Ranking hulajnóg wyczynowych [TOP 5] – 2024

Hulajnogi przeżywają w ostatnich latach swoją drugą młodość. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego ekologicznego środka transportu. Na przeciw użytkownikom wychodzą również producenci, którzy stworzyli nowe modele, wzbogacone o innowacyjne rozwiązania. Oprócz tradycyjnych hulajnóg rekreacyjnych, czy uniwersalnych w sklepach znajdziemy również popularne hulajnogi elektryczne. Pojawił się jednak jeszcze jeden ciekawy model, który może wzbudzić szczególne zainteresowanie wśród miłośników sportów ekstremalnych. Są to hulajnogi wyczynowe. Wyglądem przypominają te tradycyjne, jednak to jedyny aspekt, który łączy je z resztą rodziny. Jaka jest najlepsza hulajnoga wyczynowa, którą opcję wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Na wszystkie pytanie odpowiemy w tym artykule.

Ranking hulajnóg wyczynowych na Wrzesień 2024 – 5 najlepszych!

Najlepsze hulajnogi wyczynowe wg naszego eksperta

★ ★ ★
1
miejsce

Hulajnoga wyczynowa MOVINO Nitro

Hulajnoga wyczynowa MOVINO Nitro to wysokiej jakości sprzęt dla osób uprawiających sporty ekstremalne. Dzięki solidnej konstrukcji i wysokim parametrom technicznym, jest to idealny wybór dla zaawansowanych riderów.

Specyfikacja
Marka: MOVINO
Model: Nitro
Liczba kół: 2
Średnica kół: 100 mm
Maksymalna waga użytkownika: 100 kg
Materiał wykonania ramy: aluminium
Materiał wykonania kół: Poliuretan
Klasa łożysk: ABEC-9
Długość podestu: 48 cm
Rodzaj hamulca: nożny
Twardość kół: 88A
Waga: 3,2 kg
Zalety
świetny design
bardzo dobry stosunek ceny do jakości
mnóstwo pozytywnych opinii w sieci
wysoka jakość wykonania
świetne łożyska ABEC-9 zapewniające płynną jazdę
sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej, jak i bardziej agresywnej
Wady
brak
★ ★
2
miejsce

Hulajnoga wyczynowa SOKE Evo

Hulajnoga wyczynowa SOKE Evo to nowoczesne i stylowe urządzenie, które łączy w sobie wytrzymałość z lekkością. Jest to doskonała propozycja dla osób poszukujących niezawodnej hulajnogi do parku i na ulicę.

Specyfikacja
Marka: SOKE
Model: Evo
Liczba kół: 2
Średnica kół: 100 mm
Maksymalna waga użytkownika: 100 kg
Materiał wykonania ramy: aluminium
Materiał wykonania kół: PU
Klasa łożysk: ABEC-9
Długość podestu: 48 cm
Rodzaj hamulca: nożny
Twardość kół: 88A
Waga: 3,45 kg
Zalety
trwałe wykonanie
stylowo wygląda
solidna konstrukcja
prosty montaż
najwyższej klasy łożyska ABEC-9 carbon
szeroka 50-centymetrowa kierownica 360°
doskonale sprawdzi się dla wymagających użytkowników
Wady
brak
3
miejsce

Hulajnoga wyczynowa MOVINO Kraken

Hulajnoga wyczynowa MOVINO Kraken to połączenie wytrzymałości i wyjątkowej funkcjonalności. Dzięki solidnej konstrukcji i przemyślanemu projektowi, jest to idealny wybór dla riderów szukających sprzętu gotowego na każde wyzwania.

Specyfikacja
Marka: MOVINO
Model: Kraken
Liczba kół: 2
Średnica kół: 120 mm
Maksymalna waga użytkownika: 100 kg
Materiał wykonania ramy: aluminium
Materiał wykonania kół: PU (kauczuk)
Klasa łożysk: ABEC-9
Długość podestu: 52 cm
Rodzaj hamulca: nożny
Twardość kół: 88A
Waga: 4,25 kg
Zalety
fantastyczny design
wysokiej jakości, trwałe wykonanie
doskonały stosunek ceny do jakości
doprecyzowany każdy detal
sprawdzi się również dla wysokich riderów
duże koła full core 120 mm
system kompresji IHC
Wady
waga mogłaby być nieco mniejsza
4
miejsce

Hulajnoga wyczynowa RAVEN Slick

Hulajnoga wyczynowa RAVEN Slick to połączenie funkcjonalności i nowoczesnego designu. Wyposażona w wytrzymałe komponenty, zapewnia doskonałą kontrolę i stabilność podczas wykonywania trików.

Specyfikacja
Marka: RAVEN
Model: Slick
Liczba kół: 2
Średnica kół: 100 mm
Maksymalna waga użytkownika: 100 kg
Materiał wykonania ramy: Stal węglowa
Materiał wykonania kół: PU
Klasa łożysk: ABEC-9
Długość podestu: 48 cm
Rodzaj hamulca: nożny
Twardość kół: 88A
Waga: 3,42 kg
Zalety
wytrzymała konstrukcja
stylowy wygląd
wygodna kierownica
dopracowany każdy szczegół
świetny stosunek ceny do jakości
łożyska ABEC-9 umożliwiające płynną jazdę
tama wykonana ze stali węglowej
Wady
cena mogłaby być nieco niższa
5
miejsce

Hulajnoga wyczynowa ETHIC Erawan

Hulajnoga wyczynowa ETHIC Erawan to lekka i wytrzymała hulajnoga, zaprojektowana z myślą o profesjonalistach. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, jest to jeden z najlżejszych modeli na rynku, co znacząco ułatwia wykonywanie zaawansowanych trików.

Specyfikacja
Marka: ETHIC
Model: Erawan
Liczba kół: 2
Średnica kół: 110 mm
Maksymalna waga użytkownika: 100 kg
Materiał wykonania ramy: aluminium
Materiał wykonania kół: Poliuretan
Klasa łożysk: ABEC-9
Długość podestu: 52,5 cm
Rodzaj hamulca: Hamulec nożny
Twardość kół: 86A
Waga: 2,96 kg
Zalety
posiada lekką konstrukcję
wygodne manewrowanie
wysoka jakość wykonania
wysokiej jakości koła zapewniające przyczepność w trakcie jazdy
Wady
nieco szeroka kierownica
dolna śruba od kierownicy może się luzować

Hulajnoga wyczynowa – co to jest?

Hulajnoga wyczynowa jest usportowioną kuzynką hulajnogi tradycyjnej, która przeznaczona jest do wykonywania różnego rodzaju tricków i ewolucji. Warto również wspomnieć, że nie nadaje się ona do codziennego przemieszczania się po mieście, a przynajmniej przemieszczanie się nią byłoby bardzo ciężkie. Wygląd jest chyba jedyną cechą, jaka łączy modele rekreacyjne ze stuntowymi. Podstawową różnią jest brak możliwości regulacji wysokości kierownicy i składania sprzętu. Wprowadzenie tego typu mechanizmów mogłoby osłabić konstrukcję środka transportu, a ta powinna być odpowiednio wzmocniona.

Właśnie w związku z tym w większości przypadków modele do jazdy wyczynowej są sporo cięższe od swoich kuzynek. Nie jest to jednak konieczność, ponieważ obecnie do produkcji coraz częściej używa się aluminium lub stopów magnezu, które są stosunkowo lekkie. Zwiększona wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, które mogą pojawić się podczas wykonywania tricków jest związana z wysoką jakością materiałów, z których produkuje się hulajnogi wyczynowe. Są one przygotowane do jazdy zarówno po skateparku, jak i nieprzygotowanych terenach. Warto również wspomnieć, że modele dla sportowców charakteryzują się nieco inną konstrukcją kierownicy, które jest szersza niż w modelach tradycyjnych i może obracać się wokół własnej osi, dzięki czemu łatwiej wykonywać niektóre akrobacje.

Hulajnogi ostatnimi czasy stały się równie popularne jak inne dyscypliny „skatingu” takie jak rolki, czy wrotki. Można zauważyć coraz więcej osób chętnie korzystających z tego rodzaju sportu.

Hulajnoga wyczynowa dla dorosłych

Zakup wyczynowej hulajnogi w dużej mierze powinien wiązać się z tym, kto będzie z niej korzystał. Ważny jest poziom umiejętności oraz wiek użytkownika, ponieważ hulajnoga wyczynowa dla dorosłych, nie będzie odpowiednia dla dzieci. Podczas dokonywania zakupu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokość kierownicy. Powinna ona sięgać mniej więcej wysokości bioder. Niektórzy riderzy wolą modele nieco pod linią bioder, inni powyżej. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jeżeli chodzi o wagę to większość hulajnóg jest w stanie utrzymać ciężar między 50, a 100 kg, w związku z tym, wbrew pozorom ten parametr nie gra większej roli.

Jaka z kolei powinna być hulajnoga wyczynowa dla dzieci? W tym wypadku kryteria wyboru są takie same jak w modelu dla dorosłych. Istotna jest przede wszystkim wysokość. Warto pomyśleć również o lżejszej konstrukcji, by dziecko mogło swobodnie korzystać ze sprzętu i zbyt szybko się nie zniechęciło.

Hulajnoga wyczynowa dla początkujących

Jeżeli dopiero zaczynasz myśleć o tym, by rozpocząć swoją przygodę z tym ekstremalnym sportem, zapewne zastanawiasz się, jaką hulajnogę wyczynową wybrać. Na rynku dostępne są różne modele w zróżnicowanych przedziałach cenowych. Wszystko zależy od wytrzymałości konstrukcji i wykorzystywanych do produkcji materiałów. Należy zacząć od tego, że hulajnogi stuntowe możemy podzielić na dwie główne grupy: te, które kupujemy kompletne, złożone przez producenta oraz takie, które składa się samodzielnie. Sprzętem pierwszego wyboru powinien być gotowy model. Warto pamiętać o tym, by nie przesadzać z ceną i zaawansowanymi rozwiązaniami. Na początek powinna nam wystarczyć hulajnoga z przedziału cenowego między 200, a 400 zł. Nie trzeba wydawać pieniędzy na lepsze systemy kompresji, spokojnie sprawdzi się model z gwintowanym widelcem i kołami z rdzeniem z tworzywa sztucznego.

Jeżeli jednak mimo braku doświadczenia jesteś dość obeznany w temacie, możesz spróbować sam złożyć swoją pierwszą hulajnogę. Istnieją specjalne aplikacje sklepów, które mogą okazać się pomocne. Zawsze możesz poprosić również o pomoc kogoś, kto jest już na wyższym etapie zaawansowania.

Hulajnoga wyczynowa – jaką kupić?

O ile w przypadku początkujących sprawdzi się każdy model hulajnogi wyczynowej, o tyle dla tych, którzy na swoim koncie mają już pierwsze sukcesy, przyda się sprzęt lepszej jakości, który będzie bardziej wytrzymały i sprosta nawet największym wymaganiom użytkownika. Dobra hulajnoga wyczynowa to komfort jazdy. Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Są to:

  • wspomniana wcześniej wysokość kierownicy, która jest istotna podczas wykonywania różnych akrobacji.
  • system kompresji – do wyboru mamy stary system gwintowany (odpowiedni jedynie do stawiania pierwszych kroków, system HIC, który jest lekki oraz prosty w obsłudze oraz system IHC – rozbudowana wersja poprzednika.
  • materiały – najlepiej jeśli podest będzie wykonany z aluminium, z kolei kierownica ze stali lub jej stopów, choć najlepsze będzie aluminium (takie modele są jednak droższe).

Podsumowanie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz