Ranking najlepszych odżywek białkowych [2024]

Wszyscy dobrze wiemy, jak istotne jest dla nas dostarczenie odpowiedniej ilości białka w codziennej diecie. Białko dostarczamy poprzez codzienną dietę, zawarte może być ono np. w mięsie, rybach, twarogach czy jogurtach naturalnych. Osoby aktywne fizycznie mają znacznie większe zapotrzebowanie na białko. By uzupełnić braki, sięgają po suplementy diety takie jak białko, lecz często stają przed pytaniem – jakie białko kupić? W tym artykule zebraliśmy najpotrzebniejsze informacje dotyczące tej odżywki, oraz cechy, którymi powinno cechować się dobre białko.

Ranking najlepszych białek na Kwiecień 2024

Porównanie polecanych odżywek białkowych przez eksperta

★ ★ ★
1
miejsce

Białko EXTENSOR Izolat 97

EXTENSOR Izolat 97 to wysokiej jakości izolat białka serwatkowego, który charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością białka, sięgającą 97%. Jest to produkt idealny dla osób aktywnych fizycznie, sportowców oraz osób na diecie wysokobiałkowej, którzy chcą dostarczyć swoim mięśniom szybko przyswajalne białko. Niski poziom tłuszczu i węglowodanów sprawia, że jest to doskonały wybór dla osób dbających o niską zawartość kalorii w swojej diecie. EXTENSOR Izolat 97 jest również rekomendowany dla osób poszukujących białka o minimalnej zawartości laktozy.

Specyfikacja
Marka: Extensor
Model: Izolat 97
Rodzaj: izolat białka serwatkowego
Ilość białka w 1 dawce (30g): 27,3 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 0,45 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 0 g
Postać: proszek
Smak: Naturalny
Cena za 1 kg: 160 zł
Dostępne pojemności: 1 kg
Zalety
skład bez laktozy
naturalny smak
nieskomplikowana receptura
duża ilość białka w 1 dawce
bardzo dobra przyswajalność przez organizm
dedykowane dla osób z nietolerancją laktozy
Wady
brak
★ ★
2
miejsce

Białko BIOTECH USA Iso Whey Zero

BIOTECH USA Iso Whey Zero to izolat białka serwatkowego, który wyróżnia się brakiem zawartości laktozy, glutenu i cukru. Jest to idealne rozwiązanie dla osób z nietolerancjami pokarmowymi oraz dla tych, którzy chcą unikać dodatkowych wypełniaczy w swojej diecie białkowej. Produkt ten dostarcza wysokiej jakości białka, które wspiera budowę i regenerację tkanki mięśniowej, a także jest łatwo przyswajalne. Iso Whey Zero jest popularnym wyborem wśród sportowców i osób dbających o zdrową dietę.

Specyfikacja
Marka: BioTech USA
Model: Iso Whey Zero
Rodzaj: izolat białka serwatkowego (WPI)
Ilość białka w 1 dawce (30g): 25,2 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): < 0,6
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 1,56 g
Postać: Proszek
Smak: Słony karmel (dostępne inne smaki w sprzedaży)
Cena za 1 kg: 119 zł
Dostępne pojemności: 25g, 500 g, 908 g, 2270 g
Zalety
nie zawiera laktozy
wzbogacone o BCAA
dużo białka w jednej porcji
niska zawartość tłuszczu
niska zawartość węglowodanów
sprawdzi się dla osób z nietolerancją
Wady
cena mogłaby być nieco niższa
3
miejsce

Białko ALLNUTRITION Isolate Protein

ALLNUTRITION Isolate Protein to izolat białka serwatkowego, który charakteryzuje się wysoką czystością i szybką przyswajalnością. Jest to produkt idealny dla osób, które potrzebują szybkiego dostarczenia białka do organizmu, np. po treningu. Niska zawartość węglowodanów i tłuszczów sprawia, że jest to doskonały wybór dla osób dbających o szczupłą sylwetkę. ALLNUTRITION Isolate Protein jest rekomendowany dla sportowców, osób na diecie redukcyjnej oraz wszystkich, którzy chcą zwiększyć spożycie białka w swojej diecie.

Specyfikacja
Marka: Allnutrition
Model: Isolate Protein
Rodzaj: izolat białka serwatkowego (WPI)
Ilość białka w 1 dawce (30g): 26 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 0,9 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 0,6 g
Postać: Proszek
Smak: Biała czekolada
Cena za 1 kg: 121 zł
Dostępne pojemności: 908 g, 2000 g
Zalety
wiele wariantów smakowych
izolat białka serwatkowego
świetna dobra rozpuszczalność
wysoka zawartość białka w 1 porcji
dedykowane dla osób z nietolerancją
Wady
nieco wysoka cena
w składzie znajdują się polepszacze smakowe
4
miejsce

Białko OLIMP Whey Protein Complex 100%

OLIMP Whey Protein Complex 100% to mieszanka koncentratu i izolatu białka serwatkowego, która zapewnia doskonałe źródło pełnowartościowego białka. Jest to produkt uniwersalny, odpowiedni zarówno dla sportowców, jak i osób aktywnych, które chcą zwiększyć udział białka w swojej diecie. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, które są potrzebne do budowy i regeneracji mięśni. Dzięki dobremu profilowi smakowemu i łatwości rozpuszczania OLIMP Whey Protein Complex 100% jest wygodny w codziennym stosowaniu.

Specyfikacja
Marka: Olimp
Model: Whey Protein Complex 100%
Rodzaj: koncentrat i izolat białka serwatkowego
Ilość białka w 1 dawce (30g): 22 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 1,3 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 3,3 g
Postać: Proszek
Smak: Waniliowy (dostępne inne warianty smakowe)
Cena za 1 kg: 110 zł
Dostępne pojemności: 600 g, 700 g, 1800 g, 2270 g
Zalety
dobra rozpuszczalność
połączenie WPC i WPI
niska zawartość węglowodanów
dostępny w wielu smakach do wyboru
Wady
brak
5
miejsce

Białko TREC Whey 100

TREC Whey 100 to koncentrat białka serwatkowego, który dostarcza wysokiej jakości białka niezbędnego do wzrostu i regeneracji mięśni. Produkt ten jest szczególnie polecany dla osób trenujących siłowo i wytrzymałościowo, jak również dla tych, którzy chcą uzupełnić swoją dietę o dodatkowe źródło białka. TREC Whey 100 charakteryzuje się dobrym profilem aminokwasowym, a także jest łatwy w przygotowaniu i posiada przyjemne smaki, co czyni go popularnym wyborem wśród osób aktywnych fizycznie.

Specyfikacja
Marka: Trec
Model: Whey 100
Rodzaj: koncentrat białka serwatkowego (WPC)
Ilość białka w 1 dawce (30g): 23 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 0,5 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 2,1 g
Postać: Proszek
Smak: Waniliowy (dostępne inne smaki)
Cena za 1 kg: 78 zł
Dostępne pojemności: 30 g, 700 g, 900 g, 2275 g
Zalety
niska cena
świetna rozpuszczalność
wiele wariantów smakowych do wyboru
posiada wiele pozytywnych opinii użytkowników
Wady
WPC
nieco wysoka zawartość cukru
nieco wysoka zawartość tłuszczu
zawiera barwniki i polepszacze smaku

Jakie białko dla sportowców wybrać?

Dobra odżywka białkowa dla sportowców nie tylko wspiera szybki rozrost masy mięśniowej. Dodatkowo wpływa na regeneracje organizmu pomiędzy sesjami treningowymi, jak również dodaje energii. Nie wiesz jakie białko kupić? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przewodnik zakupowy, w którym objaśniamy, jak wybrać ten najlepszy produkt! Sprawdź jakie białko wybrać, tak aby zapewniało widoczne efekty już po tygodniu stosowania!

Pełnowartościowa czy niepełnowartościowa – jaką odżywkę białkową kupić?

To coś, o czym warto wiedzieć, bo jest istotne w procesie suplementacji, oraz tworzenia masy mięśniowej. Białka pełnowartościowe zawierają wszelkie aminokwasy egzogenne, mające odpowiedni wzajemny stosunek i ich ilość. Z kolei niepełnowartościowe białka to takie, które nie posiadają, lub mają bardzo mało wspomnianych już aminokwasów.

Podczas suplementacji, należy zadbać o to, by każdy posiłek był zbilansowany i posiadał pełny profil aminokwasów. Jeżeli nie jesteśmy w stanie tak skomponować swoich posiłków, warto pomyśleć o tym, by dodać do naszej suplementacji aminokwasy BCAA, lub dodawać je do naszych posiłków.

Należy pamiętać, że podczas budowania masy, bardzo istotne jest odpowiednie odżywianie się. Trening to coś, czego nie można pominąć, lecz zdecydowanie zbilansowana dieta, której będziemy się trzymać, pokaże zaskakujące efekty.

Białko serwatkowe, kazeinowe czy izolat – jakie najlepsze?

Suplementy na masę stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Na rynku jest kilka rodzajów białka, które możemy kupić. Odżywki białkowe pozyskiwane są z różnych rodzajów produktów białkowych. Do najbardziej popularnych rodzajów suplementów na masę należą:

  • Izolaty białkowe – posiada bardzo duże stężenie białka na 100 g produktu. Izolat białka ma stosunkowo czysty skład, nie umieszcza się tam innych niepotrzebnych składników. Zawartość białka w takich odżywkach sięgać może nawet 80%.
  • Białko serwatkowe – otrzymywane jest z serwatki, zawiera niezbędne dla naszego organizmu aminokwasy. Na rynku znajduje się kilka rodzajów białek serwatkowych, można je sklasyfikować pod względem wchłaniania się do naszego organizmu – najlepsze to hydrolizat białka serwatkowego.
  • Białka kazeinowe – charakteryzują się wysoką wartością odżywczą i stosunkowo średnim czasem wchłaniania. Często stosowane na noc.

Powinniśmy pamiętać, że suplementy białkowe należy stosować jako uzupełnienie braków w codziennej diecie i powinny stanowić swego rodzaju dodatek. Należy starać się dostarczyć jak najwięcej białka w posiłkach w przeciągu całego dnia.

Czym są odżywki białkowe?

Proteiny to wielocząsteczkowe bipolimery. Zawierają one reszty aminokwasowe. Są one podstawowym elementem, jaki buduje naszą masę mięśniową, oraz podstawowym składnikiem odżywczym w codziennej diecie. Podstawowym zadaniem odżywek białkowych jest uzupełnienie niedoboru protein w dziennym ich zapotrzebowaniu. Jest to najlepsza odżywka na masę.

Dla kogo białko?

Tutaj nie ma ograniczeń, każda osoba aktywna fizycznie może je stosować, po wcześniejszym zaleceniu się najlepiej dietetyka lub trenera. Niektórzy są sceptycznie nastawieni do stosowania tego przez młode osoby. Odżywki na masę, jak każde należy używać rozsądnie.

Białko dla kobiet? Oczywiście. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą sięgać po te suplementy. Należy pamiętać jednak o dawkowaniu, które zależne jest od masy naszego ciała i dokładnych wyliczeń ile białka jesteśmy w stanie przyswoić w posiłkach w ciągu dnia.

Podsumowanie

Najczęściej zadawane pytania o odżywki białkowe — FAQ

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz