Ranking najlepszych kreatyn – 2024

Kreatyna to jedna z najczęściej wybieranych odżywek dla sportowców, a co za tym wiele osób, które zaczyna przygodę ze sportem, zastanawia się nad jej stosowaniem. Na rynku znajdziemy wiele tego typu odżywek, od różnych producentów. Suplement ten ma wiele postaci. Należy wiedzieć, czym one się różnią oraz w jaki sposób je stosować. Zapraszamy do materiału, w którym dowiesz się, czym charakteryzuje się dobra kreatyna, oraz jak ją wybrać.

Ranking najlepszych kreatyn na Kwiecień 2024

Porównanie polecanych kreatyn przez eksperta

★ ★ ★
1
miejsce

Kreatyna TREC CM3

TREC CM3 to wysokiej jakości suplement diety zawierający kreatynę w formie jabłczanu kreatyny, która jest uważana za jedną z bardziej efektywnych form tego związku. Dzięki zwiększonej biodostępności, CM3 może efektywniej wspierać wzrost siły i masy mięśniowej. Idealna dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, którzy chcą poprawić swoje wyniki treningowe. Produkt ten jest szczególnie polecany dla osób pragnących zwiększyć wytrzymałość oraz przyspieszyć regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym.

Specyfikacja
Marka: Trec
Model: CM3
Rodzaj: jabłczan
Postać: proszek
Cena za 100 g: 19 zł
Dostępne pojemności: 250 g, 500 g
Skład: Jabłczan trikreatyny, aromaty, sukraloza; koncentrat soku z buraka dla smaku różowego grejpfruta, barwnik dla smaku pomarańczowego (żółcień pomarańczowa FCF), barwnik dla smaku ananasowego (beta-karoten), substancja przeciwzbrylająca (dwutlenek krzemu)
Zalety
jabłczan
zwiększa wydolność organizmu
wiele wersji smakowych do wyboru
bardzo dobry stosunek ceny do jakości
poprawia parametry wysiłkowe w trakcie treningu
nie odkłada się woda w komórkach mięśniowych
Wady
brak
★ ★
2
miejsce

Kreatyna OLIMP Creatine 1250

OLIMP Creatine 1250 to suplement diety w kapsułkach, który dostarcza monohydrat kreatyny, wspierając tym samym wzrost siły i masy mięśniowej. Jest to wygodna forma suplementacji dla osób, które preferują kapsułki zamiast proszku. Produkt ten jest szczególnie polecany dla sportowców i osób aktywnych, którzy chcą zwiększyć swoje osiągi treningowe oraz przyspieszyć regenerację po wysiłku.

Specyfikacja
Marka: Olimp
Model: Creatine 1250
Rodzaj: Monohydrat kreatyny
Postać: Kapsułki do połykania
Dostępne pojemności: 120 kaps.
Skład: mikronizowany monohydrat kreatyny, substancja wypełniająca (celuloza mikrokrystaliczna), substancja przeciwzbrylająca (sole magnezowe kwasów tłuszczowych), kapsułka – żelatyna
Zalety
poprawia parametry wysiłkowe
wspiera rozrost masy mięśniowej
łatwość spożywania i dawkowania
przyczynia się do zwiększenia produkcji ATP
Wady
kapsułki do połykania
3
miejsce

Kreatyna ALLNUTRITION Creatine Muscle Max

ALLNUTRITION Creatine Muscle Max to suplement diety zawierający monohydrat kreatyny, który jest przeznaczony do zwiększania wydajności treningowej, siły i masy mięśniowej. Ten produkt jest idealny dla osób aktywnie trenujących, które chcą szybko zobaczyć efekty swoich treningów. Dodatkowo Creatine Muscle Max może przyczynić się do poprawy wytrzymałości i przyspieszenia regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.

Specyfikacja
Marka: Allnutrition
Model: Creatine Muscle Max
Rodzaj: Mikronizowany monohydrat kreatyny
Postać: Proszek
Cena za 100 g: 7,40 zł
Dostępne pojemności: 250 g, 500 g
Skład: monohydrat kreatyny, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), aromat, tauryna substancja słodząca (sukraloza)
Zalety
zwiększa produkcję ATP
w składzie znajduje się tauryna
wspiera rozbudowę suchej masy mięśniowej
poprawia wydolność i wytrzymałość organizmu
wykazuje działanie antykataboliczne i anaboliczne
Wady
brak
4
miejsce

Kreatyna SFD Creatine

SFD Creatine to suplement diety zawierający monohydrat kreatyny, który wspomaga budowę masy mięśniowej i zwiększa wydajność podczas intensywnych ćwiczeń. Jest to doskonały wybór dla osób uprawiających sporty siłowe, wytrzymałościowe oraz dla tych, którzy chcą poprawić swoją kondycję fizyczną. Produkt ten jest ceniony za swoją czystość i wysoką jakość, co przekłada się na jego skuteczność.

Specyfikacja
Marka: SFD
Model: Creatine
Rodzaj: Monohydrat kreatyny
Postać: Proszek
Cena za 100 g: 7,40 zł
Dostępne pojemności: 250 g, 500 g
Skład: monohydrat kreatyny, tauryna, aromat, substancja słodząca (sukraloza), regulator kwasowości (kwas cytrynowy)
Zalety
skład uzupełniony o taurynę
zwiększa wydolność organizmu
kilka wariantów smakowych do wyboru
w recepturze nie występuje cukier i wypełniacze
Wady
może przyczyniać się do odkładania wody w tkankach mięśniowych
5
miejsce

Kreatyna UNIVERSAL Creatine Powder

UNIVERSAL Creatine Powder to suplement diety w proszku, który zawiera czystą monohydrat kreatyny. Jest to jedna z najbardziej badanych i potwierdzonych form kreatyny, znana ze swojej skuteczności w zwiększaniu siły, wytrzymałości i masy mięśniowej. Ten produkt jest idealny dla sportowców i osób trenujących siłowo, którzy chcą szybko zwiększyć swoje możliwości treningowe. Prosty w użyciu, łatwo rozpuszcza się w wodzie lub soku, co ułatwia codzienne stosowanie.

Specyfikacja
Marka: Universal
Model: Creatine Powder
Rodzaj: Monohydrat kreatyny
Postać: Proszek
Cena za 100 g: 27 zł
Dostępne pojemności: 500 g
Skład: Monohydrat kreatyny
Zalety
przemyślany skład
wiele pozytywnych ocen i opinii
wspomaga rozbudowę mięśni
zapewnia wzrost wytrzymałości i parametrów wysiłkowych
czysty monohydrat kreatyny potwierdzony certyfikatem CreaPure
Wady
nieco wysoka cena
może powodować magazynowanie wody w mięśniach

Jak wybrać najlepszą kreatynę? Poradnik zakupowy

Zastanawiasz się nad wyborem dobrej kreatyny, która poprawi parametry wysiłkowe, wzmocni organizm, jak również wpłynie na regenerację organizmu? Nie wiesz, jaką wybrać, aby wspierała rozrost beztłuszczowej masy mięśniowej? Zobacz poniższy artykuł, w którym krok po kroku wskazujemy jaką kreatynę wybrać w 2024 roku!

Jaką kreatynę kupić – monohydrat, jabłczan czy cytrynian kreatyny?

Suplement ten na rynku znajdziemy pod kilkoma postaciami. Różnią się one budową, składem, efektywnością działania oraz rozpuszczalnością w organizmie. Każdy z nas ma inny organizm, warto więc przetestować, który z nich ma na nas najlepsze działanie.

  • Monohydrat- jeden z najpopularniejszych, jeżeli nie najpopularniejszy rodzaj kreatyny. Budowa to cząsteczka kreatyny powiązana z wodą. Wiąże on i jednocześnie zatrzymuje wodę w komórkach. Jest to forma kreatyny, którą poddano największej ilości badań. Popularność wynika z stosunkowo niskiej ceny, a dużej efektywności.
  • Cytrynian – składa się ze związku kwasu cytrynowego i kreatyny. Nie zatrzymuje on wody w organizmie, co istotne jest jeżeli chcemy zyskać na sile, lecz pozostać przy aktualnej wadze. W stosunku do monohydratu cytrynian ma niewielką liczbę przeprowadzonych nad nim badań.
  • Jabłczan – kolejny popularny rodzaj kreatyny. Podobnie jak cytrynian, jest to połączenie tym razem kwasu jabłkowego i cząsteczki kreatyny. Produkt ten wykazuje się brakiem retencji wody w organizmie. Ma dobrą rozpuszczalność.
  • Chlorowodorek kreatyny – jest to najlepiej rozpuszczająca się forma kreatyny. Popularna ze względu możliwości stosowania stosunkowo niskiej dawki, która i tak przekłada się na dobre efekty.

To tylko najpopularniejsze formy kreatyny, jakie znajdziemy na rynku. Jest jeszcze wiele postaci, pod którymi występuje ten suplement. Przede wszystkim producenci dążą do zmniejszenia dawki, a spotęgowania działania poprzez znajdowanie nowych efektów, jakie może dać kreatyna.

Tabletki czy proszek — co lepsze?

W wypadku formy występowania kreatyny, wybór to zdecydowanie wygoda i powinniśmy sami zadecydować, jaka kreatyna jest dla nas najlepsza. Jedni wolą proszek, bo łatwiej im jest wypić, a jedni wolą połknąć tabletkę i po sprawie. Kreatyna rzadko występuje w tabletkach, więc większa szansa jest taka, że będzie nam dane rozpuszczać ją w wodzie. Jest to więc tylko i wyłącznie decyzja osobista, w jakiej formie jest nam łatwiej, oraz przyjemniej przyjmować suplementy. Podobnie jest w przypadku, gdy przyjmujemy aminokwasy rozgałęzione BCAA — przeważnie decyduje to, jak wygodniej podać jest porcję i jest to wybór indywidualny.

Należy pamiętać, że rozpuszczony w wodzie proszek należy wypić zaraz po jego przygotowaniu. W przypadku tabletek należy uważać na styczność ze środowiskiem wodnym, by uniknąć stworzenia się kreatyny nieaktywnej. Nie przyrządza się roztworu za czasu, tylko zaraz po jego przygotowaniu trzeba go wypić. W wypadku kreatyny w proszku można także wsypać odmierzoną miarkę do buzi i zapić wodą. Kreatyna w dni nietreningowe dla wielu osób nie jest potrzebna, aczkolwiek podczas cyklu, warto podtrzymywać dawkę i również brać porcję w dni, gdy nie trenujemy.

Kreatyna a dawkowanie

Zalecane jest przyjmowanie około 5 g kreatyny w ciągu doby. Dlaczego? Ponieważ tylko tyle nasz organizm jest w stanie przyswoić. Nadwyżka odżywki w organizmie zostanie najzwyczajniej wydalona. W dzień treningowy można przyjmować dodatkowe 5 g ( co w sumie da nam 10 g w dniu treningowym).  Zalecaną długością dawkowania kreatyny jest około 8 – 10 tygodni. W wypadku odstąpienia od przyjmowania cyklicznego, przy stosowaniu całorocznym przyjmujemy stałą porcję około 3 – 5 gramów codziennie.

Wiele osób zadaje sobie pytanie — kreatyna przed czy po treningu? Jest wiele zdań na temat tego, o jakiej porze przyjmować kreatynę i nie ma tutaj reguły. W dzień treningowy zaleca się stosowanie jej w czasie niedalekim do aktywności fizycznej. W wypadku dnia nietreningowego można przyjmować ją rano.

Co to jest kreatyna?

Jest to jeden z najstarszych suplementów jeżeli chodzi o rozpoczęte nad nim badania. Odżywka ta wykazuje silne działanie anaboliczne, lecz naturalnie występuje w organizmie, a dokładnie w naszej tkance mięśniowej. Co daje kreatyna, po co ją stosować? Jej zadaniem jest magazynowanie energii w mięśniach. Im więcej energii zmagazynujemy, tym lepsza będzie praca naszego ciała na treningu jeżeli chodzi o wytrzymałość i siłę.

Kreatyna ma szerokie zastosowanie. Używają jej przede wszystkim osoby podnoszące ciężary, lecz po odżywkę z chęcią sięgają osoby biegające, grające w piłkę, czy też pływające. Osoby w tzw. treningu „na masę” śmiało po nią sięgają, ponieważ prowadzi do zwiększenia masy mięśniowej. Badaniami wykazano również pomoc w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie często łączona z suplementami takimi jak spalacz tłuszczu.

Czy kreatyna jest bezpieczna dla zdrowia?

Dotychczas nie udowodniono żadnych skutków ubocznych. Dostępne do tej pory publikacje mówią, że suplementacja kreatyną jest całkowicie bezpieczna, a jej działanie udowodnione naukowo. Długotrwałe suplementacje, które były monitorowane, nie wykazały negatywnego działania na narządy, takie jak wątroba czy nerki.

Należy pamiętać, że wszystko sprowadza się do odpowiedniego i odpowiedzialnego stosowania oraz ścisłego trzymania się zaleconego przed producentów dawkowania. Jest to klucz do tego, by nie pojawiły się żadne działania niepożądane i nasz organizm funkcjonował poprawnie.

Podsumowanie

Najczęściej zadawane pytania o kreatynę — FAQ

Oceń tę treść
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz