Ranking najlepszych aminokwasów BCAA – 2024

BCAA jest jednym z najpopularniejszych suplementów po jakie sięgają sportowcy. W ostatnim czasie odżywka zyskała miano i status niezwykle przydatnego elementu w treningu, ale też w okresach przerwy od niego. Na rynku jest tak wiele produktów tego typu, że na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie wybrać odpowiedniego. Warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze odpowiedniego suplementu, który bywa tak popularny jak odżywka białkowa, czy też kreatyna. Przedstawiamy artykuł, który pozwoli wam dowiedzieć się więcej na temat tego suplementu i wybrać dobre BCAA.

Ranking najlepszych aminokwasów BCAA – Kwiecień 2024

Miejsce Zdjęcie Nazwa produktu Ocena Najniższa cena
1 miejsce BCAA OSTROVIT + Glutamine 10/10 Najniższa cena
2 miejsce BCAA SCITEC 6400 9.9/10 Najniższa cena
3 miejsce BCAA ACTIVLAB Xtra 9.8/10 Najniższa cena
4 miejsce BCAA ALLNUTRITION Max Support 9.6/10 Najniższa cena
5 miejsce BCAA OLIMP Xplode Powder 9.5/10 Najniższa cena

Porównanie polecanych BCAA przez RankingowyNinja.pl

★ ★ ★
1
miejsce

BCAA OSTROVIT + Glutamine

OstroVit BCAA + Glutamine to jeden z najchętniej wybieranych BCAA wśród sportowców oraz trenerów. Wszystko przez świetny skład bez dodatku zbędnych wypełniaczy, barwników i innych sztucznych dodatków. Jest to najwyższej klasy suplement diety, który wspiera rozrost beztłuszczowej masy mięśniowej, przyczynia się do szybszej regeneracji organizmu, jak również zwiększa siłę, co przekłada się na lepiej wykonany trening. Dodajmy, że podczas regularnego stosowania, preparat przyczynia się do zwiększenia lipolizy, co prowadzi do szybszej utraty tłuszczu. Poza tym wykazuje działanie antykataboliczne. W jednej dawce suplementu OstroVit BCAA + Glutamine znajduje się łącznie aż 10000 BCAA!

Specyfikacja
Marka: Ostrovit
Ilość BCAA w 1 porcji (10g):
Smak: pomarańczowy
Postać: proszek
Dostępne pojemności: 500 g
Skład: L-glutamina, L-leucyna, L-izoleucyna, L-walina
Zalety
bez wypełniaczy
bardzo dobry skład
bez polepszaczy smakowych
wiele pozytywnych opinii użytkowników
bardzo dobry stosunek ceny do jakości
zapewnia regenerację organizmu
wspiera rozbudowę masy mięśniowej
Wady
nieprzyjemny smak
słaba rozpuszczalność proszku
★ ★
2
miejsce

BCAA SCITEC 6400

Kolejne miejsce w naszym rankingu BCAA zajmuje Scitec Nutrition BCAA 6400. Ten wysokiej jakości preparat przyjmuje formę tabletek do połykania. Dzięki przemyślanej kompozycji składników wykazuje działanie antykataboliczne, wspomaga syntezę białka, wspiera rozbudowę masy mięśniowej, jak również dostarcza potrzebnej energii do mięśni. Poza tym BCAA Scitec Nutrition wspiera szybszą regenerację po treningu. W jednej porcji znajduje się 2240 mg L-leucyny, 1120 mg L-izoleucyny, jak również 1120 mg L-waliny.

Specyfikacja
Marka: Scitec
Ilość BCAA w 1 porcji (5 tabs): 4480 g
Smak: brak
Postać:tabletki
Dostępne pojemności: 375 tabletek
Skład: L-leucyna, L-izoleucyna, L-walina
Zalety
forma tabletek
wysoka jakość
dobry skład produktu
wysoka efektywność działania
Wady
cena mogłaby być nieco niższa
trudność w trakcie połykania
3
miejsce

BCAA ACTIVLAB Xtra

Wśród polecanych BCAA znalazł się również Activlab Xtra. Jest to wysokiej jakości suplement dla sportowców, który w 1 dawce zawiera aż 5000 mg BCAA! W składzie znajdziesz aminokwasy rozgałęzione, które są pożądane przez każdego sportowca trenującego sporty siłowe i wytrzymałościowe. Dodajmy, że BCAA Activlab Xtra wykazuje działanie antykataboliczne, na wpływa na syntezę białek. Co więcej, środek jest rozwiązaniem dla osób, które poszukują odżywki, która wspomoże rozrost masy mięśniowej oraz siły bez zbędnego przyrostu tkanki tłuszczowej. Produkt polecany jest przez wielu zadowolonych użytkowników.

Specyfikacja
Marka: Activlab
Ilość BCAA w 1 porcji (10g): 5000 mg
Smak: pomarańczowy
Postać: proszek do rozpuszczania
Dostępne pojemności: 500 g
Skład: L-glutamina, L-leucyna, L-walina, L-izoleucyna, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, aromat, substancje słodzące: acesulfam K i sukraloza, barwniki: żółcień chinolinowa i żółcień pomarańczowa
Zalety
efektywność
konkurencyjna cena
dobry stosunek ceny do jakości
Wady
nieco syntetyczny smak
słaba rozpuszczalność
4
miejsce

BCAA ALLNUTRITION Max Support

Następne miejsce w naszym rankingu najlepszych BCAA na Kwiecień 2024 zajmują AllNutrition. Suplement przyjmuje formę proszku do rozpuszczania, który dostępny jest w 8 wariantach smakowych. W składzie znajdziesz drogocenne aminokwasy rozgałęzione BCAA. Warto dodać, że jedna porcja produktu (10g) zawiera aż 5000 mg aminokwasów BCAA, a w tym 2500 mg L-leucyny, 1250 mg L-izoleucyny, 1250 mg L-waliny, jak również 3000 mg L-glutaminy. Podkreślmy, że AllNutrition BCAA Max Support wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Specyfikacja
Marka: AllNutrition
Ilość BCAA w 1 porcji (10g): 5000 mg
Smak: cytrynowy (dostępne inne smaki)
Postać: proszek
Dostępne pojemności: 250, 500 lub 1000 g
Skład: 50% bcaa (25% l-leucyna, 12,5% l-walina, 12,5% l-izoleucyna), 20% l-glutamina, stabilizator e414, regulator kwasowości (kwas jabłkowy), sukraloza
Zalety
dobra cena
wykazuje skuteczne działanie
wspomaga regenerację organizmu
Wady
rozpuszczalność
nieco zbyt słodki smak
5
miejsce

BCAA OLIMP Xplode Powder

Olimp Xplode Powder BCAA to następne polecane BCAA w naszym porównaniu na Kwiecień 2024. Jest to jeden z najchętniej wybieranych produktów tego typu przez sportowców, jak również trenerów. Suplement przyjmuje formę proszku do rozpuszczania w wodzie. Zapewnia niezbędną dawkę aminokwasów egzogennych – kompozycję Amino Eaanabol Xplode. Co więcej, produkt wspiera efektywną rozbudowę mięśni, jak również przyśpiesza regenerację organizmu. Na dodatek BCAA Olimp Xplode Powder wspomaga anabolizm. Dodajmy, że dostępny jest w 3 wariantach smakowych do wyboru. W składzie znajdziesz m.in. EAA; L-leucyna, L-lizyna, L-walina, L-isoleucyna, L-treonina, L-fenyloalanina, L-metionina, L-tryptofan. Na zakończenie warto wspomnieć, że w jednej dawce (10g) znajduje się 3385 mg BCAA.

Specyfikacja
Marka: Olimp
Ilość BCAA w 1 porcji (10g): 3385 mg
Smak: pomarańczowy
Postać: proszek
Dostępne pojemności: 500, 1000 g
Skład: 74,5% aminokwasy [L-leucyna, chlorowodorek L-lizyny, L-walina, L-izoleucyna, L-glutamina, L-treonina, L-fenyloalanina, chlorowodorek L-histydyny, L-tyrozyna, L-metionina, L-alanina, L-tryptofan, cystyna (jako źródło L-cysteiny)], substancja zagęszczająca - guma arabska; regulatory kwasowości - kwas cytrynowy, cytryniany sodu; aromaty, regulator kwasowości - kwas jabłkowy; substancje słodzące - acesulfam K, sukraloza; 0,04% amid kwasu nikotynowego - niacyna, 0,005% chlorowodorek pirydoksyny - wit. B6, substancje zagęszczające - guma ksantanowa, sól sodowa karboksymetylocelulozy; barwniki - karoteny (A), karmin (B), ryboflawiny (C), E 150c (D), E 150d (E), E 133 (F), błękit patentowy V (G), indygokarmin (H), chlorofile i chlorofiliny (I), kurkumina (J), antocyjany (K), ekstrakt z papryki (L), betanina (M), węgiel roślinny (N)
Zalety
dobry smak
efektywnie działania
wspomaga regeneracje
zwiększa wytrzymałość
dostępny w kilku wariantach smakowych
Wady
nieco słaba rozpuszczalność
cena mogłaby być nieco niższa

Co to są aminokwasy BCAA?

Są to aminokwasy rozgałęzione; związki organiczne mające bardzo duży wpływ na zachowanie naszych mięśni, jeżeli mowa o osobach aktywnych. Znajdują również zastosowanie w budowaniu masy, oraz przyspieszania procesu regeneracyjnego naszych mięśni. Dostarczają także energii mięśniom. BCAA jest suplementem, który jest nieprzerwanie badany. Naukowcy udowodnili, że działanie BCAA jest jak najbardziej uzasadnione i bardzo precyzyjne.

Podział aminokwasów

Aminokwasy egzogenne, muszą być dostarczone do naszego organizmu z pożywieniem, ponieważ nie mamy możliwości ich syntezy z innych składników, lub synteza jest bardzo mała.

Aminokwasy endogenne, to aminokwasy, które mogą być syntezowane przez nasz organizm samodzielnie. Na ogół proces ich syntezy jest wystarczający dla naszego organizmu.

Kto może stosować BCAA?

Aminokwasy BCAA może stosować większość osób, które są aktywne fizycznie w jakikolwiek sposób. Nie stwierdzono przeciwwskazań do stosowania tego suplementu. Należy mieć na uwadze przyjmowane dawki, ponieważ zbyt duża dawka może spowodować nudności lub zatrucie układu pokarmowego. BCAA jest suplementem popularnym zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet.

Dawkowanie BCAA

Ważnym elementem jest dawkowanie. Odpowiednia porcja powinna być uzależniona od masy ciała. Przyjmuje się że najmniejsza dawka to około 1g na 10kg masy ciała. Najczęściej spotykanym sposobem przyjmowania są tabletki, lecz na rynku można znaleźć także proszek do rozrabiania w wodzie. Dobrym sposobem przyjmowania BCAA, jest rozpuszczenie odpowiedniej dawki w butelce z wodą i wypicie go przed, lub po treningu.

Co rzeczywiście daje nam BCAA?

Po co stosować? BCAA to przede wszystkim: leucyna, izoleucyna i walina. Aminokwasy te stanowią część naszej tkanki mięśniowej. Mają one określone role w działaniu naszego organizmu. Wyróżnić można następujące własności:

  • Redukcja tkanki tłuszczowej,
  • Przeciwdziałanie katabolizmowi ( brak odczuwania zjawiska popularnie znanego jako zakwasy),
  • Zwiększanie wytrzymałości mięśni,
  • Wspomaganie w budowie sylwetki.

Teraz wiemy już, czemu BCAA jest tak pożądane przez sportowców. Nie chodzi tu tylko o profesjonalistów, lecz o osoby, które przede wszystkim lubią sport, a mają problem z katabolizmem, lub odczuwają brak wzrostu wytrzymałości. BCAA pomaga zregenerować się naszym mięśniom po treningu, co przekłada się na zapobieganie rozpadu mięśni. Jest to bardzo istotne w sportach takich jak kulturystyka, gdzie zawodnicy dążą do osiągnięcia niemalże perfekcyjnej sylwetki.

Czy stosowanie BCAA może szkodzić?

Nie ma jednoznacznie stwierdzonych, oraz potwierdzonych naukowo przeciwwskazań co do stosowania tego suplementu. Aminokwasy, które dostarczamy tym suplementem, są tymi samymi, które zawarte są w naszej codziennej diecie. Jedyny możliwy wariant działania szkodliwego, to wrażliwość naszego organizmu na ewentualne substancje dodatkowe zawarte w odżywce. Należy pamiętać o zbilansowanej diecie i o tym jakie zapotrzebowanie na witaminy ma nasz organizm.

Oczywiście, nie jest powiedziane, że nie trzeba obserwować tego jak zachowuje się nasz organizm podczas suplementacji BCAA. Jest to bardzo istotne, by poznać swój organizm i wiedzieć jak reaguje na konkretne rzeczy. Istotne jest, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Przyjmowanie zbyt dużych dawek, lub robienie tego zbyt często może prowadzić do zatrucia układu pokarmowego. W tym wypadku niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.

Najczęściej zadawane pytania o BCAA – FAQ

Które BCAA wybrać?

Wybierając BCAA, należy zwrócić uwagę na stosunek aminokwasów (najczęściej zalecany jest 2:1:1 dla leucyny, izoleucyny i waliny), renomę producenta oraz opinie użytkowników. Dodatkowo, warto rozważyć formę suplementu - proszek czy kapsułki - zależnie od osobistych preferencji.

Co jest lepsze BCAA czy EAA?

Wybór między BCAA a EAA zależy od celów treningowych i potrzeb organizmu. BCAA są polecane dla wsparcia regeneracji mięśni i redukcji zmęczenia, podczas gdy EAA, zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy, mogą być lepszym wyborem dla ogólnej poprawy syntezy białek i wsparcia wzrostu mięśni.

W czym jest najwięcej BCAA?

Najwięcej BCAA znajduje się w produktach bogatych w białko, takich jak mięso, ryby, produkty mleczne, jaja oraz w niektórych roślinach, np. w soi. Suplementy BCAA są jednak wygodniejszym i bardziej skoncentrowanym źródłem tych aminokwasów.

Czy warto brać BCAA?

BCAA mogą być wartościowym dodatkiem do diety dla osób uprawiających sporty siłowe i wytrzymałościowe, ponieważ wspomagają regenerację mięśni, zmniejszają uczucie zmęczenia i mogą przyczyniać się do lepszej wydajności treningowej. Jednak ich skuteczność może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i diety.

Czy po BCAA się chudnie?

BCAA samodzielnie nie powodują utraty wagi, ale mogą wspierać proces odchudzania przez redukcję zmęczenia i poprawę regeneracji po treningu, co pozwala na efektywniejsze i intensywniejsze ćwiczenia. Kluczowym elementem odchudzania jest jednak deficyt kaloryczny.

Czy BCAA brać codziennie?

Suplementację BCAA można dostosować do indywidualnych potrzeb. Przyjmowanie ich codziennie może być korzystne w okresach intensywnego treningu lub dla osób z dietą ubogą w białko. Warto jednak pamiętać, że zbilansowana dieta powinna być głównym źródłem aminokwasów.
Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz