Spis treści:
Wiosna to idealny moment, aby pomyśleć o swoim zdrowiu, formie i kondycji. Dlatego rolki są jedną z najlepszych i najprzyjemniejszych opcji, aby o nie zadbać. jazda na rolkach – harmonijnie łączy ona sport, spalanie zbędnych kalorii i dobrą zabawę. Ponadto tą dyscyplinę sportową można uprawiać wszędzie i niezależnie od wieku. Przeznaczona jest bowiem zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, a nawet dziadków.
Ranking najlepszych rolek na Listopad 2024 – TOP 5!
Polecane rolki przez eksperta z RankingowyNinja.pl
Rolki POWERSLIDE Playlife Lancer
Rolki POWERSLIDE Playlife Lancer to idealne rozwiązanie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jazdą na rolkach. Zapewniają stabilność, komfort i łatwość użytkowania, co czyni je doskonałym wyborem dla początkujących. Lekka konstrukcja i atrakcyjny design sprawiają, że są to rolki chętnie wybierane przez młodych użytkowników.
Rolki ROLLERBLADE Cruiser
Rolki ROLLERBLADE Cruiser to wszechstronne rolki przeznaczone dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Ich wygodna konstrukcja i solidne wykonanie zapewniają wysoki komfort użytkowania oraz doskonałe właściwości jezdne, zarówno podczas jazdy miejskiej, jak i na dłuższych dystansach.
Rolki K2 PRO XT M
Rolki K2 PRO XT M to wysokiej klasy sprzęt przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i materiałów, rolki te oferują doskonałą wydajność, komfort i trwałość. Są idealne dla osób poszukujących profesjonalnego sprzętu do intensywnego użytkowania.
Rolki ROLLERBLADE Zetrablade
Rolki ROLLERBLADE Zetrablade to doskonały wybór dla początkujących, oferujące stabilność, komfort i łatwość użytkowania. Są idealne do nauki jazdy i pierwszych treningów, dzięki czemu szybko można poczuć pewność i bezpieczeństwo na rolkach. Wytrzymała konstrukcja i wysokiej jakości łożyska zapewniają płynną jazdę.
Rolki ROCES Icon W
Rolki ROCES Icon W to eleganckie i funkcjonalne rolki dla kobiet, które łączą w sobie komfort użytkowania z modnym designem. Idealne dla osób ceniących sobie zarówno wygodę, jak i styl podczas jazdy. Wytrzymała konstrukcja i wysoka jakość wykonania zapewniają długotrwałe użytkowanie.
Rolki – czym są?
Najłatwiej odpowiedzieć, że to nowoczesna wersja dawnych wrotek, choć różnią się one znacznie budową i stylem jazdy. Dzieci często odpowiadają, że rolki to buty lub łyżwy na kołach. Przypominają bowiem obuwie, do którego przyczepione są, ustawione w jednym rzędzie, kółka. Inna nazwa rolek to łyżworolki. I choć popularne stały się stosunkowo całkiem niedawno, to tak naprawdę wynalezione zostały na początku drugiej połowy XVIII wieku, przez Belga. Pierwsza ich wersja była butem na dwóch, drewnianych kółkach, potem dołożono kółko więcej, a do kolejnych wersji jeszcze hamulec. Mało kto wie, że łyżworolki skonstruowano dużo wcześniej niż wrotki, choć to właśnie te drugie w Europie, w tym i Polsce, zdobyły najpierw większą popularność.
Gdzie jeździć na rolkach?
Na rolkach może jeździć każdy i wszędzie. Nie ma granic wiekowych, ani obszarów, których nie można byłoby wykorzystać. Warunek to twarde podłoże. Można zatem pójść do parku i tam szaleć po jego alejkach, można zostawić starsze dziecko na rolkach na podwórkowym chodniku, można na nich pokonywać drogę z domu do pracy, a można też pójść na specjalny tor dla wrotkarzy i rolkarzy. Podczas jazdy na rolkach należy pamiętać o wyborze odpowiednich ochraniaczy na rolki, które ochronią nas przed urazem w przypadku „wywrotki”.
Osoby, które traktują rolki jako swoje wiosenno-letnie źródło transportu muszą pamiętać, że nie powinny one korzystać ze ścieżek rowerowych. Wedle przepisów rolkarz jest pieszym i powinien poruszać się po chodniku. Należy jednak uważać na osoby, które poruszają się bez nich, tak aby nie wpaść na nich i nie zrobić im krzywdy. Rolkarzom absolutnie też nie wolno jeździć ulicami, którymi poruszają się samochody.
Rolki – zalety jazdy
Jazda na rolkach ma wiele zalet. Przede wszystkim stanowi świetną zabawę na świeżym powietrzu, dla całej rodziny. Pozwala na wspólne, ciekawe i aktywne spędzenie weekendu. To również wspaniały sposób na duże, wielopokoleniowe spotkania rodzinne. Rolkarstwo wykorzystywane jest także podczas zawodów sportowych na pracowniczych imprezach integracyjnych. Pozwala rozniecić wśród uczestników ducha rywalizacji, sprawdzić ich formę fizyczną oraz podejście do dobrej zabawy.
Jazda na rolkach w szybki i łatwy sposób pozwala się pozbyć nadmiernej ilości kilogramów. W ciągu godzinnej jazdy można spalić bowiem nawet 700 kcal, to mniej więcej tyle co traci się przebiegając około 11 kilometrów. Ponadto, na rolkach nie obciąża się stawów nóg oraz kręgosłupa, co daje jeszcze większe korzyści zdrowotne.
Kolejnymi zaletami rolkarstwa jest poprawa pojemności i wydolności płuc, i co się z tym wiąże większe dotlenienie wszystkich komórek organizmu, a także wzmocnienie mięśni ud i pośladków. W czasie jazdy polepsza się też kondycja i doskonali subkoordynacja ruchowa.
Rodzaje rolek
Biorąc pod uwagę podłoże do jazdy, a także rodzaj jazdy na rolkach, można podzielić je na kilka rodzajów. Najczęściej wybierane są:
- Rolki rekreacyjne- to także rolki dla początkujących, tych, co to stawiają swoje pierwsze kroki w butach na kółkach. Można ich używać do jazdy po mieście czy też parku. Jako, że są bardzo wygodne, to sprawdzają się zarówno na krótkich, jak i długich dystansach.
- Rolki do szybkiej jazdy- przeznaczone są dla osób, które mają już za sobą kilka sezonów jazdy rekreacyjnej. Posiadają trzy lub cztery kółka, które są większe niż te uniwersalne, przez co pozwalają osiągać dużo większe prędkości. Rolki szybkościowe mają dwa rodzaje butów, wysokie, które bardzo dobrze usztywniają kostkę oraz niskie, kończące się przed nią i pozwalające na swobodę ruchu stawu skokowego.
- Rolki hokejowe- mają cztery lub pięć kółek, o dwóch rozmiarach i różnym stopniu twardości. Są dobrze dopasowane i co ważne, mają specjalne otwory wentylacyjne. Posiadają dobra przyczepność i zwrotność.
- Rolki do jazdy po terenach miejskich- mają tak zwane plastikowe buty, które gwarantują odpowiednie usztywnienie kostki oraz dużą wytrzymałość. Co ciekawe, hamulec jest w nich opcją dodatkową, która nie jest stałym elementem rolek. Można z niego albo całkowicie zrezygnować, albo samemu przyczepić.
- Rolki figurowe- sa dobrze dopasowane, często kupowane przez zawodowych łyżwiarzy, którzy latem chcą potrenować taniec i inne akrobacje na płozach. Posiadają wysokie buty, które usztywniają i stabilizują kostkę, oraz przedni hamulec.
Jakie rolki kupić?
Każdy pasjonat sportu chciałby mieć najlepsze rolki na rynku. Często jednak nie wie, które wybrać. Warto zwrócić zatem uwagę na to gdzie, do czego i przez kogo będą one używane, a także pamiętać, że dobre rolki będą służyć przez kilka lat, dlatego nie warto oszczędzać na ich jakości. Przed zakupem należy sprawdzić hamulce, szybkość łożysk, twardość i wielkość kółek, rodzaj materiału, z którego wykonany jest but oraz zapięcia, ale przede wszystkim powinno się położyć nacisk na stabilność, zwrotność i wygodę.
- Rolki dla dzieci- wybór rolek dla maluchów wbrew pozorom nie jest łatwy. Dokonując go należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich wiek. Zaleca się, aby swoją przygodę na kółkach zaczynały one nie wcześniej niż w wieku 4 lat. Najlepsze rolki dla dzieci to takie, które będą utrzymywały stabilność w ich kostkach, dlatego but powinien być wysoki i w miarę sztywny.
- Rolki damskie- istotną ich cechą jest przede wszystkim wygoda. Należy wziąć pod uwagę to, że kobiety posiadają różne podbicia i nie każde rolki będą się nadawać dla każdej kobiety. Jedne Panie będą wolały miękkie buty skórzane, inne- sztywne z dodatkiem plastiku. Podobnie jest z hamulcem, jedne kobiety wolą, gdy znajduje się on z przodu, innym łatwiej z niego korzystać, gdy jest zamontowany z tyłu. Płeć piękna najczęściej wybiera pomiędzy rolkami rekreacyjnymi a figurowymi. Nie ukrywajmy, że dla kobiet znaczenie ma również ciekawa kolorystyka i wzornictwo.
- Rolki męskie- Panowie w szczególności upodobali sobie rolki do szybkiej jazdy lub tak zwane urban, czyli do jazdy miejskiej, pozwalające im na wszelkiego rodzaju podskoki. Dla męskiej części populacji liczy się w szczególności prędkość i możliwość ciągłego rozwoju swoich rolkarskich umiejętności. Mężczyźni zwracają też uwagę na wysokość butów i ich sztywność, a także wielkość i twardość kół. Cenią sobie także dodatkowe wkładki amortyzujące, które wkłada się pod piętę+