Ranking najlepszych rowerów stacjonarnych [TOP 10] – 2024

Trening na rowerze to bardzo dobra aktywność fizyczna, lecz nie zawsze może być ona z powodzeniem na zewnątrz wykonywana. Okres jesienno-zimowy może stanowić dużą przeszkodę w postaci niskiej temperatury, bądź opadów śniegu i deszczu. Wiele osób rezygnuje wtedy z treningu, ale jest na to recepta. Można wyposażyć się w rowerek, podobnie jak dla biegaczy ratunkiem dla nich jest dobra bieżnia do biegania. Jaki rower treningowy kupić? W tym artykule przedstawimy Wam najistotniejsze informacje, by wybrać najlepszy rower treningowy.

Ranking rowerów stacjonarnych na Czerwiec 2024 – wybierz najlepszy!

Zestawienie polecanych rowerków stacjonarnych przez eksperta

★ ★ ★
1
miejsce

Rower stacjonarny SCHWINN 570U

Rower stacjonarny Schwinn 570U zajmuje kolejne miejsce w zestawieniu. Wyposażony został w magnetyczny system oporu, który regulowany jest w 25 poziomach przez wbudowane klawisze. Ten sprzęt treningowy został zaprojektowany z myślą o wykonaniu intensywnego treningu, a przy tym zapewnieniu wysokiego komfortu w trakcie wysiłku fizycznego. Posiada przejrzysty wyświetlacz z komputerem, dzięki któremu możesz nie tylko kontrolować najistotniejsze parametry, ale również wybierać jeden z 29 dostępnych programów treningowych. Rower stacjonarny Schwinn 570U udostępnia takie parametry jak czas, prędkość, dystans, kalorie, puls, jak również opór. Genialnym rozwiązaniem są aż 4 profile użytkowników, dzięki czemu z tego sprzętu sportowego może korzystać cała rodzina. Pełne wymiary urządzenia wynoszą 104,9 x 54,4 x 141,2 cm, z kolei maksymalna waga użytkownika to 136 kg. Regulacja siodełka w zakresie od 70 do 100 cm stanowi kolejne udogodnienie tego roweru stacjonarnego. Dodatkowo, urządzenie można wygodnie połączyć ze smartfonem za pomocą Bluetooth. To jednak tylko część udogodnień, jakie oddaje dla użytkownika ten produkt!

Specyfikacja
Marka: Schwinn
Model: 570U
Waga koła zamachowego: 10 kg
Regulacja obciążenia: Komputer (25-poziomów)
Rodzaj: Pionowy
Rodzaj oporu: Magnetyczny
Wymiary: 104,9 x 54,4 x 141,2 cm
Maksymalna waga użytkownika: 136 kg
Komputer: Tak
Regulacja siodełka: Tak, tylko pionowa
Pomiar dystansu: Tak
Pomiar czasu: Tak
Pomiar spalonych kalorii: Tak
Pomiar pulsu: Tak
Zalety
moduł Bluetooth
wygodna regulacja siodełka
dedykowane miejsce na telefon
komputer z czytelnym wyświetlaczem
wiele programów treningowych do wyboru
pomiar spalonych kalorii, dystansu, czasu, pulsu
koło zamachowe o wadze 10 kg umożliwia wykonanie intensywnego treningu
Wady
cena mogłaby być niższa
★ ★
2
miejsce

Rower stacjonarny GYMTEK XB4000

Gymtek Xb4000 to rower elektromagnetyczny charakteryzuje się solidnością wykonania oraz bogatymi funkcjami. Wyposażony w magnetyczny system oporu, zapewnia cichą pracę nawet podczas intensywnego treningu. Regulacja oporu odbywa się elektronicznie za pomocą wbudowanego komputera. Dzięki temu rowerowi możesz przeprowadzić zarówno intensywne sesje treningowe, jak i lżejsze ćwiczenia. Antypoślizgowe pedały ze stopkami poziomującymi oraz 10-kilogramowe koło zamachowe zapewniają stabilność i płynność ruchu. Rower oferuje aż 18 programów treningowych oraz czujniki dotykowe do pomiaru pulsu. Dodatkowo, dzięki łączności Bluetooth, możesz korzystać z aplikacji iConsole. Wygodne funkcje obejmują horyzontalną regulację siodełka, rolki transportowe i czytelny wyświetlacz z podświetleniem, pokazujący czas, prędkość, kalorie, dystans, tętno, SCAN, ODO, RPM. Rower ma wymiary 95 x 52 x 130 cm i może obsłużyć użytkowników o wadze do 150 kg.

Specyfikacja
Marka: Gymtek
Model: XB4000
Waga koła zamachowego: 10 kg
Regulacja obciążenia: Przez komputer (16-stopni)
Rodzaj: Pionowy
Rodzaj oporu: Elektromagnetyczny
Wymiary: 95 x 52 x 130 cm
Maksymalna waga użytkownika: 150 kg
Komputer: Tak
Regulacja siodełka: Tak (horyzontalna)
Pomiar dystansu: Tak
Pomiar czasu: Tak
Pomiar spalonych kalorii: Tak
Pomiar pulsu: Tak
Zalety
funkcjonalność
waga koła zamachowego wynosząca 10 kg
elektromagnetyczna regulacja oporu
dostępność 18 programów treningowych do wyboru
sprawdzi się również dla cięższych osób
możliwość wykonywania przeróżnych treningów
wbudowany wyświetlacz z kompleksowym komputerem
Wady
brak
3
miejsce

Rower stacjonarny ZIPRO One S

Zipro One S to doskonały wybór dla tych, którzy szukają wytrzymałego roweru stacjonarnego. Wykonany z wysokiej jakości i trwałych materiałów, ten magnetyczny rower wyróżnia się funkcjonalnością. Posiada koło zamachowe o wadze 4,5 kg, które można regulować z użyciem pokrętła. Jego dokładne wymiary to 89,7 x 43,5 x 110 cm. Sprzęt został wyposażony w innowacyjny komputer, umożliwiający kontrolę czasu, prędkości, dystansu, spalonych kalorii i pulsu. Możliwość wyboru spośród wielu programów treningowych czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Zipro One S ma także estetyczny design i solidne wykonanie. Regulacja siodełka w 5-stopniowym zakresie zapewnia dopasowanie do potrzeb użytkownika. Dodatkowo, wyposażony jest w kierownicę z sensorami pulsu, rolki transportowe oraz wyprofilowane, antypoślizgowe pedały samopoziomujące. Nie zabrakło też półeczki na smartfona lub tablet, funkcji Pulse Rate i trybu oszczędzania energii. Jeśli chcesz efektywnie trenować w domowym zaciszu, Zipro One S jest idealnym wyborem!

 

Specyfikacja
Marka: Zipro
Model: One S
Waga koła zamachowego: 4,5 kg
Regulacja obciążenia: Pokrętło (8-stopniowa)
Rodzaj: Pionowy
Rodzaj oporu: Magnetyczny
Wymiary: 89,7 x 43,5 x 110 cm
Maksymalna waga użytkownika: 110 kg
Komputer: Tak
Regulacja siodełka: Tak, w pionie i poziomie
Pomiar dystansu: Tak
Pomiar czasu: Tak
Pomiar spalonych kalorii: Tak
Pomiar pulsu: Tak
Zalety
stylowe wykonanie
nie zajmuje wiele miejsca
bardzo dobry stosunek ceny do jakości
wiele pozytywnych opinii w sieci
wygodne i miękkie siodełko
komputer umożliwiający pomiar czasu, dystansu, kalorii i pulsu
Wady
nie sprawdzi się dla osób o wzroście powyżej 170 cm
4
miejsce

Rower stacjonarny SCHWINN Ic7

W rankingu znalazł się rower treningowy Schwinn Ic7, model spinningowy o magnetycznej regulacji oporu, solidnej konstrukcji oraz wysokiej jakości wykonania. Przeznaczony głównie dla osób uprawiających intensywne wysiłki fizyczne, ten rower stacjonarny o wymiarach 124 x 78 x 132 cm posiada stabilne nóżki poziomujące, wyświetlacz LCD oraz system zapewniający cichą pracę podczas treningu. Komfortowa jazda zapewniona jest dzięki ergonomicznej kierownicy i regulowanemu siodełku, a przenoszenie ułatwiają wbudowane rolki. Dla wygody użytkownika, rower wyposażono w wyprofilowane pedały z regulowanymi paskami, miękkie siodełko oraz uchwyt na bidon. Na wyświetlaczu monitorowane są czas, puls, dystans oraz spalone kalorie, a także istnieje możliwość połączenia z różnymi aplikacjami oferującymi personalizowane treningi. Ponadto, Schwinn Ic7 posiada regulację kąta nachylenia kierownicy, hamulec bezpieczeństwa oraz uchwyt na akcesoria.

Specyfikacja
Marka: Schwinn
Model: Ic7
Waga koła zamachowego: 18 kg
Regulacja obciążenia: Pokrętło (8-stopni)
Rodzaj: Spinningowy
Rodzaj oporu: Magnetyczny
Wymiary: 124 x 78 x 132 cm
Maksymalna waga użytkownika: 136 kg
Komputer: Tak
Regulacja siodełka: Tak (pionowa)
Pomiar dystansu: Tak
Pomiar czasu: Tak
Pomiar spalonych kalorii: Tak
Pomiar pulsu: Tak, pas telemetryczny
Zalety
model spinningowy
wyposażony w rolki transportowe
umożliwia wykonanie intensywnego treningu
wiele pozytywnych opinii wśród użytkowników
koło zamachowe o wadze 18 kg
możliwość połączenia z aplikacją mobilną
możliwość pomiaru dystansu, czasu, pulsu i spalonych kalorii
wbudowany komputer wyświetlający m.in. programy treningowe i najważniejsze parametry
Wady
raczej nie sprawdzi się dla osób początkujących
5
miejsce

Rower stacjonarny FINNLO Exum III

Rowerek stacjonarcy Finnlo Exum III wyposażony został w opór elektromagnetyczny, oferując użytkownikowi precyzyjną kontrolę podczas treningu. Warto wspomnieć o 10-kilogramowym kole zamachowym, co czyni go doskonałym wyborem dla osób pragnących intensywnych treningów cardio. Rower ten posiada regulowaną kierownicę, co umożliwia dopasowanie jej do indywidualnego wzrostu, co z kolei przekłada się na odpowiednią postawę i wygodę podczas ćwiczeń. Producent wyposażył ten model w czytelny wyświetlacz elektroniczny z komputerem, co umożliwia użytkownikowi wygodne dostosowanie oporu oraz monitorowanie kluczowych parametrów treningu, takich jak czas, dystans, prędkość, spalone kalorie czy liczba obrotów na minutę. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość pomiaru pulsu za pomocą dołączonego klipsa do ucha lub zintegrowanego pasa telemetrycznego. Rower posiada także 12 programów treningowych oraz 4 programy HRC, co zapewnia różnorodność i dostosowanie treningu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Finnlo Exum III to wysokiej jakości pionowy rower stacjonarny z 24-stopniową regulacją oporu. Jego dokładne wymiary to 55 x 129 x 110 cm.

 

Specyfikacja
Marka: Finnlo
Model: Exum III
Waga koła zamachowego: 10 kg
Regulacja obciążenia: Przez komputer
Rodzaj: Pionowy
Rodzaj oporu: Elektromagnetyczny
Wymiary: 110 x 55 x 129 cm
Maksymalna waga użytkownika: 150 kg
Komputer: Tak
Regulacja siodełka: Tak, tylko pozioma
Pomiar dystansu: Tak
Pomiar czasu: Tak
Pomiar spalonych kalorii: Tak
Pomiar pulsu: Tak (pas telemetryczny)
Zalety
szeroki zakres regulacji oporu
możliwość regulacji kierownicy
model elektromagnetyczny
koło zamachowe o wadze 10 kg
pomiar pulsu, spalonych kalorii, czas, dystansu
wiele pomocnych programów treningowych
Wady
stała konstrukcja bez możliwości złożenia
6
miejsce

Rower stacjonarny HOP-SPORT HS-2080

Rower Hop-Sport HS-2080 to urządzenie wyposażone w opór magnetyczny, które dedykowane jest dla osób początkujących, średniozaawansowanych oraz dla sportowców, którzy szukają sprzętu do wzmożonego treningu. Produkt wyróżnia się wysokiej jakości wykonaniem oraz trwałą, wzmocnioną konstrukcją. Regulowane siodełko w pionie i poziomie, oraz regulacja oporu za pomocą manualnego pokrętła, pozwalają na dopasowanie rowerka do własnej kondycji i celów treningowych. Rower posiada komputer, który umożliwia kontrolowanie czasu, dystansu, tętna, spalonych kalorii oraz prędkości. Rolki transportowe ułatwiają przemieszczanie sprzętu w domu. Wbudowane sensory dotykowe na wyprofilowanej kierownicy pozwalają na pomiar tętna. Antypoślizgowe pedały z paskami blokującymi oraz regulowany kąt nachylenia kierownicy to kolejne przydatne funkcje. Waga koła zamachowego wynosząca 9 kg umożliwia intensywny trening, angażując głębokie partie mięśniowe. Wymiary rowerka stacjonarnego to 97 x 48 x 132 cm.

 

Specyfikacja
Marka: Hop-Sport
Model: HS-2080
Waga koła zamachowego: 9 kg
Regulacja obciążenia: Pokrętło, 8-stopni
Rodzaj: Pionowy
Rodzaj oporu: Magnetyczny
Wymiary: 97 x 48 x 132 cm
Maksymalna waga użytkownika: 120 kg
Komputer: Tak
Regulacja siodełka: Tak, tylko pionowa
Pomiar dystansu: Tak
Pomiar czasu: Tak
Pomiar spalonych kalorii: Tak
Pomiar pulsu: Tak
Zalety
wysokiej jakości wykonanie
bardzo dobry stosunek ceny do jakości
wyposażony w rolki transportowe
podstawka na urządzenie mobilne
umożliwia wykonanie intensywnego treningu
możliwość pomiaru najważniejszych parametrów
doskonale sprawdzi się dla początkujących i średniozaawansowanych
Wady
ręczna regulacja obciążenia
nieco niewygodne siodełko
7
miejsce

Rower stacjonarny ZIPRO Drift

Nasz kolejny polecany trenażer, rowerek stacjonarny Zipro Drift, to idealna propozycja dla osób poszukujących szybkiego sposobu na zrzucenie kilogramów lub poprawę wytrzymałości. Wyposażony w koło zamachowe o obciążeniu 6 kg, jest doskonały zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Ten funkcjonalny sprzęt wyróżnia się atrakcyjną ceną i wysoką jakością wykonania. Zastosowany magnetyczny system oporu jest regulowany manualnie, oferując 8-stopniową regulację obciążenia. Maksymalna waga użytkownika wynosi 120 kg. Rowerek charakteryzuje się również estetycznym wyglądem i solidnym wykonaniem. Wyposażony w wyświetlacz LCD, pozwala kontrolować czas, dystans, spalone kalorie i puls. Precyzyjne wymiary to 76 x 49 x 115 cm. Producent wyposażył model w rolki ułatwiające transport. Dodatkowe udogodnienia obejmują regulację wysokości siodełka w zakresie 63-85 cm, antypoślizgowe pedały z paskami oraz stabilizatory zapewniające szeroką stabilność. Jeśli poszukujesz idealnego roweru stacjonarnego, warto zwrócić uwagę na naszą propozycję na Czerwiec 2024 roku!

Specyfikacja
Marka: Zipro
Model: Drift
Waga koła zamachowego: 6 kg
Regulacja obciążenia: Pokrętło (8-stopniowa)
Rodzaj: Pionowy
Rodzaj oporu: Magnetyczny
Wymiary: 76 x 49 x 115 cm
Maksymalna waga użytkownika: 120 kg
Komputer: Tak
Regulacja siodełka: Tak, w pionie i poziomie
Pomiar dystansu: Tak
Pomiar czasu: Tak
Pomiar spalonych kalorii: Tak
Pomiar pulsu: Tak
Zalety
łatwy montaż
wygodna regulacja siodełka
pomiar najważniejszych parametrów
bardzo dobry stosunek ceny do jakości
przejrzysty wyświetlacz elektroniczny
wiele pozytywnych opinii w Internecie
polecany dla osób początkujących
Wady
manualna regulacja oporu
waga koła zamachowego mogłaby być większa
raczej nie sprawdzi się dla wysokich osób powyżej 170 cm
8
miejsce

Rower stacjonarny SAPPHIRE Flash SG440B

Rower stacjonarny SAPPHIRE Flash SG440B to urządzenie z obciążeniem 7 kg doskonale sprawdzi się do poprawy kondycji oraz zrzucania zbędnych kilogramów w zaciszu domowym. Dodajmy, że jest to sprzęt treningowy z oporem magnetycznym, który to regulowany jest z użyciem pokrętła. Producent wyposażył ten rower stacjonarny w regulacje kąta nachylenia kierownicy, dzięki czemu dopasujesz ją do własnych preferencji. Dodatkowo, pełne wymiary tego modelu wynoszą 127 x 85 x 52 cm. Rower posiada sensory pomiaru pulsu, komputer treningowy, jak również antypoślizgowe pedały. Przydatnym rozwiązaniem jest uchwyt na bidon, jak również obudowa, która wycisza pracę sprzętu. Maksymalna waga użytkownika w tym modelu wynosi 130 kg. Do pozostałych udogodnień można zaliczyć kółka transportowe, jak również pomiar czasu, dystansu, tętna, spalonych kalorii, prędkości.

Specyfikacja
Marka: Sapphire
Model: Flash SG440B
Waga koła zamachowego: 7 kg
Regulacja obciążenia: Pokrętło (8-stopniowa)
Rodzaj: Pionowy
Rodzaj oporu: Magnetyczny
Wymiary: 127 x 85 x 52 cm
Maksymalna waga użytkownika: 130 kg
Komputer: Tak
Regulacja siodełka: Tak (pionowa, pozioma)
Pomiar dystansu: Tak
Pomiar czasu: Tak
Pomiar spalonych kalorii: Tak
Pomiar pulsu: Tak
Zalety
nie jest zbyt głośny
kompaktowe wymiary
nie zajmuje dużo miejsca
przejrzysty wyświetlacz z komputerem
wbudowane sensory na uchwytach
przystosowany dla osób masywnych do 130 kg
możliwość pomiaru czasu, dystansu, spalonych kalorii, pulsu
Wady
ręczna regulacja obciążenia
waga koła zamachowego mogłaby być większa
raczej nie sprawdzi się dla osób oczekujących bardzo intensywnego treningu
9
miejsce

Rower stacjonarny HOP-SPORT HS-2070 Onyx

Hop-Sport HS-2070 Onyx to kolejny polecany rower stacjonarny, który warto rozważyć. Posiada wielofunkcyjny trenażer z kołem zamachowym o wadze 7 kg oraz 8-stopniową magnetyczną regulację oporu. Wyposażony został w regulowaną kierownicę, pokrytą miękką pianką, zapewniającą dodatkowy komfort podczas treningu. Rower stacjonarny Hop-Sport HS-2070 Onyx ma także regulowane siodełko w pionie i poziomie. Komputer treningowy z wyświetlaczem LCD prezentuje prędkość, dystans, czas treningu i liczbę spalonych kalorii. Możliwość manualnej regulacji oporu pozwala dopasować sprzęt do własnych potrzeb treningowych. Wbudowane sensory precyzyjnie mierzą puls. Rolki transportowe ułatwiają przemieszczanie rowerka. Antypoślizgowe pedały z paskami zapewniają większe bezpieczeństwo. Dokładne wymiary to 90 x 41 x 120 cm, a maksymalna waga użytkownika wynosi 120 kg. To kompleksowe wyposażenie sprzętu gwarantuje wygodne i efektywne treningi!

Specyfikacja
Marka: Hop-Sport
Model: HS-2070 Onyx
Waga koła zamachowego: 7 kg
Regulacja obciążenia: Pokrętło (8-stopniowa)
Rodzaj: Pionowy
Rodzaj oporu: Magnetyczny
Wymiary: 90 x 41 x 120 cm
Maksymalna waga użytkownika: 120 kg
Komputer: Tak
Regulacja siodełka: Tak (pionowa i pozioma)
Pomiar dystansu: Tak
Pomiar czasu: Tak
Pomiar spalonych kalorii: Tak
Pomiar pulsu: Tak
Zalety
łatwy montaż
dobra jakość wykonania
magnetyczna regulacja oporu
wbudowane rolki transportowe
wielostopniowa regulacja oporu
przejrzysty wyświetlacz z komputerem
pomiar najważniejszych parametrów
regulacja siodełka w pionie i poziomie
wiele pozytywnych opinii wśród użytkowników
Wady
raczej sprawdzi się dla niższych osób
po kilku tygodniach użytkowania praca urządzenia może być głośniejsza
10
miejsce

Rower stacjonarny YORK FITNESS C415

Na kolejnym miejscu uplasował się rewelacyjny rower stacjonarny od York Fitness, model C415. To pionowy rower magnetyczny, który doskonale sprawdza się zarówno dla osób pracujących nad redukcją tkanki tłuszczowej, jak i tych, którzy pragną poprawić swoją wydolność fizyczną. Dzięki 10-kilogramowemu kołu zamachowemu, ten sprzęt umożliwia intensywne treningi, co przekłada się na efektywną walkę z nadmiarem kalorii i kształtowanie sylwetki. Rower oferuje aż 32 poziomy regulacji obciążenia, co pozwala dostosować intensywność treningu do indywidualnych potrzeb i poziomu sprawności. Wyposażony w magnetyczny system hamowania, posiada regulowane siodełko oraz kierownicę z sensorami pulsometru, zapewniając precyzyjny pomiar pulsu podczas wysiłku. Dzięki wbudowanym rolkom transportowym można łatwo przenieść ten rower stacjonarny w dowolne miejsce. Wyposażony w czytelny wyświetlacz LCD, oferuje 4 profile użytkowników oraz informacje o czasie, prędkości, spalonych kaloriach, prędkości obrotowej, tętnie, wydatkach energetycznych i mocy. Dodatkowo posiada 12 programów treningowych, które urozmaicają sesje ćwiczeń. Maksymalna waga użytkownika tego modelu wynosi 150 kg. Rower York Fitness C415 ma wymiary 96 x 48 x 140 cm.

Specyfikacja
Marka: York Fitness
Model: C415
Waga koła zamachowego: 10 kg
Regulacja obciążenia: Pokrętło (32-poziomów)
Rodzaj: Pionowy
Rodzaj oporu: Magnetyczny
Wymiary: 96 x 48 x 140 cm
Maksymalna waga użytkownika: 150 kg
Komputer: Tak
Regulacja siodełka: Tak
Pomiar dystansu: Tak
Pomiar czasu: Tak
Pomiar spalonych kalorii: Tak
Pomiar pulsu: Tak
Zalety
całkiem duża waga koła zamachowego
możliwość regulacji oporu w 32 poziomach
pomiar pulsu, czasu, kalorii itp.
wygodna regulacja siodełka
sprawdzi się dla masywnych osób o wadze do 150 kg
przejrzysty wyświetlacz z komputerem
wbudowane rolki transportowe
Wady
nieco wysoka cena
nie można złożyć konstrukcji
wymaga zagospodarowania nieco dużej przestrzeni

Rodzaje rowerów treningowych – jaki rowerek treningowy wybrać?

Pierwszym z czym się zetkniemy, to z pewnością to rodzaj roweru treningowego. By wybrać dobry rower treningowy, trzeba się z tym zaznajomić, bo to bardzo istotne. Rodzaje o których będziemy mówić, to sposób wytwarzanego przez rower oporu, który wytwarzany jest w procesie ćwiczenia.

Rower mechaniczny

Jest to najprostszy z możliwych mechanizm i jednocześnie najbardziej tradycyjny rowerek treningowy. Metoda jego działania jest bardzo prosta. Polega ona na zwiększaniu tarcia koła, poprzez pokrętło. Jest to rowerek średniej wagi. Bardzo prosty w obsłudze i podobnie w przypadku ewentualnej awarii, powinniśmy w stanie sobie sami poradzić z naprawą. Minusem może być fakt generowania sporego hałasu.

Rower magnetyczny

Ten typ roweru treningowego jest zdecydowanie bardziej zaawansowany niż opisywany poprzednio rower mechaniczny. Jest on trochę cięższy, lecz znacznie prostszy w obsłudze. Wiele osób twierdzi, że to praktycznie najlepszy wybór. Regulacja oporu koła odbywa się poprzez hamulec magnetyczny, przez co jesteśmy w stanie ustawić odpowiedni dla nas opór z dużą precyzję, ponadto możliwy jest tu znacznie większy opór maksymalny niż w przypadku rowerka mechanicznego. Dodatkowym plusem jest to, że działa on znacznie ciszej, co w warunkach domowych może być bardzo korzystne.

Rower elektromagnetyczny

Ze wszystkich typów rowerków, rowerek elektromagnetyczny to model najbardziej zaawansowany, a jednocześnie najdroższy. Jest to połączenie rowerka magnetycznego z elektroniką, a za samo sterowanie oporem odpowiada mikroprocesor. Daje on nam również szeroki wachlarz funkcji i programów, którymi możemy urozmaicić nasz, oraz monitorować parametry życiowe, czas oraz przebieg treningu. Cena takiego urządzenia jest adekwatna do oferowanych przez niego funkcji, więc dosyć wysoka.

Rower treningowy jest bardzo częstym wyborem, ponieważ istnieje wiele modeli tego sprzętu, co daje nam dużą możliwość personalizacji go pod nasze preferencje.

Rodzaje rowerków – poziomy, pionowy i spinningowy

Oprócz tego, jak przebiega samo regulowanie oporu warto zwrócić uwagę na to w jakiej pozycji przyjdzie nam ćwiczyć. Nie dla wszystkich każda pozycja będzie wygodna, dlatego by wybrać dobry rowerek treningowy jest to również ważna kwestia.

Rower pionowy

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj rowerków. Bardzo przypomina on jazdę na zwykłym rowerze, przez co jest tak często wybierany. Zależnie od tego jaka pozycję preferujemy, czy też wyprostowaną zbliżoną do roweru miejskiego, czy bardziej pochyloną jak w jeździe na rowerze szosowym, lub agresywną jazdę na rowerze górskim. Trening na tym rowerze nie jest wskazany dla osób, które mają problemy z kręgosłupem i mają przeciwwskazanie od lekarza. Dodatkowo, jest to dobry wybór dla osób dbających o swoje serce, oraz płuca. Jest on stosunkowo tani i prosty w obsłudze.

Rower poziomy

To model roweru, który jest przeznaczony dla osób, które wolą mieć oparcie pleców, bądź borykają się z wspomnianymi problemami kręgosłupa. Pozycja jest tutaj bardziej korzystna dla naszego kręgosłupa. Trening nie obciąża kręgosłupa i w dużym stopniu wpływa też na działanie mięśni brzucha. Dobry wybór dla osób, które mają nadwagę i boją się o równowagę na rowerze poziomym. Jest to bardziej zaawansowany sprzęt niż rower pionowy, lecz nadal da się go kupić w rozsądnej cenie, lecz zajmie trochę więcej miejsca.

Rower spinningowy

Z wszystkich trzech omawianych przez nas rowerów, jest to model najbardziej zaawansowany, przeznaczony dla osób, których jazda na rowerze to nie tylko lekki trening. Na sprzęcie tego typu będziemy siedzieć w pozycji bardzo pochylonej, przypominającej jazdę na rowerze szosowym. Trening na tym rowerze może być najbardziej intensywny. Moment obrotowy przenoszony jest za pomocą łańcucha bądź taśmy, co jeszcze bardziej zbliża go do zwykłego roweru. Bez wątpienia, jest to rower przeznaczony dla profesjonalistów i osób lubiących wyzwania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rowerka treningowego?

Wiedząc już z czym się je samo pojęcie rowerka, jakie mamy typy rowerków ze względu na pozycję, oraz wytwarzanie oporu, pora dowiedzieć się jakie są dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę i mogą być przydatne w naszym treningu.

  • Pomiary czasu i innych parametrów – w wypadku, gdy chcemy by nasz sprzęt liczył ilość spalonych kalorii, czas, czy też posiadał programy, to powinniśmy celować w rowerek elektromagnetyczny, który nam tę funkcję zapewni.
  • Regulacja siodełka i kierownicy – to ważna kwestia i raczej powinniśmy skłaniać się ku rowerowi z możliwością kilkupoziomowego regulowania wysokości siodełka, oraz szerokości i pozycji kierownicy, by w jak największy sposób przystosować nasz rower to naszego ciała.
  • Limit obciążenia – każdy producent podaje maksymalną wagę osoby, jaka może ćwiczyć na urządzeniu, w tym przypadku na rowerze. Zwracajmy na to uwagę, ponieważ nie stosowanie się do tego może bezpowrotnie uszkodzić nasz sprzęt.
  • Gabaryty urządzenia – kupując rowerek zwracajmy uwagę na to jak duży jest, by zapewnić mu miejsce w domu czy też domowej siłowni. Mając mało miejsca warto kupić rower poziomy, bo jest najmniejszy.

Jaki rowerek treningowy kupić?

Gdy wiemy na co zwracać uwagę, pora wybrać najlepszy rowerek treningowy. Weźmy pod uwagę typ urządzenia, jak i pozycję w jakiej będzie nam najwygodniej ćwiczyć, oraz by była ona dla nas korzystna. Pamiętajmy o tym, by największą wagę przywiązać do pozycji, bo to ona będzie istotna, by trening był bezpieczny i nie mógł w jakikolwiek sposób narazić nas na kontuzję.

Kierujmy się w drugiej kolejności ceną, a wiąże się to głównie z rodzajem wytwarzania oporu. Tańszym wyborem będzie zdecydowanie rower mechaniczny, a najdroższym i zarazem oferującym najwięcej elektromagnetyczny. Warto zastanowić się także nad alternatywami dla domowego treningu cardio jak orbitrek, czy wioślarz.

Warto też pamiętać, gdzie stawiamy nasz rowerek, oraz na czym. Aby zabezpieczyć nasze podłoże, a często są to panele, warto pomyśleć nad tym, by pod rowerkiem znalazła się specjalna mata, która ochroni nasze podłoże, przed uszkodzeniami mechanicznymi i rysami.

Podsumowanie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz