Spis treści:
Wiele razy z pewnością widziałeś w telewizji zawody, bądź pokazy pływackie, gdzie zawodnicy po prostu ścigają się, używając przy tym różne style pływackie. To dobrze wszystkim znana dyscyplina olimpijska i nie tylko. Ale co z pływaniem synchronicznym? W tym materiale przedstawimy wam, czym ono w ogóle jest i jak wyglądają ich zawody.
Czym jest pływanie synchroniczne?
Pływanie synchroniczne, to połączenie w jedno tańca, pływania, oraz gimnastyki, w celu stworzenia przeróżnych choreografii i figur, które potrafią zadziwić publiczność. Jest to sport wykonywany głównie przez kobiety, często nazywany jest on baletem wodnym. W roku 2017 zmieniono nazwę pływania synchronicznego na pływanie artystyczne i tak teraz figuruje ona oficjalnie w spisie dyscyplin sportowych.
Pływanie artystyczne – pochodzenie
Cały sport wywodzi się z lat 20. XX wieku, gdzie w Kanadzie żeńska drużyna piłki wodnej rozwinęła właśnie tę dyscyplinę i one uznawane są za swego rodzaju narodziny tego sportu. Sam sport został zapoczątkowany w wydaniu męskim już w roku 1890 w Berlinie, gdzie tylko mężczyźni mogli brać w nim udział. Sport w wydaniu żeńskim został zaprezentowany na Igrzyskach Olimpijskich w roku 1952, a w roku 1973 w Belgradzie odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w pływaniu synchronicznym. Od roku 1984 pływanie synchroniczne jest oficjalną dyscypliną olimpijską po dziś dzień.
To sport bardzo wymagający z uwagi na fakt, że łączy w sobie aż tyle elementów. Przede wszystkim pływanie, bo to podstawa. Zawodniczki to niejednokrotnie utytułowane pływaczki. Dodatkowo wchodzi element gimnastyki, który odgrywa równie ważną rolę. Całość wymaga od wkładania dużej ilości siły, wytrzymałości, oraz dobrego rozciągnięcia mięśni, by móc wykonywać przeróżne figury i ewolucję.
Zasady pływania artystycznego
Zawody pływania artystycznego rozgrywane mogą być w układzie solowym, duecie, drużynowo (8 osób), w kombinacji (10 zawodników), oraz w duecie mieszanym (kobieta i mężczyzna). Zawodnicy w czasie trwania zawodów muszą zaprezentować układ ćwiczeń w wodzie przy muzyce.
Zawody podzielone są na dwa etapy:
- Układ techniczny – wykonywane są tutaj 4 figury (2 obowiązkowe i 2 wylosowane), z tym że to seniorki wykonują go, a juniorki tylko figury obowiązkowe. Podczas trwania tego etapu, zawodnicy mają klasyczne stroje pływackie, okulary pływackie, czepek, oraz klips na nos.
- Układy dowolne – w przypadku drugiego etapu wykonywane są układy przygotowane wcześniej przez zawodników. W tym przypadku nie używa się już żadnych sprzętów takich jak czepek do pływania i okularów. Rozpuszczone włosy i estetycznie wykonane stroje mają być podkreśleniem wykonywanych ewolucji i figur.
Całość zawodów oceniana jest przez grono 6 sędziów. Każdy etap może być punktowany od 1 do 10 punktów; na koniec oba etapy są sumowane i jest to wynik końcowy.
Czy warto trenować pływanie artystyczne?
To sport bardzo wymagający, przez co zdecydowanie dobrze kształtujący ciało. Nie jest on proponowany wielu młodym zawodnikom, chociaż wiadomo, że im wcześniej się zacznie, tym lepiej. Podstawowym krokiem w tym kierunku będzie zapisanie pociechy na kurs, jakim jest nauka pływania dla dzieci.
Pływanie artystyczne to także gimnastyka, więc wymaga on dobrego rozciągnięcia i opanowania wielu figur gimnastycznych. Sam w sobie sport jest bardzo zdrowy dla kręgosłupa, a woda z pewnością zadba o niego i o stawy, co przełoży się dobrze na starsze lata. Dodatkowo jest to praca zespołowa, a więc nauka pracy w grupie, która bez wątpienia przyda się w życiu.