilość osób: 3
Możliwość montażu silnika: Tak
Wiosła: Tak
Obciążenie: 400 kg
Uchwyty na wiosła: 2
Zalety
pompka w komplecie
dmuchane siedziska
3 komory powietrzne
linka wokół pontonu
4 uchwyty na wędki
możliwość przymocowania silnika
2 aluminiowe wiosła w zestawie
Wady
dmuchana podłoga
cena mogłaby być nieco niższa

Jaki ponton wybrać?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, więc warto zapoznać się z rodzajami i wybór ten powinien być teraz oczywisty. Jeżeli planujemy wyjazd na urlop i chcemy miło spędzić czas z rodziną, to zdecydowanie najlepszym wyborem jest ponton rekreacyjny. Kompaktowy i lekki, nada się, by zapakować go do samochodu.

Jeżeli jesteśmy fanami wędkarstwa, to naszym wyborem powinien być ponton wędkarski. Jest on bardziej wytrzymały i ma dodatkowe elementy, które ułatwią nam pracę. Pontony specjalistyczne, to wybór stricte dla osób, które spędzają na nim dużo czasu w swoim zawodzie. To pontony najwyższej klasy, często z takich samych korzysta nawet wojsko.

Rekreacyjny, na ryby czy specjalistyczny – jaki rodzaj pontonu kupić?

Na rynku znajdziemy wiele pontonów. Zastanawiając się, jaki ponton będzie najlepszy, warto poznać ich typy, aby wiedzieć, jakie mają zastosowanie i gdzie się sprawdzają.

Ponton rekreacyjny

Jak sama nazwa mówi, stworzony specjalnie po to, by dzięki niemu spędzić czas, oraz przeznaczony jest raczej do relaksu i zabawy. Te pontony wykonywane są z tworzywa sztucznego, najczęściej jest to PCV. Zależnie od klasy tego pontonu, znajdziemy na pewno wzmocnienia, które zapobiegają przecieraniu i potencjalnym uszkodzeniom mechanicznym. Im większa gramatura materiału, tym bardziej wytrzymały on będzie.

Klasa pontonu świadczy o tym, do jakich warunków jest on przystosowany. Te najczęstsze turystyczne, oznaczone literką D, mówią nam o tym, że przeznaczone są do wód raczej spokojnych. Im wyższa klasa, tym z większymi falami jest w stanie sobie poradzić nasza łódź. Ponton rekreacyjny nie jest jednak dobrym wyborem na otwarte wody, gdzie są duże podmuchy wiatru i są wysokie fale. Wtedy zdecydowanie warto sięgnąć po ponton specjalistyczny.

Ponton wędkarski

Tutaj znajdziemy już zdecydowanie bardziej zaawansowany sprzęt niż w przypadku rekreacyjnego pontonu. Jest on zawsze wyposażony w dodatkowe wzmocnienia, niezależnie od jego klasy. Materiały podobnie jak w poprzednim przypadku, jednak o większej gramaturze, by zapewnić podczas połowów bezpieczeństwo.

Tutaj znajdziemy na pewno informacje na temat kategorii żeglugi. W zależności od tego, jakie będzie miał zastosowanie, począwszy od modeli pokroju rekreacyjnego C oraz D, aż po kategorię B, która jest kategorią żeglugi pełnomorskiej. W tym przypadku warto zwracać uwagę na szczegóły i detale. Dobry ponton powinien swoje ważyć, więc jeżeli widzimy, że jest on lekki, zdecydowanie odradza się wyboru.

Ponton specjalistyczny

Pontony specjalistyczne wykorzystywane są przez profesjonalistów w ich codziennej pracy. Mowa tutaj o nurkach wyposażonych w specjalne maski do nurkowania, oraz służbach specjalnych. Charakteryzują się bardzo solidnym wykonaniem i licznymi wzmocnieniami. Posiadają wiele ciekawych dodatków, ułatwiających ich eksploatację. Wyposażone są często w silnik o mocy około 3 kW, który pozwala na sprawne poruszanie się nawet w najcięższych warunkach.

Z czego powinien być wykonany dobry ponton?

Tutaj zazwyczaj jest to sztuczne tworzywo o różnej gramaturze. Im droższy model, oraz wyższa jego klasa, tym więcej wzmocnień będzie on posiadał, przez co zagwarantuje nam większą wytrzymałość. Jest to ważne, gdy używamy pontonu na kamienistych plażach takich jak w Chorwacji.

Zwróć uwagę na kategorię żeglugi!

Oznaczana za pomocą liter. Mówi nam o tym, do jakich warunków przystosowany jest nasz sprzęt i z jakim jest sobie w stanie poradzić. Począwszy od D, która mówi nam o wodach spokojnych, aż do wyższych, które są zarezerwowane tylko dla pontonów specjalistycznych.

Jak dopasować listwę odbojową?

Jest to element, który chroni nasz ponton przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto, by akurat on był dobrej jakości, ponieważ większość uszkodzeń powstaje właśnie na tej wysokości, a dodatkowo może chronić przed dostawaniem się wody do środka pontonu.

Jaki ponton dla dzieci, a jaki dla dorosłych?

W przypadku, gdy chcemy wyruszyć na spływ z dziećmi, warto pomyśleć o miejscu dla nich. W większości przypadków, dorośli i tak decydują się na to, by zabrać je do swojego pontonu. Na wodach, gdzie jest ryzyko wartkiego nurtu to jak najlepszy wybór. W przypadku, gdy chcemy ponton dla dziecka na plażę, czy też nad jezioro, warto kupić osobny sprzęt.

Pontony dla dzieci są jak wiele akcesoriów do wody opatrzone ładnymi grafikami. Postacie z gier, bajek, czy filmów — wszystko to może się na nich znaleźć. Dodatkowo ponton ten będzie odpowiednio mniejszy, by zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfort. Nie zapominajmy jednak o tym, by sprawdzić najważniejsze cechy takie jak jakość wykonania, oraz użyte materiały. To one będą odpowiadały za to, czy sprzęt będzie trwały i przede wszystkim bezpieczny.

Jak przechowywać ponton?

Korzystanie z tego sprzętu to jedno, ale odpowiednie przechowywanie jest równie ważne. Po zakończeniu korzystania z niego należy dokładnie go osuszyć, oraz wyczyścić z piachu i ewentualnych zabrudzeń. Warto, by podczas składania ponton był lekko napompowany, co pozwoli uniknąć nam odkształcenia go.

Ponton trzymajmy w miejscu, gdzie jest sucho, ale nie do może być to miejsce słoneczne. Długotrwałe działanie promieni słonecznych może sprawić, że ponton wyblaknie, lub uszkodzimy materiał. Podobnie jest w przypadku temperatur poniżej zera, starajmy się tego unikać.

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz