Ranking najlepszych kreatyn – 2024

Kreatyna to jedna z najczęściej wybieranych odżywek dla sportowców, a co za tym wiele osób, które zaczyna przygodę ze sportem, zastanawia się nad jej stosowaniem. Na rynku znajdziemy wiele tego typu odżywek, od różnych producentów. Suplement ten ma wiele postaci. Należy wiedzieć, czym one się różnią oraz w jaki sposób je stosować. Zapraszamy do materiału, w którym dowiesz się, czym charakteryzuje się dobra kreatyna, oraz jak ją wybrać.

Ranking najlepszych kreatyn na Lipiec 2024

Porównanie polecanych kreatyn przez eksperta

★ ★ ★
1
miejsce

Kreatyna TREC CM3

TREC CM3 to wysokiej jakości suplement diety zawierający kreatynę w formie jabłczanu kreatyny, która jest uważana za jedną z bardziej efektywnych form tego związku. Dzięki zwiększonej biodostępności, CM3 może efektywniej wspierać wzrost siły i masy mięśniowej. Idealna dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, którzy chcą poprawić swoje wyniki treningowe. Produkt ten jest szczególnie polecany dla osób pragnących zwiększyć wytrzymałość oraz przyspieszyć regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym.

Specyfikacja
Marka: Trec
Model: CM3
Rodzaj: jabłczan
Postać: proszek
Cena za 100 g: 19 zł
Dostępne pojemności: 250 g, 500 g
Skład: Jabłczan trikreatyny, aromaty, sukraloza; koncentrat soku z buraka dla smaku różowego grejpfruta, barwnik dla smaku pomarańczowego (żółcień pomarańczowa FCF), barwnik dla smaku ananasowego (beta-karoten), substancja przeciwzbrylająca (dwutlenek krzemu)
Zalety
jabłczan
zwiększa wydolność organizmu
wiele wersji smakowych do wyboru
bardzo dobry stosunek ceny do jakości
poprawia parametry wysiłkowe w trakcie treningu
nie odkłada się woda w komórkach mięśniowych
Wady
brak
★ ★
2
miejsce

Kreatyna OLIMP Creatine 1250

OLIMP Creatine 1250 to suplement diety w kapsułkach, który dostarcza monohydrat kreatyny, wspierając tym samym wzrost siły i masy mięśniowej. Jest to wygodna forma suplementacji dla osób, które preferują kapsułki zamiast proszku. Produkt ten jest szczególnie polecany dla sportowców i osób aktywnych, którzy chcą zwiększyć swoje osiągi treningowe oraz przyspieszyć regenerację po wysiłku.

Specyfikacja
Marka: Olimp
Model: Creatine 1250
Rodzaj: Monohydrat kreatyny
Postać: Kapsułki do połykania
Dostępne pojemności: 120 kaps.
Skład: mikronizowany monohydrat kreatyny, substancja wypełniająca (celuloza mikrokrystaliczna), substancja przeciwzbrylająca (sole magnezowe kwasów tłuszczowych), kapsułka – żelatyna
Zalety
poprawia parametry wysiłkowe
wspiera rozrost masy mięśniowej
łatwość spożywania i dawkowania
przyczynia się do zwiększenia produkcji ATP
Wady
kapsułki do połykania
3
miejsce

Kreatyna OLIMP Creatine Xplode Powder

OLIMP Creatine Xplode Powder to innowacyjny produkt, który łączy sześć różnych form kreatyny, w tym popularny monohydrat oraz ester etylowy kreatyny. Ten zróżnicowany skład ma na celu maksymalizację efektów stosowania suplementu. Kreatyna Xplode została wzbogacona o dodatki smakowe, które czynią jej spożywanie przyjemniejszym. Produkt dostępny jest w kilku wariantach smakowych, co pozwala na urozmaicenie codziennej diety suplementacyjnej. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla zaawansowanych sportowców, którzy szukają skutecznego wsparcia w intensywnym treningu siłowym i wytrzymałościowym.

Specyfikacja
Marka: OLIMP
Model: Creatine Xplode Powder
Rodzaj: Kompleks 6 rodzajów kreatyny: cytrynian kreatyny, jabłczan kreatyny, ester etylowy kreatyny HCI, chelat magnezowy kreatyny, alfa ketoglutaran kreatyny, pirogronian kreatyny.
Postać: Proszek
Cena za 100 g: 21 zł
Dostępne pojemności: 260 g, 500 g
Skład: matrix 6 strong blend (cytrynian kreatyny, jabłczan kreatyny, ester etylowy kreatyny hcl, creatine magnapower™ (kreatyna, sole magnezowe kwasu cytrynowego, sole magnezowe kwasu ortofosforowego), alfa-ketoglutaran kreatyny, pirogronian kreatyny), tauryna, aromaty, regulatory kwasowości - cytryniany sodu; substancja przeciwzbrylająca – dwutlenek krzemu; substancje słodzące – acesulfam k, sukraloza; barwniki: karoteny (a), koszenila (b), ryboflawiny (c), e 150c (d), e 150d (e), e 133 (f), błękit patentowy v (g), indygokarmin (h), chlorofile i chlorofiliny (i), kurkumina (j), antocyjany (k), ekstrakt z papryki (l), betanina (m), węgiel roślinny (n).
Zalety
mieszanka kilku kreatyn
dodaje siły w trakcie treningu
wspomaga regenerację tkanki mięśniowej
wzmacnia organizm w trakcie długotrwałego wysiłku
czysty skład
świetna jakość
Wady
cena mogłaby być nieco niższa
4
miejsce

Kreatyna ALLNUTRITION Creatine Muscle Max

ALLNUTRITION Creatine Muscle Max to suplement diety zawierający monohydrat kreatyny, który jest przeznaczony do zwiększania wydajności treningowej, siły i masy mięśniowej. Ten produkt jest idealny dla osób aktywnie trenujących, które chcą szybko zobaczyć efekty swoich treningów. Dodatkowo Creatine Muscle Max może przyczynić się do poprawy wytrzymałości i przyspieszenia regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.

Specyfikacja
Marka: Allnutrition
Model: Creatine Muscle Max
Rodzaj: Mikronizowany monohydrat kreatyny
Postać: Proszek
Cena za 100 g: 7,40 zł
Dostępne pojemności: 250 g, 500 g
Skład: monohydrat kreatyny, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), aromat, tauryna substancja słodząca (sukraloza)
Zalety
zwiększa produkcję ATP
w składzie znajduje się tauryna
wspiera rozbudowę suchej masy mięśniowej
poprawia wydolność i wytrzymałość organizmu
wykazuje działanie antykataboliczne i anaboliczne
Wady
brak
5
miejsce

Kreatyna OPTIMUM NUTRITION Mikronizowana kreatyna

OPTIMUM NUTRITION Mikronizowana kreatyna to suplement diety, który zawiera mikronizowany monohydrat kreatyny o zwiększonej rozpuszczalności i przyswajalności. Ten proszek jest niezwykle drobno zmielony, co ułatwia jego mieszanie i przyjmowanie. OPTIMUM NUTRITION zapewnia, że ich mikronizowana kreatyna szybko wchłania się do organizmu, co przekłada się na lepsze efekty treningowe. Produkt jest polecany dla sportowców wszystkich dyscyplin, którzy chcą skutecznie wspierać swoje ciało w trakcie intensywnych ćwiczeń i szybciej regenerować siły. Dzięki braku dodatków smakowych i wypełniaczy, jest to również wybór odpowiedni dla osób z alergiami lub szczególnymi wymaganiami dietetycznymi.

Specyfikacja
Marka: OPTIMUM NUTRITION
Model: Mikronizowana kreatyna
Rodzaj: Kreatyna monohydrat
Postać: Proszek
Cena za 100 g: 22 zł
Dostępne pojemności: 317 g, 634 g
Skład: 100% Monohydrat kreatyny
Zalety
zapewnia skuteczne działanie
wzmacnia siłę mięśni
poprawia koncentrację i wytrzymałość
bardzo dobrze się rozpuszcza
mikronizowana forma
czysta postać kreatyny
bardzo dobry stosunek ceny do jakości
Wady
brak
6
miejsce

Kreatyna OSTROVIT Creatine Monohydrate Natural

Kreatyna OSTROVIT Creatine Monohydrate Natural to suplement diety w proszku, przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie. Jest to monohydrat kreatyny, który znany jest z wsparcia procesów energetycznych mięśni podczas intensywnych treningów. Produkt ten został stworzony bez dodatku substancji smakowych i konserwantów, co podkreśla jego naturalny charakter. Zawiera 100% czystego monohydratu kreatyny, który łatwo rozpuszcza się w wodzie, co umożliwia szybkie i wygodne przygotowanie odżywki przed lub po treningu. Jego regularne stosowanie może przyczynić się do zwiększenia wytrzymałości oraz poprawy regeneracji mięśni, co jest kluczowe dla osób uprawiających sporty siłowe czy wytrzymałościowe.

Specyfikacja
Marka: OSTROVIT
Model: Creatine Monohydrate Natural
Rodzaj: Monohydrat
Postać: Proszek
Cena za 100 g: 9 zł
Dostępne pojemności: 100 g, 300 g, 500 g, 1000 g
Skład: 100% monohydrat kreatyny
Zalety
polski produkt
bardzo dobry skład
naturalny smak
wiele pozytywnych opinii wśród sportowców i trenerów
skład bez zbędnych dodatków
Wady
miarka mogłaby być dopasowana do dziennej porcji
7
miejsce

Kreatyna UNIVERSAL Creatine Powder

UNIVERSAL Creatine Powder to suplement diety w proszku, który zawiera czystą monohydrat kreatyny. Jest to jedna z najbardziej badanych i potwierdzonych form kreatyny, znana ze swojej skuteczności w zwiększaniu siły, wytrzymałości i masy mięśniowej. Ten produkt jest idealny dla sportowców i osób trenujących siłowo, którzy chcą szybko zwiększyć swoje możliwości treningowe. Prosty w użyciu, łatwo rozpuszcza się w wodzie lub soku, co ułatwia codzienne stosowanie.

Specyfikacja
Marka: Universal
Model: Creatine Powder
Rodzaj: Monohydrat kreatyny
Postać: Proszek
Cena za 100 g: 27 zł
Dostępne pojemności: 500 g
Skład: Monohydrat kreatyny
Zalety
przemyślany skład
wiele pozytywnych ocen i opinii
wspomaga rozbudowę mięśni
zapewnia wzrost wytrzymałości i parametrów wysiłkowych
czysty monohydrat kreatyny potwierdzony certyfikatem CreaPure
Wady
nieco wysoka cena
może powodować magazynowanie wody w mięśniach
8
miejsce

Kreatyna KFD Premium Creatine

Kreatyna KFD Premium Creatine to suplement diety skierowany do osób aktywnie trenujących, który zawiera monohydrat kreatyny – jedną z najbardziej badanych form kreatyny na rynku. Jest to produkt o prostym, ale skutecznym składzie, który wspomaga budowę masy mięśniowej i siły. KFD Premium Creatine jest dostępne w postaci proszku, który łatwo się rozpuszcza i może być dodawany do różnych płynów, co pozwala na łatwe włączenie go do codziennej diety. Produkt nie zawiera żadnych dodatkowych wypełniaczy ani substancji słodzących, co sprawia, że jest to wybór ceniony przez osoby ceniące sobie czystość suplementacji.

Specyfikacja
Marka: KFD
Model: Premium Creatine
Rodzaj: Monohydrat
Postać: Proszek
Cena za 100 g: 10,80 zł
Dostępne pojemności: 250 g, 500 g
Skład: monohydrat kreatyny, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, aromat, substancja słodząca: sukraloza.
Zalety
przyjemny smak
wiele wariantów smakowych do wyboru
bardzo dobrze się rozpuszcza
regeneruje mięśnie po treningu
dodaje siły
Wady
duża ilość sukralozy
może podrażniać układ pokarmowy
9
miejsce

Kreatyna BIOTECH USA 100% Creatine Monohydrate

BIOTECH USA 100% Creatine Monohydrate to suplement diety w postaci proszku, który dostarcza czystego monohydratu kreatyny, wspierającego wydolność fizyczną w trakcie kolejnych serii intensywnego wysiłku fizycznego. Ten produkt jest idealny dla sportowców dyscyplin siłowych, wytrzymałościowych oraz mieszanych, ponieważ pomaga w szybkiej regeneracji mięśni między treningami. BIOTECH USA stosuje tylko certyfikowane składniki, co gwarantuje wysoką jakość i czystość produktu. Dzięki swojej formule 100% Creatine Monohydrate jest łatwy do rozpuszczenia i może być konsumowany zarówno przed, jak i po treningu.

Specyfikacja
Marka: BIOTECH USA
Model: 100% Creatine Monohydrate
Rodzaj: Monohydrat
Postać: Proszek
Cena za 100 g: 19,30 zł
Dostępne pojemności: 300 g, 500 g
Skład: 100% mikronizowany monohydratkreatyny
Zalety
polecana przez wielu zadowolonych użytkowników
świetnie się rozpuszcza
dodaje siły i poprawia wytrzymałość
wspomaga regenerację organizmu
czysty skład
wysoka skuteczność
wysoka jakość potwierdzona licznymi opiniami
Wady
znacznie droższa od konkurencji
10
miejsce

Kreatyna SFD Creatine

SFD Creatine to suplement diety zawierający monohydrat kreatyny, który wspomaga budowę masy mięśniowej i zwiększa wydajność podczas intensywnych ćwiczeń. Jest to doskonały wybór dla osób uprawiających sporty siłowe, wytrzymałościowe oraz dla tych, którzy chcą poprawić swoją kondycję fizyczną. Produkt ten jest ceniony za swoją czystość i wysoką jakość, co przekłada się na jego skuteczność.

Specyfikacja
Marka: SFD
Model: Creatine
Rodzaj: Monohydrat kreatyny
Postać: Proszek
Cena za 100 g: 7,40 zł
Dostępne pojemności: 250 g, 500 g
Skład: monohydrat kreatyny, tauryna, aromat, substancja słodząca (sukraloza), regulator kwasowości (kwas cytrynowy)
Zalety
skład uzupełniony o taurynę
zwiększa wydolność organizmu
kilka wariantów smakowych do wyboru
w recepturze nie występuje cukier i wypełniacze
Wady
może przyczyniać się do odkładania wody w tkankach mięśniowych

Jak wybrać najlepszą kreatynę? Poradnik zakupowy

Zastanawiasz się nad wyborem dobrej kreatyny, która poprawi parametry wysiłkowe, wzmocni organizm, jak również wpłynie na regenerację organizmu? Nie wiesz, jaką wybrać, aby wspierała rozrost beztłuszczowej masy mięśniowej? Zobacz poniższy artykuł, w którym krok po kroku wskazujemy jaką kreatynę wybrać w 2024 roku!

Jaką kreatynę kupić – monohydrat, jabłczan czy cytrynian kreatyny?

Suplement ten na rynku znajdziemy pod kilkoma postaciami. Różnią się one budową, składem, efektywnością działania oraz rozpuszczalnością w organizmie. Każdy z nas ma inny organizm, warto więc przetestować, który z nich ma na nas najlepsze działanie.

  • Monohydrat- jeden z najpopularniejszych, jeżeli nie najpopularniejszy rodzaj kreatyny. Budowa to cząsteczka kreatyny powiązana z wodą. Wiąże on i jednocześnie zatrzymuje wodę w komórkach. Jest to forma kreatyny, którą poddano największej ilości badań. Popularność wynika z stosunkowo niskiej ceny, a dużej efektywności.
  • Cytrynian – składa się ze związku kwasu cytrynowego i kreatyny. Nie zatrzymuje on wody w organizmie, co istotne jest jeżeli chcemy zyskać na sile, lecz pozostać przy aktualnej wadze. W stosunku do monohydratu cytrynian ma niewielką liczbę przeprowadzonych nad nim badań.
  • Jabłczan – kolejny popularny rodzaj kreatyny. Podobnie jak cytrynian, jest to połączenie tym razem kwasu jabłkowego i cząsteczki kreatyny. Produkt ten wykazuje się brakiem retencji wody w organizmie. Ma dobrą rozpuszczalność.
  • Chlorowodorek kreatyny – jest to najlepiej rozpuszczająca się forma kreatyny. Popularna ze względu możliwości stosowania stosunkowo niskiej dawki, która i tak przekłada się na dobre efekty.

To tylko najpopularniejsze formy kreatyny, jakie znajdziemy na rynku. Jest jeszcze wiele postaci, pod którymi występuje ten suplement. Przede wszystkim producenci dążą do zmniejszenia dawki, a spotęgowania działania poprzez znajdowanie nowych efektów, jakie może dać kreatyna.

Tabletki czy proszek — co lepsze?

W wypadku formy występowania kreatyny, wybór to zdecydowanie wygoda i powinniśmy sami zadecydować, jaka kreatyna jest dla nas najlepsza. Jedni wolą proszek, bo łatwiej im jest wypić, a jedni wolą połknąć tabletkę i po sprawie. Kreatyna rzadko występuje w tabletkach, więc większa szansa jest taka, że będzie nam dane rozpuszczać ją w wodzie. Jest to więc tylko i wyłącznie decyzja osobista, w jakiej formie jest nam łatwiej, oraz przyjemniej przyjmować suplementy. Podobnie jest w przypadku, gdy przyjmujemy aminokwasy rozgałęzione BCAA — przeważnie decyduje to, jak wygodniej podać jest porcję i jest to wybór indywidualny.

Należy pamiętać, że rozpuszczony w wodzie proszek należy wypić zaraz po jego przygotowaniu. W przypadku tabletek należy uważać na styczność ze środowiskiem wodnym, by uniknąć stworzenia się kreatyny nieaktywnej. Nie przyrządza się roztworu za czasu, tylko zaraz po jego przygotowaniu trzeba go wypić. W wypadku kreatyny w proszku można także wsypać odmierzoną miarkę do buzi i zapić wodą. Kreatyna w dni nietreningowe dla wielu osób nie jest potrzebna, aczkolwiek podczas cyklu, warto podtrzymywać dawkę i również brać porcję w dni, gdy nie trenujemy.

Kreatyna a dawkowanie

Zalecane jest przyjmowanie około 5 g kreatyny w ciągu doby. Dlaczego? Ponieważ tylko tyle nasz organizm jest w stanie przyswoić. Nadwyżka odżywki w organizmie zostanie najzwyczajniej wydalona. W dzień treningowy można przyjmować dodatkowe 5 g ( co w sumie da nam 10 g w dniu treningowym).  Zalecaną długością dawkowania kreatyny jest około 8 – 10 tygodni. W wypadku odstąpienia od przyjmowania cyklicznego, przy stosowaniu całorocznym przyjmujemy stałą porcję około 3 – 5 gramów codziennie.

Wiele osób zadaje sobie pytanie — kreatyna przed czy po treningu? Jest wiele zdań na temat tego, o jakiej porze przyjmować kreatynę i nie ma tutaj reguły. W dzień treningowy zaleca się stosowanie jej w czasie niedalekim do aktywności fizycznej. W wypadku dnia nietreningowego można przyjmować ją rano.

Co to jest kreatyna?

Jest to jeden z najstarszych suplementów jeżeli chodzi o rozpoczęte nad nim badania. Odżywka ta wykazuje silne działanie anaboliczne, lecz naturalnie występuje w organizmie, a dokładnie w naszej tkance mięśniowej. Co daje kreatyna, po co ją stosować? Jej zadaniem jest magazynowanie energii w mięśniach. Im więcej energii zmagazynujemy, tym lepsza będzie praca naszego ciała na treningu jeżeli chodzi o wytrzymałość i siłę.

Kreatyna ma szerokie zastosowanie. Używają jej przede wszystkim osoby podnoszące ciężary, lecz po odżywkę z chęcią sięgają osoby biegające, grające w piłkę, czy też pływające. Osoby w tzw. treningu „na masę” śmiało po nią sięgają, ponieważ prowadzi do zwiększenia masy mięśniowej. Badaniami wykazano również pomoc w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie często łączona z suplementami takimi jak spalacz tłuszczu.

Czy kreatyna jest bezpieczna dla zdrowia?

Dotychczas nie udowodniono żadnych skutków ubocznych. Dostępne do tej pory publikacje mówią, że suplementacja kreatyną jest całkowicie bezpieczna, a jej działanie udowodnione naukowo. Długotrwałe suplementacje, które były monitorowane, nie wykazały negatywnego działania na narządy, takie jak wątroba czy nerki.

Należy pamiętać, że wszystko sprowadza się do odpowiedniego i odpowiedzialnego stosowania oraz ścisłego trzymania się zaleconego przed producentów dawkowania. Jest to klucz do tego, by nie pojawiły się żadne działania niepożądane i nasz organizm funkcjonował poprawnie.

Podsumowanie

Najczęściej zadawane pytania o kreatynę — FAQ

5/5 - (1 głosów)
Patryk Poniedzielski

Ekspert w dziedzinie sprzętu AGD i RTV, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży. Dzięki pasji do najnowszych technologii oraz praktycznej wiedzy o elektronice użytkowej jest doradcą zakupowym, pomagając klientom wybierać idealne urządzenia do ich potrzeb. Jego liczne artykuły i recenzje sprzętu są rozpoznawalne w sieci i doceniane za szczegółowość oraz obiektywizm.

Dodaj komentarz